Narzędzia:

Zastępca przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności senator Adam Gawęda wziął udział w spotkaniu organizowanym w Senacie Republiki Czeskiej.
Uczestnikami byli parlamentarzyści z państw V4, członkowie czeskiego rządu, dyplomaci akredytowani w Pradze, przedstawiciele czeskiego sektora nauki i biznesu. Konferencja odbyła się w ramach czeskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.
Sejm RP reprezentowali:

  1. Poseł Jerzy Meysztowicz, przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju,
  2. Poseł Mieczysław Kasprzak, członek Komisji Gospodarki i Rozwoju.
     

Obrady były podzielone na cztery części tematyczne. Sesje objęły zagadnienia:

  1. - współpracy w zakresie infrastruktury transportowej;
  2. - strategii bezpieczeństwa energetycznego;
  3. - dyplomacji gospodarczej krajów V4;
  4. - czeskich osiągnieć w dziedzinie innowacyjnej gospodarki.

 

W pierwszej części obrad dyskusja dotyczyła sposobów przyspieszenia i mechanizmów finasowania inwestycji infrastrukturalnych, realizacji kluczowych projektów transgranicznych w ramach sieci TEN-T, rygorystycznych unijnych wymogów w kwestii oddziaływania na środowisko, warunków pracy kierowców i konkurencyjności usług transportowych oraz metod poboru opłat za korzystanie z infrastruktury.
W drugiej sesji mówcy koncentrowali się na implementacji założeń unii energetycznej, regionalnym bezpieczeństwie energetycznym oraz perspektywie budowy połączeń międzysystemowych w układzie południkowym. Debatę zdominowały głosy parlamentarzystów na temat: potrzeby zrównoważenia unijnego podejścia we wsparciu odnawialnych źródeł energii i energetyki nuklearnej, problematyki tzw. przepływów kołowych i stabilności sieci przesyłowych, polityki rządów w kontekście cen uprawnień do emisji i taryf energii elektrycznej dla różnych grup odbiorców.
W ramach trzeciego panelu poruszono kwestie: udziału dyplomacji ekonomicznej we wsparciu eksportu i inwestycji, zakresu i rodzaju usług świadczonych przez placówki i wyspecjalizowane agendy na rzecz przedsiębiorców, kierunków rozwoju wymiany handlowej, mechanizmów identyfikacji potencjalnych nisz rynkowych, metod promocji gospodarczej.
Czwarta sesja zawierała prezentacje wiodących innowatorów na czeskim rynku; zarówno firm z sektora nowoczesnych technologii cyfrowych (ICT), jak i czołowych ośrodków naukowych. Omówiono szanse i zagrożenia dla rozwoju tej branży gospodarki.
We wszystkich panelach głos zabrali członkowie polskiej delegacji. Przedstawili krajowe uwarunkowania i stanowisko polskiego rządu wobec możliwości współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Wnieśli ponadto aktywny udział w treść końcowych rezolucji.
Program
Rezolucja 1
Rezolucja 2