Narzędzia:
Foto; Katarzyna Czerwińska

 W dniu 13 października 2017 r. zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Ryszard Majer spotkał się z członkami Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Zagranicznych Parlamentu Iranu Ardeshirem Nourianem i Hadi Shoushtariem.

 W rozmowie uczestniczyli także członek Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Tomasz Grodzki oraz członek Polsko-Irańskiej Grupy Parlamentarnejposeł Robert Winnicki.

Rozmowy dotyczyły polsko-irańskich stosunków historycznych oraz zacieśnienia relacji ekonomicznych i kulturalnych między obydwoma krajami. Rozmawiano o planowanej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Iranie oraz o przygotowywanej wizycie członków Polsko-Irańskiej Grupy Parlamentarnej w tym kraju. Strona irańska wyraziła potrzebę zacieśnienia gospodarczo-kulturalnej współpracy między Polską a Iranem, wskazując, że ważnym impulsem do rozwoju tej współpracy będzie pierwsze posiedzenie Komisji Mieszanej .

 Mówiąc na temat sytuacji politycznej w regionie Bliskiego Wschodu Ardeshir Nourian przypomniał, że 38 lat od powstania Islamskiej Republiki Iranu w regionie Bliskiego Wschodu odnotowano kilka poważnych konfliktów, w tym wojnę iracko-irańską oraz interwencję USA w Afganistanie. Pomimo istniejących zagrożeń, także wynikających z niebezpieczeństwa działających w Iraku, Syrii i Jemenie ugrupowań terrorystycznych Iran stał się potęgą regionalną o ugruntowanej tożsamości narodowej. Mówca podkreślił, że podstawą dobrej kondycji gospodarczej Iranu są nie tylko złoża ropy naftowej oraz gazu, które stanowią jego trwały fundament ekonomiczny, ale także racjonalne ustawodawstwo oraz położenie na szlaku handlowym.

 Parlamentarzyści irańscy zwrócili uwagę na potrzebę uruchomienia bezpośrednich połączeń lotniczych między Warszawą a Teheranem oraz ułatwień w zakresie realizacji przelewów między bankami obu państw.  
 Irańscy parlamentarzyści przedstawili stanowisko w sprawie sytuacji w irackim Kurdystanie podkreślając, że - podobnie jak społeczność międzynarodowa - Iran uznaje referendum niepodległościowe za niekonstytucyjne. Opowiedzieli się za integralnością terytorialną Iraku, zauważając przy tym, że Kurdowie są reprezentowani w parlamencie irackim. Również w Iranie mniejszość kurdyjska ma swoich posłów w parlamencie krajowym.