Narzędzia:
Foto Michał Józefaciuk

3 sierpnia 2015 r. przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Andrzej Person spotkał się z 21-osobową grupą młodzieży polskiej w wieku 15-18 lat, która przyjechała ze Wschodu. Do Polski dotarli z opiekunami z Brasławszczyzny na Białorusi, Omska i Abakanu w Rosji oraz polskiego liceum w Dyneburgu na Łotwie.

Senator Andrzej Person opowiedział młodym ludziom o roli komisji w podtrzymywaniu kontaktów ze społecznością polonijną i mniejszością polską na Wschodzie. Mówił również o najmłodszej polskiej emigracji, która rozpoczęła się po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Podkreślił, że Polsce zależy, by młodzi wrócili do kraju. Chcąc pokazać skalę migracji ekonomicznej Polaków, przewodniczący przytoczył dane polskiego konsulatu w Londynie, który wydał już 40 tys. paszportów dla dzieci polskich urodzonych w Wielkiej Brytanii. 

Prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Brasławian Władysław Krawczuk podkreślił, że organizatorzy obozu chcą, poza nauką języka, pokazać młodzieży polskiej i polonijnej jak ważna dla rozwoju młodego człowieka jest aktywność sportowa. Młodzi wezmą udział w zajęciach w klubie żeglarskim z powiatu legionowskiego. Stowarzyszenie od lat prowadzi aktywną działalność m.in. nad przywróceniem sportów wodnych na Brasławszczyźnie.

Podczas spotkania młodzież mówiła o dostępie do nauki języka polskiego i swoich zainteresowaniach, m.in. aktywności w zespołach tanecznych i folklorystycznych oraz chórach polonijnych. Śpiewanie polskich piosenek jest często pierwszym kontaktem z językiem polskim, szczególnie dla tych dzieci, w których domach rodzinnych przestano mówić po polsku, choć nadal kultywuje się polskie tradycje.

Grupa została zaproszona na dwutygodniowy liderski obóz prowadzony przez Stowarzyszenie Edukacja i Nauka w Warszawie przy współudziale Krajowego Stowarzyszenia Brasławian. Podczas pobytu w Polsce młodzi ludzie będą uczęszczać na zajęcia z języka polskiego oraz warsztaty: liderskie, historyczne i kulinarne, pomagające poszerzać wiedzę o historii i kulturze polskiej oraz języku polskim. Młodzież zwiedzi m.in. Polskie Radio, Muzeum Fryderyka Chopina, Centrum Nauki Kopernik oraz Łazienki Królewskie.