Narzędzia:
Foto@ Łukasz Badziak

W dniach 26 - 27 maja br. delegacja Komisji Środowiska Senatu RP, wraz z przewodniczącą senator Jadwigą Rotnicką, odbyła wizytę studyjną w Bydgoszczy. Celem wizyty był udział w XXIII Międzynarodowych Targach Maszyn i Urządzeń (Targi WOD-KAN), organizowanych przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie”. Wizyta była odpowiedzią na zaproszenie organizatora targów skierowane do członków Komisji.

Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” jest jedyną organizacją samorządu gospodarczego działającą w branży wodno-kanalizacyjnej. Izba powstała w 1992 roku i zrzesza 450 przedsiębiorstw. Stałą siedzibą Izby jest Bydgoszcz. Przedstawiciele i eksperci Izby monitorują obowiązujące przepisy prawne, uczestniczą w tworzeniu prawa dotyczącego branży, współpracują przy uzgadnianiu standardów technicznych i wprowadzaniu rozwiązań usprawniających pracę i funkcjonowanie przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. Izba jest organizatorem konferencji branżowych, szkoleń wyjazdów oraz targów.

Komisja korzysta z doświadczenia Izby w pracach legislacyjnych związanych z branżą, przedstawiciele Izby są zapraszani w charakterze doradców i ekspertów na posiedzenia Komisji.

Targi WOD - KAN organizowane od roku 1992 odpowiadały na zapotrzebowanie przedsiębiorstw branżowych w zakresie wykorzystania i propagowania nowych rozwiązań technologicznych, nowoczesnych maszyn oraz urządzeń wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa zajmujące się zaopatrzeniem w wodę, odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków, osadów i odpadów. W ciągu 23 lat rozrosły się do imprezy o dużym zasięgu międzynarodowym, obecnie skupiającym ponad 400 wystawców z całego świata. Na wystawach prezentowano nowości w zakresie technologii uzdatniania wody, oczyszczania ścieków, technik gospodarowania odpadami i osadami ściekowymi. Prezentowane były nowoczesne maszyny budowlane, rozwiązania informatyczne stosowane w branży, także wiele innowacyjnych polskich rozwiązań. Podczas targów odbywało się wiele konferencji i seminariów, na których omawiano aktualne problemy związane zarówno z jakością i bezpieczeństwem wody pitnej, metodami jej uzdatniania, jak również zagadnienia oczyszczania ścieków, unieszkodliwiania osadów ściekowych, usuwania azotów i fosforanów.

W ceremonii otwarcia Targów, oprócz władz Izby:  prezes Doroty Jakuty i przewodniczącego rady Tadeusza Rzepeckiego,  udział wzięła przewodnicząca Komisji Środowiska senator Jadwiga Rotnicka oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i administracyjnych m.in. wojewoda kujawsko - pomorski Ewa Mes, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, przedstawiciele Ministerstwa Środowiska z prezesem Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Witoldem Sumisławskim i wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Krystianem Szczepańskim.

Podczas wystąpień przypomniano, że dzięki ogromnemu wysiłkowi przedsiębiorstw wodno – kanalizacyjnych, od 1990 roku do 2013 na terenie Polski wybudowano 194, 1 tys. km sieci wodociągowej i 106,2 tys. km sieci kanalizacyjnej, tylko w latach 2003 – 2013 uruchomiono 363 nowe oczyszczalnie ścieków oraz przeprowadzono 1096 innych inwestycji związanych z budową, rozbudową lub modernizacją w branży wodno – kanalizacyjnej. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju podsumowało realizację programów unijnych za okres 2007 – 2013 i jak wynika z opublikowanych danych Polska wydała na poprawę warunków życia obywateli 319, 9 mld zł, a na gospodarkę wodną, ściekową i budowę kanalizacji wydano od 2003 r. blisko 80 mld zł.

W pierwszym dniu obrad przedstawiciele Komisji zwiedzali wystawy i stanowiska targowe,

wzięli udział w posiedzeniu Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, a także w uroczystym wręczeniu nagród dla najciekawszych i najbardziej innowacyjnych produktów prezentowanych na Targach. Natomiast w drugim dniu obrad wzięli udział w konferencji organizowanej przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie” poświęconej bezpieczeństwu wód pod nazwą „Plany bezpieczeństwa wody – sytuacja w kraju i w Europie”.

Na targach i konferencji był również obecny prof. Marek Gromiec, przewodniczący Zespołu Doradców Komisji Środowiska do spraw gospodarki wodnej oraz prac nad ustawą – Prawo wodne.

Przewodnicząca Komisji Środowiska uznała wizytę za owocną, zwłaszcza w kontekście zbliżających się prac nad nową ustawą Prawo wodne, która wkrótce ma wpłynąć do parlamentu.