Narzędzia:

Uczestnikami byli przedstawiciele Ministerstw: Gospodarki i Środowiska, PGL Lasów Państwowych, samorządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych, organizacji przedsiębiorców sektora leśno-drzewnego oraz biznesu: tartaków i firm przetwórstwa drewna.
Senat RP reprezentowali:
1. Senator Marek Ziółkowski, przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej,
2. Senator Stanisław Jurcewicz, wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej,
3. Senator Stanisław Gorczyca, wiceprzewodniczący Komisji Środowiska,
4. Senator Helena Hatka.
Delegacji towarzyszył Ignacy Grodecki (Kancelaria Senatu - Biuro Prac Senackich).
Tematem spotkania były możliwości wykorzystania sektora leśno-drzewnego w rozwoju regionalnym. Przedstawiono doświadczenia w handlu drewnem oraz przewidywania i rekomendacje dot. dalszego rozwoju rynku. Zapoznano się z warunkami prowadzenia działalności gospodarczej oraz funkcjonowaniem przemysłu drzewnego w skali regionalnej i ogólnopolskiej. Dyskusję moderował senator Stanisław Jurcewicz.
Z prezentacjami wystąpili: Jerzy Majchrzak z Departamentu Innowacji i Przemysłu w Ministerstwie Gospodarki; Anna Żornaczuk-Luba z Departamentu Leśnictwa i Ochrony Przyrody w Ministerstwie Środowiska; Maciej Awiżeń, Starosta Kłodzki; Andrzej Ballaun z Biura Marketingu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz Bogdan Czemko z Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.
Prelegenci podkreślali znaczenie sektora dla gospodarki: pod względem udziału w PKB i zatrudnienia. Wyrazili uznanie dla kondycji branży meblarskiej i jej międzynarodowej pozycji, nie udokumentowanej jednak silną marką. Poruszony został temat regulacji prawnych, które uniemożliwiłyby wykorzystanie drewna jako surowca energetycznego. Jak argumentowano, na potrzeby energetyki zawodowej powinny trafiać wyłącznie odpady przemysłowe. Zdaniem przedstawicieli resortów istnieje zagrożenie przeniesienia produkcji na Wschód, choć obecnie wywóz drewna zrównał się z przywozem zza granicy. Reprezentanci Lasów Państwowych omówili system aukcji elektronicznych oraz mechanizmy kształtowania cen i zawierania umów z odbiorcami.    
Przedstawiciele samorządów apelowali o pilne porozumienie z Lasami Państwowymi w sprawie współfinansowania odbudowy dróg powiatowych i gminnych, zniszczonych wskutek transportu drzewa.
W trakcie dyskusji podmioty gospodarcze sygnalizowały potrzebę uściślenia procedur i jawność przetargów, żeby utrudnić spekulacje. Wskazywano też na problemy związane z masową sprzedażą i wywozem nieprzetworzonego drewna do krajów ościennych: głównie Niemiec i Czech. Według organizacji branżowych każde 100 m3 pozyskanego i przetworzonego w kraju drewna okrągłego tworzy w przybliżeniu 1 miejsce pracy, a 1 zł wartości drewna okrągłego generuje 12 zł wartości produktów z drewna. Tymczasem importerzy zawyżają ceny aukcyjne, co jest szczególnie odczuwalne przez przedsiębiorców z Dolnego Śląska. Firmy alarmują, że wysokie ceny zmuszają je do ograniczania produkcji i zwalniania ludzi. Apelowano o przyjęcie spójnej polityki państwa wobec przemysłu drzewnego, pełne wykorzystanie zasobów leśnych i zapewnienie długofalowej, stabilnej podaży surowca.
Zdaniem leśników obowiązujące przepisy oraz orzeczenia UOKiK zmuszają ich do sprzedaży drewna każdemu, kto zaoferuje najwyższą cenę. Nie mają przy tym możliwości zastosowania jakichkolwiek preferencji wobec rodzimych przetwórców. W dodatku zwycięzca przetargu elektronicznego jest znany dopiero po jego rozstrzygnięciu.
Senatorowie podkreślali, że polskie małe i średnie firmy nie mogą być pozbawione szans w rywalizacji z konkurencją zagraniczną. Wyrazili przekonanie, że powinny być prowadzone regularne konsultacje między leśnictwem a przemysłem. Należałoby rozważyć również powrót do takich rozwiązań w handlu drewnem, które stworzyłyby naszym zakładom możliwość preferencyjnych zakupów. Senatorowie zaznaczyli, że według biorących udział w dyskusji, korzystniejsze zasady dla krajowych producentów z powodzeniem funkcjonują w innych państwach UE. Podzielili opinię samorządowców, że powiaty i gminy, gdzie intensywnie eksploatuje się zasoby leśne powinny uzyskać większe dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Zdaniem senatorów przykład powiatu kłodzkiego dobitnie pokazuje, że samorządy dotknięte wysokim bezrobociem wymagają szczególnego wsparcia.
Program
Materiały -  Minister Infrastruktury i Rozwoju
Prezentacja 1
Prezentacja 2
Prezentacja 3
Prezentacja 4
Prezentacja 5
 

Opracował: Ignacy Grodecki, BPS