Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Obrony Narodowej (nr 40) w dniu 08-11-2017
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Obrony Narodowej (40.)

w dniu 8 listopada 2017 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy − Prawo o ustroju sądów wojskowych (druk senacki nr 636, druki sejmowe nr 1889 i 1942).

(Początek posiedzenia o godzinie 16 minut 04)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Jarosław Rusiecki)

Przewodniczący Jarosław Rusiecki:

Dzień dobry państwu.

Chciałbym rozpocząć czterdzieste posiedzenie senackiej Komisji Obrony Narodowej.

Przedmiotem obrad dzisiejszego posiedzenia jest rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy − Prawo o ustroju sądów wojskowych; druk senacki nr 636.

Chciałbym powitać na dzisiejszym posiedzeniu pana ministra Bartosza Kownackiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej – witam serdecznie, Panie Ministrze. Witam serdecznie pana ministra Łukasza Piebiaka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Witam serdecznie pana Radosława Petermana, dyrektora Departamentu Kadr w Ministerstwie Obrony Narodowej – witam serdecznie, Panie Dyrektorze. Witam pana Wojciecha Ulitko, dyrektora Departamentu Legislacyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Witam panią sędzię Katarzynę Mizerę, głównego specjalistę w Departamencie Legislacyjnym – witam serdecznie. Witam pana sędziego Arkadiusza Czerwoniuka, głównego specjalistę w Departamencie Nadzoru Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Witam serdecznie również pana Krzysztofa Śpiewaka, koordynatora do spraw krajowych i szkolenia w Departamencie Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych. I w tej sprawie dzisiaj się spotkaliśmy na posiedzeniu senackiej Komisji Obrony Narodowej.

Wszakże nie ma pani mecenas, nie ma legislatora, bo trwają posiedzenia komisji, ale myślę, że rozpoczniemy.

Witam serdecznie panów senatorów.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy − Prawo o ustroju sądów wojskowych (druk senacki nr 636, druki sejmowe nr 1889 i 1942)

Poprosiłbym – choć materia, jak powiedziałem, dotyczy sądów wojskowych – pana ministra Łukasza Piebiaka o wprowadzenie w tematykę ustawy, która jest projektem rządowym.

Bardzo proszę, Panie Ministrze.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak:

Bardzo dziękuję.

Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo! Panie Ministrze! Szanowni Państwo!

Jak Wysoka Komisja zwróciła uwagę, projekt legislacyjnie jest bardzo krótki, ma charakter głównie techniczny, dotyczy kwestii odesłań… właściwie wyliczenia zawartego w art. 70 ustawy – Prawo o ustroju sądów wojskowych. Dlaczego taki projekt trafił do prac parlamentarnych i teraz jest przedstawiany komisji? Otóż chodzi o to, że należy zmienić art. 58 §1 pkt 8 ustawy – Prawo o ustroju sądów wojskowych z tego względu, że przepis ten musi być dostosowany do konieczności… musi być dostosowany do przepisów ustawy z 9 października 2009 r. o dyscyplinie wojskowej. Art. 17 ust. 4 tejże ustawy o dyscyplinie wojskowej stanowi, że: „Żołnierz za popełnienie czynu będącego naruszeniem wyłącznie zasad etyki oraz godności i honoru żołnierza nie ponosi odpowiedzialności dyscyplinarnej”. Ponadto przepis art. 23 tej ustawy przewiduje możliwość odstąpienia od ukarania, jeżeli stopień winy lub stopień szkodliwości przewinienia dyscyplinarnego nie jest znaczny, a właściwości i warunki osobiste żołnierza oraz dotychczasowy przebieg jego służby uzasadniają przypuszczenie, że mimo odstąpienia od ukarania, będzie on przestrzegał dyscypliny wojskowej. W tej sytuacji, skoro tak brzmi art. 17 ust. 4 ustawy o dyscyplinie wojskowej, należy postulować zmianę brzmienia art. 58 §1 pkt 8 ustawy – Prawo o ustroju sądów wojskowych, regulującego jeden z wypadków wygaśnięcia mandatu ławnika, co winno następować w razie ukarania prawomocnym orzeczeniem dyscyplinarnym, nie zaś w takiej sytuacji, w której ławnik uznany jest prawomocnym orzeczeniem dyscyplinarnym za winnego naruszenia honoru i godności żołnierskiej. Taka zmiana brzmienia wskazanego przepisu powoduje, że mandat ławnika nie wygaśnie w sytuacji uznania go za winnego przewinienia dyscyplinarnego z jednoczesnym odstąpieniem od ukarania.

Druga rzecz to potrzeba nadania nowego brzmienia znajdującemu się w art. 70 §1 ustawy – Prawo o ustroju sądów wojskowych wprowadzeniu do wyliczenia oraz treści §1 pkt 7. Wynika to z konieczności dostosowania treści tych regulacji do zmiany wprowadzonej w ustawie – Prawo o ustroju sądów powszechnych ustawą z 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z tą ustawą, konkretnie z art. 1 pkt 28, uchylono art. 56 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, regulujący m.in. zasadę rozdziału wolnych stanowisk sędziowskich przez ministra sprawiedliwości. Zmiany miały związek z instytucją asesora sądowego i aktualnie regulacja ta znajduje się w art. 20a ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych. To zostało wprowadzone przez art. 1 pkt 6 ustawy zmieniającej. W związku z tą zmianą przepisów ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, z uwagi na istnienie w ustawie – Prawo o ustroju sądów wojskowych odesłania w tym zakresie, bez dokonania korekty art. 71 ustawy – Prawo o ustroju sądów wojskowych staje się niemożliwym powołanie nowego sędziego w sądownictwie wojskowym, pomimo istnienia nieobsadzonego etatu. Tak że tutaj chodzi o kwestię prawidłowej gospodarki kadrowej, która musi być prowadzona także w sądach wojskowych.

To właściwie cała treść normatywna tej ustawy. Jeżeli są jakieś pytania ze strony Wysokiej Komisji, to ja czy współpracownicy chętnie pomożemy i postaramy się na nie odpowiedzieć. Dziękuję.

Przewodniczący Jarosław Rusiecki:

Dziękuję bardzo panu ministrowi.

Jak powiedziałem, nie ma pani mecenas Katarzyny Konieczko, autora ekspertyzy legislacyjnej, ale sądzę, że wszyscy państwo się z nią zapoznaliście. Ta ekspertyza we wniosku głównym mówi o tym, że ustawa nie wywołuje żadnych zastrzeżeń legislacyjnych.

Czy państwo senatorowie mają pytania do pana ministra?

Czy pan minister Bartosz Kownacki chciałby coś dodać?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki:

Przyłączam się do stanowiska Ministerstwa Sprawiedliwości.

Przewodniczący Jarosław Rusiecki:

Dziękuję bardzo.

(Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki: Dziękuję.)

Czy państwo senatorowie chcą zabrać głos? Nie.

Chciałbym też dodać, że jeśli chodzi o debatę w Sejmie i głosowanie w Sejmie, projekt nie wywoływał jakichś większych zastrzeżeń czy też kontrowersji i został przyjęty przytłaczającą większością głosów.

Szanowni Państwo, zgodnie z procedurą wypada nam wyznaczyć senatora sprawozdawcę…

(Głos z sali: Najpierw przegłosujmy.)

A, przepraszam. Przegłosujmy.

Bardzo proszę

Kto z państwa jest za wnioskiem o przyjęcie ustawy? Kto jest za? (7)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Projekt uzyskał jednogłośne poparcie.

I teraz wybór sprawozdawcy.

Kto z państwa senatorów chciałby pełnić funkcję sprawozdawcy na posiedzeniu plenarnym?

(Głos z sali: Proponuję kolegę Jana Dobrzyńskiego.)

Przepraszam. Padła…

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Jeżeli pan senator ma wolę i nieodpartą ochotę i jeśli nie ma sprzeciwu…

(Głos z sali: Nie ma.)

Wobec tego przyjęliśmy propozycję, żeby sprawozdawcą był pan senator Jan Dobrzyński.

Jeszcze chciałbym, Szanowni Państwo, podać dwa komunikaty. W najbliższym czasie taki jest układ kalendarzowy, że nie będziemy mieli posiedzenia, a będzie procedowana czy w tej chwili jest procedowana w Sejmie ustawa o jednostkach samorządu terytorialnego. Jej brzmienie może sugerować, że jest ona jakby trochę niespójna z zakresem obowiązków i zadań Komisji Obrony Narodowej, ale ona jest istotna i ważna dla naszej komisji, bo dotyczy kwestii modernizacyjnych i wsparcia w zakresie powstawania strzelnic. Tak więc takie posiedzenie jest planowane. Najprawdopodobniej będzie ono w czasie tygodnia niesenackiego, tak się wyrażę. Wstępnie z kalendarza wynika, że takie posiedzenie może być 28 grudnia…

(Głos z sali: Listopada.)

…przepraszam, listopada.

Szanowni Państwo, jeszcze jeden temat dotyczący merytorycznego planu działania komisji. Najbliższy temat będzie dotyczył organizacji proobronnych. I takie posiedzenie się odbędzie, gdy otrzymamy informację z Ministerstwa Obrony Narodowej. Tyle komunikatów.

Na radosne Święto Niepodległości najlepsze życzenia dla państwa.

(Głos z sali: Wzajemnie.)

Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 16 minut 15)