Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Kategorie w dziale

Wydarzenia

Pismo marszałka Stanisława Karczewskiego do organizacji oświatowych z okazji zakończenia roku szkolnego

29 czerwca 2017

Z okazji zakończenia roku szkolnego marszałek Stanisław Karczewski wystosował list do polonijnych organizacji oświatowych:

"Gdy dookoła mówią językami, dźwięczy pośród nich jeden:

nasz własny.
Zagłębia się w myśli pokoleń i ziemię naszą opływa,
i staje się dachem domu,
w którym jesteśmy razem – poza nim dźwięczy rzadko.

Karol Wojtyła „Myśląc Ojczyzna

Drodzy Uczniowie!

Z okazji zakończenia roku szkolnego chciałbym Wam serdecznie pogratulować uzyskanych wyników w nauce, a w sposób szczególny podziękować za wytrwałą pracę i zaangażowanie w poznawanie języka ojczystego oraz zdobywanie wiedzy o Polsce i sprawach ważnych dla każdego Polaka. Cieszę się, że pomimo odległości, jaka dzieli Was od Macierzy, podtrzymujecie więź z Ojczyzną. Chciałbym, abyście – świadomi swoich korzeni – byli dumni ze swojej polskiej tożsamości, a w przyszłości żebyście Wy byli dumą Ojczyzny. Zapewne część z Was odwiedzi w wakacje Polskę. Żywię głęboką nadzieje, że podczas wakacyjnego wypoczynku będziecie mieli okazję zachwycić się pięknem polskiej przyrody, pogłębić wiedzę na temat historii Polski i być może zaprzyjaźnić się z polskimi rówieśnikami. Życzę Wam, żebyście za sprawą zdobytej w szkole i w domu rodzinnym wiedzy, czuli się w Polsce jak u siebie i doświadczyli prawdziwej bliskości w kontaktach z Rodakami w kraju, a po powrocie z wakacji – z energią i zapałem rozpoczęli następny rok szkolny.

Zwracam się teraz do Was, Drodzy Nauczyciele i Rodzice. Warunkiem przetrwania polskości za granicą jest pielęgnowanie kultury i języka. Dlatego misja nauczania i wychowywania młodzieży w przywiązaniu do Ojczyzny i wartości patriotycznych stanowi dla Senatu, jako opiekuna Polaków rozsianych po świecie, najwyższy priorytet. W tym miejscu z całego serca chciałbym podziękować nauczycielom, rodzicom i wszystkim osobom zaangażowanym w proces wychowawczy za to, że nie szczędząc wysiłków, zaszczepiacie kolejnym pokoleniom umiłowanie Ojczyzny, krzewicie polskość i dokładacie wszelkich starań, aby przyczynić się do rozwoju potencjału intelektualnego polskiej młodzieży na obczyźnie. Zapewniam Państwa, że te wysiłki nie pozostają niezauważone w kraju, a w przyszłości zaowocują w życiu Państwa wychowanków i całej polskiej Wspólnoty. Życzę Państwu udanego letniego wypoczynku, a w przyszłym roku szkolnym dalszych sukcesów w nauczaniu i wychowywaniu podopiecznych oraz satysfakcji z osiąganych przez nich wyników".

realizacja: Ideo powered by: CMS Edito