Narzędzia:

17 grudnia 2013 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli, odbyło się Wspólne Posiedzenie Komisji Parlamentu Europejskiego i Parlamentów Narodowych, współorganizowane przez Seimas Republiki Litewskiej na temat: Wewnętrzny rynek energii Unii Europejskiej w XXI wieku, poświęcone omówieniu dotychczasowych doświadczeń związanych z tworzeniem rynku i perspektyw jego rozwoju.

Polskę reprezentował:
Senator Stanisław Iwan – członek Komisji Gospodarki Narodowej.
Delegacji towarzyszyli: Magdalena Skulimowska (Przedstawiciel Kancelarii Senatu przy UE) i  Ignacy Grodecki (Kancelaria Senatu - Biuro Prac Senackich).
Obrady były podzielone na cztery części: otwierającą, dwie sesje tematyczne oraz kończącą część podsumowującą. Sesje objęły zagadnienia:

  • osiągnięć, wyzwań i perspektyw europejskiej polityki energetycznej;
  • roli europejskiej polityki energetycznej w zrównoważonym rozwoju i konkurencyjności.

W obu częściach obrad głos zabrał senator Stanisław Iwan. Podkreślił, że Polska dąży do realizacji trzech równoważnych celów, będących filarami polityki energetycznej UE: konkurencyjnego rynku, bezpieczeństwa dostaw i zrównoważonego rozwoju. Niemniej ambitne działania na rzecz ochrony klimatu nie mogą niekorzystnie odbijać się na konkurencyjności gospodarki i poziomie bezpieczeństwa dostaw. Działania UE powinny w większym stopniu koncentrować się na wykorzystaniu krajowych zasobów energetycznych. Wszystkie państwa członkowskie UE mają traktatową swobodę kształtowania swojego miksu energetycznego. W bilansie energetycznym Polski węgiel pozostanie podstawą. Polska stawia przy tym na doskonalenie technologii czystego węgla, gdyż paliwo to wnosi duży wkład w bezpieczeństwo zaopatrzenia w energię całej Unii Europejskiej. Wzrośnie wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Zwiększy się wykorzystanie gazu, dzięki uruchomieniu terminalu LNG w Świnoujściu. Jeśli potwierdzą się oceny dotyczące jego potencjału, dużą rolę odegra gaz łupkowy. W dłuższej perspektywie pojawi się także energetyka jądrowa. Będę to alternatywne źródła zaopatrzenia całej Europy Środkowej w energię. W polu widzenia wszystkich uczestników rynku musi znajdować się poziom cen energii dla gospodarstw i przemysłu. O inwestycjach w źródła wytwórcze zdecydują przedsiębiorcy, którzy uwzględnią ekonomiczny aspekt tych przedsięwzięć. Senator zauważył, że niektóre technologie OZE rozwijają się w bardzo szybkim tempie i jak przewiduje Komisja Europejska  już w 2020 r. staną się konkurencyjne rynkowo. Od tego momentu nie powinny być uzależnione od systemów wsparcie.
Senator Stanisław Iwan zwrócił uwagę, że konieczna jest spójność polityki klimatycznej, energetycznej i przemysłowej. Jednostronne zobowiązania redukcyjne UE grożą reindustrializacji, a droga energia szkodzi gospodarce. Na przykład w Polsce wzrost cen prądu o kilka procent grozi likwidacją nawet 700 tys. miejsc pracy. Senator ostrzegł przed administracyjną ingerencją w system ETS. W jego opinii UE powinna przeciwdziałać tzw. carbon leakage poprzez bardziej zindywidualizowane podejście do warunków i możliwości poszczególnych państw.