Narzędzia:
Foto Bogusława Cichoń

31 maja 2017 roku senatorowie – członkowie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji wzięli udział w konferencji pt. „Reprezentacja Rzeczypospolitej Polskiej przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka – ponad dwie dekady doświadczeń MSZ”.

Konferencja odbyła się w Centrum Prasowym Foksal w okrągłą 20 rocznicę wydania pierwszego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko Polsce w sprawie Proszak p. Polsce. Orzeczenie to zapoczątkowało nowy etap w międzynarodowym sądownictwie w odniesieniu do Polski, jak również rozpoczęło trwający do dziś proces podnoszenia standardu ochrony praw człowieka w naszym kraju.

Wydarzenie to było okazją do dokonania podsumowania doświadczeń Ministerstwa Spraw Zagranicznych w wykonywaniu reprezentacji procesowej przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka oraz do refleksji nad działaniami podjętymi przez władze krajowe w celu wykonania jego wyroków. W charakterze prelegentów i moderatorów wystąpili wybitni przedstawicie świata nauki oraz praktycy na co dzień zajmujący się zagadnieniami ochrony praw człowieka. 

Konferencję otworzyło wystąpienie wiceministra Konrada Szymańskiego. Następnie głos zabrali przedstawiciele władz krajowych bezpośrednio zaangażowani w przygotowanie stanowisk procesowych przed Trybunałem oraz wysocy rangą pracownicy Kancelarii Trybunału i Rady Europy. Senator Zbigniew Cichoń poprowadził panel zatytułowany „Państwo jako strona pozwana przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka”. Wicemarszałek Senatu Michał Seweryński mówił o wyzwaniach, jakie wiążą się z wykonywaniem wykonywania orzeczeń Trybunału.