Narzędzia:

Senatorowie członkowie Komisji Gospodarki Narodowej i Komisji Obrony Narodowej złożyli wizytę studyjną w PZL Mielec oraz PZL Świdnik. Inicjatywę wyjazdu przedstawił  senatorom przewodniczący Komisji Obrony Narodowej senator Władysław Ortyl. Celem wizyty było zapoznanie się z potencjałem produkcyjnym oraz sytuacją polskich firm przemysłu lotniczego. Wizyta odbyła się również w kontekście przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla naszej armii. Właściciele obu zakładów - koncerny: Sikorsky (Mielec) oraz Augusta Westland (Świdnik) ubiegają się o zamówienia Ministerstwa Obrony Narodowej.  

Senat RP reprezentowali:

1)      Senator Władysław Ortyl, przewodniczący Komisji Obrony Narodowej,

2)      Senator Marek Ziółkowski, przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej,

3)      Senator Andrzej Owczarek, zastępca przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej,

4)      Senator Bogusław Śmigielski,

5)      Senator Sławomir Preiss,

6)      Senator Wiesław Dobkowski,

7)      Senator Witold Sitarz.

Delegacji towarzyszyli: Krystyna Rytel i Ignacy Grodecki (Kancelaria Senatu - Biuro Prac Senackich).

W trakcie pobytu w Świdniku delegacja Senatu odwiedziła linie montażu końcowego śmigłowców, zakład kompozytów, zmodernizowane i rozbudowane zaplecze badawczo-rozwojowe oraz linię prób w locie. Odbył się również pokaz możliwości prototypu P01 wojskowego śmigłowca AW149.  

Senatorowie pozytywnie ocenili efekty prywatyzacji świdnickich zakładów. Odnotowali zarówno dokonujący się postęp technologiczny, jak i stabilną sytuację finansową. Mieczysław Majewski, prezes zarządu PZL-Świdnik wyraził przekonanie, że wygrany przetarg oznaczałby nowe miejsca pracy nie tylko w Świdniku, ale również w całym kraju, w firmach wytwarzających części i podzespoły lotnicze.

Jednym z kryteriów oceny ofert ma być "atrybut polskości", czyli m.in. możliwość serwisowania i ewentualnych napraw maszyn w kraju. Chodzi o to, by był to sprzęt wojskowy dla Polski, produkowany w Polsce. Wtedy wszystkie interesy narodowe się łączą - mówił
w trakcie briefingu prasowego senator Marek Ziółkowski, przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej. Senator Władysław Ortyl podkreślił, że doświadczenie przedsiębiorstwa oraz zaprezentowana technologia potwierdzają, że PZL-Świdnik jest przykładem sukcesu polskiej prywatyzacji. Polonizacja, którą może zapewnić PZL-Świdnik ma duże znaczenie dla polskiej gospodarki. Fakt, że konkurują ze sobą dwie polskie firmy, jest elementem budującym jakość dla naszej armii - stwierdził senator Władysław Ortyl, przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej.

Wizyta w Mielcu obejmowała m.in. prezentację zalet i możliwości śmigłowca S-70i BLACK HAWK, produkowanego seryjnie w Mielcu od 2010 roku. W trakcie spotkania senatorów z zarządem PZL Mielec, prezes Janusz Zakręcki oraz pozostali członkowie zarządu przypomnieli historię zakładów lotniczych w Mielcu, które od początku swego istnienia  podejmowały zadania związane z wyposażeniem wojska. W Mielcu powstał pierwszy polski samolot bombowy „Łoś”. W 2007 roku zakłady PZL Mielec zostały sprywatyzowane. Właścicielem został amerykański koncern Sikorsky. Obecnie w PZL Mielec produkowane są samoloty M28, M288 Bryza, M18 Dromader. W ramach współpracy z firmą Sikorsky Aircraft CorporationPolskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. wytwarzają kabiny do śmigłowca UH-60MBLACKHAWK, a od 2010 r. produkują śmigłowce wielozadaniowe S70i BLACK HAWK, przeznaczone na rynki międzynarodowe.

Prezes zarządu PZL Mielec Janusz Zakręcki podkreślał pełną gotowość zakładu do spełnienia oczekiwań MON w zakresie terminów dostaw pierwszych śmigłowców, zaplanowanych na 2015 rok.

Delegacja senacka zwiedziła Centrum Montażu Ostatecznego. Członkowie komisji z uznaniem wypowiadali się o wysokich standardach bezpieczeństwa i nowoczesnej organizacji produkcji. 

Senatorowie mogli obejrzeć pokaz możliwości śmigłowca S-70i BLACK HAWK w locie.

Podsumowując w trakcie briefingu prasowego w Mielcu wizytę senackich komisji w „Dolinie Lotniczej”, senator Marek Ziółkowski wyraził uznanie dla umiejętności środowiska lotniczego Mielca, które wsparte kapitałem  stanowi bardzo solidną bazę rozwoju. Powiedział też, że konkurencja między PZL Mielec, a zakładami w Świdniku wyjdzie na dobre polskiej armii i gospodarce. Podkreślił, że obie firmy inwestują w nowe technologie i kooperują z polskimi przedsiębiorstwami. Niech wygra lepszy, ten który zaspokoi potrzeby armii i zapewni zatrudnienie w Polsce - zaznaczył.

Jak dodał senator Władysław Ortyl, zaangażowanie polskiego przemysłu będzie ważnym, ale nie kluczowym elementem przetargu. Jednak z punktu widzenia społecznego, ekonomicznego jest to niezwykle ważna sprawa dla polskiej gospodarki. - powiedział.

 

Opracował: Ignacy Grodecki, BPS.