Narzędzia:
Foto: Katarzyna Czerwińska

17 marca 2015 r. odbyło się uroczyste, seminaryjne posiedzenie Komisji Obrony Narodowej poświęcone 250. rocznicy szkolnictwa wojskowego w Polsce, którego istnienie datuje się od założenia Szkoły Rycerskiej  przez króla Stanisława Augusta w 1765 roku.

Posiedzenie otworzył przewodniczący komisji Wojciech Skurkiewicz. Powitał wszystkich bardzo licznie przybyłych gości na czele z wicepremierem i ministrem Obrony Narodowej Tomaszem Siemoniakiem, którego poprosił o zabranie głosu.

Premier Tomasz Siemoniak podkreślił ogromne znaczenie wydarzeń takich, jak odbywające się właśnie posiedzenie Komisji Obrony Narodowej, które pokazują, że modernizacja polskich sił zbrojnych to nie tylko powszechnie i pozytywnie komentowane zakupy nowoczesnego uzbrojenia, lecz także, a może przede wszystkim, inwestowanie w szkolenie i naukę kadr wojskowych. Od poziomu wiedzy fachowej przyszłych dowódców zależy jaka będzie polska armia w przyszłości. Premier podziękował członkom komisji za zainicjowanie tak ciekawego spotkania i zaproszenie rektorów wszystkich wyższych uczelni wojskowych w Polsce. Skierował też słowa podziękowania do Kancelarii Senatu za zorganizowanie bardzo interesującej wystawy upamiętniającej 90. lecie  istnienia Szkoły Orląt w Dęblinie, której oficjalne otwarcie nastąpi 18 marca br.

Informację  Ministerstwa Obrony Narodowej na temat 250. rocznicy istnienia szkolnictwa wojskowego w naszym kraju wygłosił dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego Stanisław Walicki.

Jako pierwszy spośród rektorów-komendantów wyższych szkół wojskowych wystąpił gen. bryg. pil.  dr hab.  Jan Rajchel. Przedstawił pokrótce historię lotnictwa i nauczania pilotażu wojskowego w Polsce na przestrzeni dwudziestego wieku i w chwili obecnej.  Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie jest prężnie rozwijającą się uczelnią kształcącą pilotów wojskowych i cywilnych oraz szkolącą kontrolerów ruchu powietrznego. Kształci studentów wojskowych i cywilnych, kobiety i mężczyzn – jak zresztą pozostałe wyższe wojskowe uczelnie. Dysponuje najlepszą w Europie bazą symulatorową opartą w dużej mierze o polska myśl techniczną. Ścisła współpraca z Politechniką Warszawską zapewnia stały dopływ różnorodnych programów potrzebnych do szkolenia pilotów i kontrolerów lotu.

Gen. bryg. prof. dr hab. inż.  Zygmunt MIERCZYK przedstawił rys historyczny i teraźniejszość największej wyższej uczelni wojskowej w Polsce – Wojskowej Akademii Technicznej. Rektor uczelni podkreślił ogromne znaczenie badań naukowych uczelni dla modernizacji i rozwoju polskiej armii. Wskazał też na szerokie możliwości badawcze WAT i wielorakie zastosowania cywilne opracowywanych tam technologii i rozwiązań technicznych. Uczelnia cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem  przyszłych inżynierów wojskowych – jakże potrzebnych armii – ale również cywilnych, oferując nauczanie w wielu niedostępnych gdzie indziej nowoczesnych dziedzinach, jak np. technologie laserowe.  Uczelnia bierze udział w planowaniu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP poprzez oferowanie kierunków nauczania odpowiadających kierunkom planowanych zmian. Program obrony lotniczej to szansa rozwoju nie tylko WAT, ale również całej polskiej gospodarki.

Prezentację na temat Akademii Obrony Narodowej przedstawił rektor tej uczelni płk prof. dr hab.  Dariusz Kozerawski. Uczelnia w bieżącym roku obchodzi 25. lecie istnienia. W 1990 roku Akademię Sztabu Generalnego przekształcono w AON. Głównym zadaniem uczelni jest możliwość zapewniania wiedzy prowadzącej do efektywnego dowodzenia i awansu zawodowego kadrom dowódczym naszej armii. Specjalizacją uczelni jest kształcenie operacyjno-sztabowe. AON cieszy się dużą popularnością wśród studentów zagranicznych ze względu na różnorodność kursów po angielsku oferowanych studentom. Szeroko bierze udział w programie ERASMUS PLUS.

Akademię Marynarki Wojennej z Gdyni przedstawił jej rektor-komendant komandor prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.  Podkreślił, że uczelnia nigdy nie przestał szkolić studentów. Nawet w czasie II wojny światowej podchorążowie kończyli szkolenie – latach 1939 -1946 na zachodzie. Główną specjalnością AMW jest kształcenie w zakresie okrętowych systemów walki, systemów nurkowych, obronie morskiej okrętów oraz nawigacji, informatyki, mechaniki, mechatroniki i budowy maszyn. Uczelnia podobnie jak pozostałe szkoli kadry wojskowe i cywilne.

Ostania prezentowana uczelnia to wywodząca swą tradycję wprost od Szkoły Rycerskiej Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych z Wrocławia – przedstawił ją jej rektor-komendant  płk prof. dr hab.   Mariusz Wiatr. Proces powstawania tej uczelni opierał się na konsolidacji wielu szkół wojskowych, WSOWL powstałą ostatecznie w 1994 roku. Szkoła prowadzi studia licencjackie i magisterskie, prowadzi nauczanie w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania i dowodzenia. Studiują tu chętnie kadeci z innych państw, a uczelnia ma ścisłą współpracę międzynarodową z akademią obrony z Drezna i podobną uczelnią z Kijowa. W roku 2012 w WSOWL promocję uzyskało 317 oficerów, w 2013 – 392 oficerów a w 2014 – 327 oficerów.

Wystąpienie na temat  WSOWL zakończyło cykl prezentacji wyższych uczelni wojskowych. Przewodniczący Wojciech Skurkiewicz podziękował wszystkich przybyłym gościom podkreślając ogromne znaczenie szkolnictwa wojskowego i inspirujący charakter tego typu spotkań  w przemyśleniach dotyczących kierunków rozwoju nauki polskiej.