Narzędzia:
Foto Katarzyna Czerwińska

W spotkaniu przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senatora Marka Rockiego z wiceministrem spraw zagranicznych Włoch Vincenzo Amendolą w dniu 28 listopada 2016 r. udział wzięli wiceprzewodniczący komisji senatorowie Jarosław Obremski i Ryszard Majer oraz senator Piotr Wach.

V. Amendola poinformował, że jego wizyta ma związek z uczestnictwem w dniu 29 listopada br. w organizowanym w Warszawie spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz krajów Europy Południowo-Wschodniej.

Podkreślił, że Włochy wyrażają poparcie dla członkostwa Bałkanów Zachodnich w Unii Europejskiej i NATO. Wyraził opinię, że rozszerzenie UE o kolejne państwa może wzmocnić osłabioną przez Brexit Europę.

Przypomniał o przypadającej w roku przyszłym 60. rocznicy podpisania traktatu rzymskiego. Zaznaczył, że w obliczu istniejących zmian na scenie politycznej, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, należy zadbać o pogłębioną refleksję na temat przyszłości Unii Europejskiej. Podkreślił, że w interesie Polski i Włoch powinno być współdziałanie obu państw w ramach polityki wschodniej.

Wyraził poparcie dla postanowienia szczytu NATO w Warszawie, w sprawie rozmieszczenia w Polsce i państwach bałtyckich czterech batalionowych grup bojowych.

Senator Marek Rocki poinformował o planowanym spotkaniu z przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych i Emigracji Senatu Włoch Pierem Ferdinando Casinim, podkreślił, że aktualnie trwają ustalenia mające na celu ustalenie daty tego spotkania.

Senator Jarosław Obremski podkreślił, że Brexit przyczynił się do wzmocnienia znaczenia Polski i Włoch w Unii Europejskiej. Zaznaczył, że Polska posiadająca doświadczenie w zakresie polityki wschodniej (np. w relacji z Białorusią) jest w stanie podzielić się nim z innymi państwami.     

V. Amendola podkreślił, że polityka zagraniczna Włoch koncentruje swoją uwagę na Afryce. W 2016 r. we Włoszech zarejestrowano 170 tysięcy uchodźców z tego kontynentu.

Poinformował, że Włochy na szlaku emigracyjnym z Afryki do Europy otworzyły placówki dyplomatyczne, których celem jest ewidencja napływających emigrantów.

Przypomniał także o planowanym w dniu 4 grudnia 2016 r. referendum konstytucyjnym, którego wynik, jak zaznaczył, trudny jest do przewidzenia.

Podstawą zmian w referendum jest reforma senatu oparta o model niemiecki. Po wprowadzeniu jej większość inicjatyw ustawodawczych należeć będzie do Izby Deputowanych, a rola izby wyższej ma być tylko konsultacyjna.

Wypowiadając się na temat aktualnej sytuacji w Afryce senatorowie Marek Rocki i Ryszard Majer podkreślili, że problemy związane z uchodźcami należy rozwiązywać poza Unią Europejską, w państwach, z których uchodźcy pochodzą.

Senator Ryszard Majer zaznaczył, że Polska sprzeciwia się narzucaniu przez Komisję Europejską kwot uchodźców, ponieważ niezgodne jest to z zasadą suwerenności państw członkowskich.

Senator Marek Rocki i wiceminister Amendola zwrócili uwagę na niebezpieczeństwo będące wynikiem sytuacji w Mołdawii, w aspekcie silnych opcji prorosyjskich w tym kraju.

Wiceminister Amendola wskazał także na zagrożenie będące wynikiem ostatniego przewrotu w Turcji, za rządów prezydenta Recepa Erdogana.

Opowiedział się  również za członkostwem Ukrainy w Unii Europejskiej