Narzędzia:
Foto Michał Józefaciuk

O sytuacji organizacji polskich działających na Syberii mówiono 5 sierpnia 2015 r. podczas spotkania Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą z kierownictwem pięciu organizacji z Barnauł, Bijska, Górnoałtajska i Omska oraz profesorami syberyjskich wyższych uczelni.

W spotkaniu uczestniczyli senatorowie: Andrzej Person, Barbara Borys-Damięcka, Łukasz Abgarowicz, Mieczysław Gil i Marek Konopka. Grupie z Rosji, wśród której znaleźli się również studenci i dzieci, towarzyszył Zbigniew Dymke, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Wschód-Zachód z Płocka wraz ze współpracownikami. Do Polski przyjechało młode pokolenie, które na Syberii bardzo się wyróżnia, m.in. młode laureatki konkursu gry na skrzypce i fortepian oraz przedstawiciele uniwersytetów, którzy chcieliby nawiązać kontakty z polskimi uniwersytetami i uczelniami technicznymi.

Przewodniczący komisji senator Andrzej Person przypomniał o działaniach komisji na rzecz Polaków na świecie, zamieszkałych na Zachodzie, jak i na Wschodzie oraz tych którzy z kraju wyjechali niedawno.  Senator zaznaczył: „Chcielibyśmy, żeby Polska nie pustoszała i Polacy nie wyjeżdżali”. Podkreślił także, że Polska zawsze myśli o Polakach na Wschodzie i jest dumna z tego, że z dala od Macierzy kultywują polską tradycję.

Senator Barbara Borys-Damięcka podzieliła się swoimi osobistymi, choć smutnymi refleksjami z pobytu na Syberii i czterech pierwszych lat swojego życia spędzonych z rodziną w jednym z syberyjskich łagrów. Mówiła także o sentymencie z jakim darzy Syberię i ludzi Syberii, dzięki których życzliwości i pomocy wielu polskich zesłańców przetrwało gehennę zsyłki. Zachęcała gości do oglądania TVP Polonia, która jest jednym z ogniw łączących Polonię i Polaków za granicą z Polską. Wszystko co dzieje się w życiu społeczności polonijnej, w działalności dziennikarskiej, wydawniczej, kulturalnej, poprzez dostępne środki multimedialne może być prezentowane w programie Polonia24, kierowanym do Rodaków na całym świcie. Senator zachęcała gości do przesyłania materiałów o swoich dokonaniach do redakcji programu, aby dać dowód własnego działania.

W trakcie spotkania senatorowie zachęcali zgromadzonych do przedstawienia swoich potrzeb i oczekiwań względem Polski oraz zapraszali do odwiedzenia regionów, z których pochodzą.

Senator Mieczysław Gil przypomniał o dokonaniach ruchu „Solidarność” i rozpoczętych 26-lat temu zmianach w Polsce, również  w podejściu do Polaków na Wschodzie. Przed rokiem 1989 nie mówiono w jaki sposób Polacy znaleźli się na Wschodzie.

Wanda Jarmolińska, prezes organizacji „Dom Polski” w Barnauł, wybitna śpiewaczka i kompozytorka podziękowała za możliwości przyjazdu grupy na ziemię przodków. Mówiła o współpracy z Regionalnym Stowarzyszeniem Wschód-Zachód z Płocka i Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie oraz trudnościach łączenia działalności społecznej z życiem zawodowym przez polonijnych liderów. Organizacja szuka przedsiębiorców, którzy będą wspierać ich działalność, prowadzi naukę języka polskiego oraz promuje polską kulturęi tradycję. Prezes przedstawiła komisji prośbę Polaków z Ałtaju o stworzenie im możliwości przyjazdu do Polski.

Elena Kosykh, profesor  na uniwersytecie w Barnauł, językoznawca przedstawiła działalność Ałtajskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego, pierwszej wyższej uczelni Ałtaju i przekazała komisji zaproszenie rektor uczelni do odwiedzenia uniwersytetu.

W dalszej części spotkania rozmawiano o dokonaniach poszczególnych organizacji oraz aktualnych problemach środowisk. Goście poruszyli sprawę dostępności do polskich placówek dyplomatycznych. Konsulat Generalny RP w Irkucku jest zbyt daleko i wielu działaczy polonijnych musi pokonać ponad 2,5 tys. km., aby spotkać się z polskimi konsulami. Otwarcie filii konsulatu w Nowosybirsku ułatwiłoby kontakty.

Na koniec spotkania komisja została zaproszona do odwiedzenia Barnauł, Bijska i Górnoałtajska w dniach 13-21 września 2015 r.

 

Regionalne Stowarzyszenia Wschód-Zachód z Płocka od dziesięciu lat gości kolejne grupy osób polskiego pochodzenia z Syberii w Polsce. Tegoroczny obóz ma przede wszystkim charakter szkoleniowy. Dużo czasu będzie poświęcone Karcie Polaka i systemowi repatriacji.

Omska Obwodowa Organizacja Społeczna Polskie Centrum Kulturalno-Oświatowe „Polonez” w Omsku działa od kilkunastu lat na terenie Omska i Obwodu Omskiego, zrzesza osoby pochodzenia polskiego i sympatyków kultury i tradycji polskiej, języka polskiego. Organizacja „Polonez” działa bardzo prężnie, organizuje obchody polskich świąt narodowych, różnego rodzaju imprezy promujące kulturę polską, członkowie organizacji „Polonez” uczą się systematycznie języka polskiego. W 2015 roku w obozie szkoleniowym w Płocku udział weźmie pięć osób – członków tej organizacji.

Centrum Kultury Polskiej „Orzeł Biały” w Bijsku działa od początku lat dziewięćdziesiątych XX w. na terenie Bijska i regionu, zrzesza osoby pochodzenia polskiego i sympatyków kultury i tradycji polskiej. Organizacja „Orzeł Biały” działa bardzo prężnie, organizuje obchody polskich świąt narodowych, organizuje spotkania Polaków z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, również różnego rodzaju imprezy promujące kulturę polską. Członkowie organizacji „Orzeł Biały” mimo, że od wielu lat nie mają na swoim terenie zawodowego nauczyciela języka polskiego to uczą się systematycznie języka polskiego – nauczycielami są osoby które wcześniej nabyły umiejętności posługiwania się w mowie i piśmie językiem polskim. W 2015 roku w obozie szkoleniowym w Płocku udział weźmie pięć osób – z tej organizacji.

Polskie Narodowo-Kulturalne Zjednoczenie „Zdrój” w Górno-Ałtajsku działa od kilkunastu lat w Górno-Ałtajsku i na terenie Autonomicznej Republiki Ałtaj, zrzesza osoby pochodzenia polskiego i sympatyków kultury i tradycji polskiej, języka polskiego. Organizacja PN-KZ „Zdrój” działa bardzo prężnie, organizuje obchody polskich świąt narodowych, różnego rodzaju imprezy promujące kulturę polską, spotkania opłatkowe, spotkania z okazji świąt wielkanocnych. Członkowie organizacji PN-KZ „Zdrój” uczą się systematycznie języka polskiego. W 2015 roku w obozie szkoleniowym w Płocku udział wezmą cztery osoby – z tej organizacji.

Barnaulska Miejska Organizacja Społeczna „Dom Polski” w Barnauł działa od kilkunastu lat w Barnauł i na terenie Ałtajskiego Kraju, zrzesza osoby pochodzenia polskiego i sympatyków kultury i tradycji polskiej, języka polskiego. Organizacja „Dom Polski” w Baranuł działa bardzo prężnie, organizuje obchody polskich świąt narodowych, różnego rodzaju imprezy promujące kulturę polską, modę polską, kuchnię polską. Członkowie organizacji „Dom Polski” w Barnauł uczą się systematycznie języka polskiego. W 2015 roku w obozie szkoleniowym w Płocku udział weźmie sześć osób – członków tej organizacji.

Omskie Obwodowe Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Rodzina” w Omsku działa bardzo prężnie od kilkunastu lat na terenie Omska i Obwodu Omskiego, zrzesza osoby pochodzenia polskiego i sympatyków kultury i tradycji polskiej, języka polskiego. Organizacja „Rodzina” organizuje obchody polskich świąt narodowych, różnego rodzaju imprezy promujące kulturę i tradycję polską. Członkowie organizacji „Rodzina” uczą się systematycznie języka polskiego. W mieście Tara (Obwód Omski) działa oddział organizacji polonijnej „Rodzina” w Omsku. W 2015 roku w obozie szkoleniowym w Płocku udział weźmie pięć osób – członków tej organizacji.