Narzędzia:
Foto: Parlament Królestwa Niederlandów

Przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności senator Andrzej Stanisławek wziął udział w spotkaniu organizowanym w Senacie Królestwa Niderlandów. Uczestnikami byli parlamentarzyści z państw UE, eurodeputowani, członkowie holenderskiego rządu, przedstawiciele Komisji Europejskiej, liderzy międzynarodowych organizacji wyspecjalizowanych w sprawach energetycznych, reprezentanci holenderskiego sektora nauki i biznesu oraz samorządowcy. Konferencja odbyła się w ramach holenderskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Sejm RP reprezentowali:
1.Poseł Konrad Głębocki, zastępca przewodniczącego Komisji do Spraw Unii Europejskiej, członek Komisji Gospodarki i Rozwoju,
2.Poseł Paweł Grabowski, członek Komisji Gospodarki i Rozwoju.

Obrady były podzielone na dwie części ogólne i dyskusję panelową w podgrupach. Równoległe sesje tematyczne objęły zagadnienia:

- infrastruktury energetycznej i bezpieczeństwa dostaw;
- efektywności energetycznej i zarzadzania energią w miastach;
- odnawialnych źródeł energii;
- gospodarki obiegu zamkniętego.

Konferencji towarzyszyła wystawa osiągnięć holenderskich regionów w zakresie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. 

W pierwszej części obrad dyskusja dotyczyła: bezpieczeństwa i stabilności dostaw surowców energetycznych w kontekście globalnej konkurencyjności i cen nośników energii, sposobów implementacji porozumienia klimatycznego z Paryża i mechanizmów redukcji emisji w UE, realizacji unii energetycznej i budowy wspólnego rynku energii, gospodarczego potencjału przetwarzania zużytych produktów, warunków zaangażowania biznesu w inwestycje prośrodowiskowe.

W drugiej sesji mówcy koncentrowali się na subregionalnym, regionalnym i ponadregionalnym bezpieczeństwie energetycznym oraz perspektywie budowy połączeń międzysystemowych: sieci gazowych i elektroenergetycznych. Debatę zdominowały głosy na temat: potrzeby bardziej rygorystycznego unijnego podejścia do ilości i cen uprawnień do emisji, silniejszego wsparcia dla budowy prosumenckich, odnawialnych źródeł energii, użycia alternatywnych paliw w transporcie oraz przejrzystości długoterminowych kontraktów na zakup surowców.

Głos w dyskusji zabrał poseł Konrad Głębocki, który podkreślił, że każde państwo unijne ma autonomiczne prawo do kształtowania swojego miksu energetycznego. Zaapelował o położenie większego nacisku na innowacyjne, tzw. czyste technologie węglowe, zwiększające efektywność generacji energii oraz uwzględnienie w krajowych bilansach absorpcji CO2 przez lasy.

W ramach panelu nt. efektywności energetycznej i zarzadzania energią w miastach poruszono kwestie: budowy „inteligentnych” sieci dystrybucyjnych i instalowania zdalnie sterowanych liczników, regulacji popytu i podaży energii elektrycznej i ciepła, dywersyfikacji lokalnych źródeł energii oraz zmniejszenia emisyjności transportu miejskiego. 

W tej części brał udział senator Andrzej Stanisławek, który przedstawił krajowe uwarunkowania i narzędzia finansowe służące termoizolacji budynków publicznych i prywatnych oraz perspektywy ograniczenia tzw. niskiej emisji w miastach.
Program