Narzędzia:
Foto Katarzyna Czerwińska

7 sierpnia 2014 r. w Senacie z grupą 34 lokalnych liderów i działaczy sześciu polskich organizacji z Barnauł, Bijska, Górnoałtajska i Omska na Syberii spotkał się przewodniczący Komisji Spraw Emigracji
i Łączności z Polakami za Granicą senator Andrzej Person. W spotkaniu wzięli udział także członkowie komisji: Łukasz Abgarowicz, Barbara Borys-Damięcka, Stanisław Gogacz, Janina Sagatowska i Grażyna Sztark.

Potomkowie Polaków zesłanych na Syberię przyjechali do Polski, aby już po raz siódmy wziąć udział w obozie organizowanym przez Regionalne Stowarzyszenie Wschód-Zachód w Płocku. Wśród gości byli lekarze, artyści, przedstawiciele biznesu, studenci oraz uczniowie. Spotkanie w Senacie było okazją do przedstawienia oczekiwań osób polskiego pochodzenia mieszkających na Syberii wobec Senatu oraz przedstawienia relacji z działalności reprezentowanych organizacji: Polskiego Narodowo-Kulturalnego Zjednoczenia “Zdrój” w Górno-Ałtajsku, Społecznej Organizacji Miasta Barnauł “Dom Polski” w Barnauł, Centrum Polskiej Kultury Miasta Barnauł, Polskiego Narodowego Centrum “Orzeł Biały” w Bijsku, Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego “Rodzina” w Omsku i Polskiego Centrum  Kulturalno-Oświatowego “Polonez” w Omsku.

 Senator Andrzej Person podkreślił, że spotkanie ma miejsce w roku szczególnym, a mianowicie jubileuszu 25-lecia odrodzonego Senatu, którego jednym z pierwszych zadań było nawiązanie do przedwojennych tradycji sprawowania opieki nad Polakami i Polonią na świecie, a szczególnie na Wschodzie. Przypomniał on, że to właśnie w Senacie wszczęto prace nad utworzeniem ustawy o Karcie Polaka. Senatorowie zapewniali, że pomimo iż Senat już nie dysponuje środkami finansowymi na pomoc Polonii, to działalność, która ma na celu szerzenie polskiej kultury poza granicami kraju, nadal jest dla Izby szczególnie ważna.

Prezes Społecznej Organizacji Miasta Barnauł “Dom Polski” i znana pieśniarka syberyjska Vanda  Yarmolinskaya powiedziała, że organizacja ta stara się zachęcić osoby polskiego pochodzenia do aktywności, do tego, aby Polacy nabrali pewności i nie czuli się, jak obywatele drugiej kategorii. „Dom Polski” działa bardzo prężnie, organizując spotkania i konkursy, występy artystów i zespołów mające promować polską kulturę.  Mówiła też o trudnościach z jakim boryka się społeczność polonijna: m.in. brakuje nauczyciela języka polskiego.

O działalności Polskiego Narodowo-Kulturalnego Zjednoczenia „Zdrój” w Górno-Atłajsku opowiadała prezes Neonila Jagiełło-Gertman. „Robimy wszystko, żeby inni wiedzieli, że w tym regionie są Polacy. Uczymy języka polskiego i chcemy zwrócić ludziom polskość” – zaznaczyła.

Senator Janina Sagatowska w imieniu senatorów podziękowała polonii syberyjskiej za to, że pokazuje co to duma, szlachetność i godność polska. Senator zachęcała osoby, które po studiach w Polsce uważają, że tu jest ich miejsce, do pozostania.