Narzędzia:
Foto Zbigniew Lendzioszek

22-24 marca 2015 r. delegacja Komisji Obrony Narodowej Senatu RP pod przewodnictwem senatora Wojciecha Skurkiewicza odbyła wizytę studyjną w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. Na prośbę komisji zorganizowało ją Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO, jego przedstawiciel towarzyszył senatorom w trakcie odwiedzania obiektów Paktu, a więc Kwatery Głównej NATO w Brukseli, Joint Forces Command w Brunssum w Holandii i Supreme Headquarters Allied Powers Europe (SHAPE) w Mons w Belgii.

Wizyta rozpoczęła się spotkaniem z zastępcą ambasadora przy NATO panem Michałem Polakowem i jego współpracownikami. Gospodarze omówili najaktualniejsze zadania stojące przed nimi, szczególnie w kontekście niedawnego szczytu NATO w Walii oraz konfliktu na Ukrainie i poczynań Państwa Islamskiego (ISIS). Podkreślali potrzebę przedefiniowania celów i zadań Sojuszu w nowej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa światowego, po aneksji Krymu, w świetle rozgrywającej się na wschodniej Ukrainie wojny hybrydowej i wydarzeń na południowej flance Sojuszu. Drugą część spotkania poprowadził gen. dyw. Andrzej Fałkowski, szef Polskiego Przedstawicielstwa Wojskowego przy NATO, dodając szerokie tło strategiczne i wojskowe do poruszonych wcześniej zagadnień politycznych.

Po południu delegacja była podejmowana przez jednego z najwyższych rangą wojskowych Sojuszu generała Hansa-Lothara Domröse, dowódcę Allied Joint Force Command w Brunssum w Holandii. Delegacja została powitana zapewnieniem, że Sojusz Północnoatlantycki pracuje nad tym, by prawidłowo reagować na kryzys ukraiński i poczynania Państwa Islamskiego. Generał Domröse omówił również tematy szczytu NATO w 2016 r. w Warszawie, podkreślając, że najważniejsze jest wypracowanie strategii funkcjonowania sił szybkiego reagowania NATO i tzw. szpicy.

Szef sztabu JFC (Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych) w Brunssum, generał broni Janusz Adamczak, przedstawił zadania JFC Brunssum, usytuowanie dowództwa w strukturze NATO, a podległy mu oficer, płk Bogdan Baruch, omówił sytuację polskich żołnierzy służących w JFC i ich rodzin.

Drugi dzień wizyty studyjnej upłynął w Supreme Headquarters Allied Powers Europe (SHAPE)(Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie). Gospodarzem spotkania był gen. bryg. Jerzy Biziewski, który w SHAPE zajmuje stanowisko zastępcy szefa sztabu kierującego Dyrektoriatem Planowania. Wśród najważniejszych zadań Dyrektoriatu Planowania należy wymienić: planowanie strategiczne, wyprzedzające i kryzysowe, rozwój działalności wojskowej na szczeblu strategicznym, planowanie struktury dowodzenia NATO.

Polski Narodowy Przedstawiciel Wojskowy płk Jerzy Jankowski omówił rolę i zadania PNPW, strukturę dowodzenia NATO, umiejscowienie polskich żołnierzy w strukturach Sojuszu oraz opisał sytuację polskiej społeczności w Mons, gdzie mieści się SHAPE.

Po krótkiej, zamykającej wizytę, sesji w Stałym Przedstawicielstwie RP przy NATO delegacja udała się na lotnisko w Zaventem, by powrócić do Warszawy.