Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Kategorie w dziale

Wydarzenia

Marszałek Senatu przyjął ambasadora Hiszpanii

10 listopada 2017

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przyjął 10 listopada 2017 r.  kończącego misję dyplomatyczną w Polsce ambasadora Hiszpanii Augustina Núñeza Martíneza. Spotkanie było okazją do podsumowania minionych pięciu lat w relacjach polsko-hiszpańskich.

Obaj rozmówcy z zadowoleniem odnotowali wzrost obrotów handlowych w tym okresie o 40% oraz zaangażowanie hiszpańskich inwestorów zatrudniających w 90% polski personel. Podkreślono udział żołnierzy hiszpańskich w ćwiczeniach NATO na Bałtyku oraz w siłach szybkiego reagowania w Polsce i krajach bałtyckich. Wspomniano o tym, że w naszym kraju działa 30 dwujęzycznych szkół z językiem hiszpańskim.  Stanisław Karczewski zauważył, że wymiana młodzieży, m.in. w ramach programu studiów zagranicznych Erasmus, także przyczynia się do budowania dobrych relacji między oboma krajami.

Ambasador Martinez przedstawił stanowisko rządu hiszpańskiego w sprawie działań rządu autonomicznego w Katalonii.  Podkreślił, że rozpad Hiszpanii miałby wpływ na sytuację bezpieczeństwa w całym regionie. Rząd hiszpański, zapewnił ambasador,  nie tylko stoi na gruncie konstytucji, ale i chroni mieszkańców prowincji przed rozłamem społecznym, do którego mogą prowadzić nielegalne działania władz lokalnych. Marszałek podziękował ambasadorowi za jego owocną dla stosunków bilateralnych misję i zapewnił, że stanowisko Polski pozostanie niezmienne i w pełni respektujące integralność i suwerenność Hiszpanii. 

Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito