Narzędzia:

"Finansowe wsparcie przedsiębiorstw - doświadczenia i perspektywy"

Senatorowie członkowie Komisji Gospodarki Narodowej wzięli udział w spotkaniu współorganizowanym przez senatora Stanisława Jurcewicza, Agencję Rozwoju Regionalnego "AGROREG" S.A. w Nowej Rudzie i burmistrza miasta Nowa Ruda Tomasza Kilińskiego.

Uczestnikami byli przedstawiciele ministerstw, rządowych agencji i funduszy, samorządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych, urzędów pracy, organizacji przedsiębiorców oraz instytucji otoczenia biznesu: funduszy poręczeniowych, kapitałowych i pożyczkowych, inkubatorów przedsiębiorczości.

Senat RP reprezentowali:

  1. Senator Marek Ziółkowski, przewodniczący komisji,
  2. Senator Stanisław Jurcewicz,
  3. Senator Łukasz Abgarowicz,
  4. Senator Jan Michalski,
  5. Senator Adam Zdziebło.

Delegacji towarzyszyli: Barbara Kapis i Ignacy Grodecki (Kancelaria Senatu - Biuro Prac Senackich).

Tematem spotkania były możliwości wsparcia mikro, małych i średnich firm ze środków publicznych i w ramach funduszy strukturalnych UE. Omówiono doświadczenia instytucji zarządzających i pośredniczących w dystrybucji środków UE oraz ich przewidywania i rekomendacje dot. kolejnej perspektywy finansowej po 2014 r. Dyskusję moderował senator Stanisław Jurcewicz.

Z prezentacjami wystąpili: Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego; Karol Tofil z Departamentu Innowacji i Przemysłu w Ministerstwie Gospodarki; Wojciech Skiba, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych; Jakub Moskal, dyrektor Departamentu Koordynacji Wdrażania Programów w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości; Jerzy Dudzik, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego "AGROREG" S.A. w Nowej Rudzie; Mieczysław Ciurla z Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Teresa Markiewicz, wicedyrektor Dolnośląskiego Urzędu Pracy.

Prelegenci podkreślali dobre wykorzystanie funduszy UE w części przeznaczonej na Regionalne Programy Operacyjne. Wyrazili oczekiwanie zwiększenia dotacji i pożyczek na rzecz firm w nowym okresie finansowania. Środki z polityki spójności, ale też inne formy wsparcia: dofinansowanie zatrudniania osób niepełnosprawnych, szkolenia i doradztwo dla przedsiębiorców nabierają szczególnego znaczenia w sytuacji utrudnionego dostępu do kredytów bankowych i spowolnienia wzrostu gospodarczego.Przedstawiciele instytucji zarządzających zadeklarowali kontynuowanie sprawdzonych działań i rezygnację z tych najmniej popularnych. Zachęcali do integracji w formule klastrów, bo taka współpraca zwiększa zdolności inwestycyjne. Reprezentanci instytucji pośredniczących z Dolnego Śląska omówili stan i perspektywy regionalnych programów na rzecz biznesu.     

W trakcie dyskusji sygnalizowano potrzebę uproszczenia procedur aplikowania o dofinansowanie i większą elastyczność w ocenie wniosków. Wskazywano też na problemy związane z realizacją programów operacyjnych. Wśród nich znalazły się m. in. częsta zmiana wytycznych i nieprecyzyjne interpretacje, brak spójności i koordynacji z innymi przepisami krajowymi, nieadekwatne wskaźniki postępu realizacji, opóźnienia w monitorowaniu efektów finansowania, a także trudności komunikacyjne pomiędzy instytucjami zarządzającymi a wdrażającymi projekty.

Przedstawiciele samorządów apelowali o pilną rozbudowę drogi krajowej nr 8, bez której nie będzie możliwy dalszy rozwój subregionu sudeckiego.

Przewodniczący komisji senator Marek Ziółkowski podkreślił duże zróżnicowanie województwa dolnośląskiego. Jego zdaniem powiaty sudeckie wymagają szczególnej troski, z uwagi na wysokie bezrobocie po upadku działających tu kopalń. Poprosił samorządowców, którzy zgłaszali trudności związane m.in. z działalnością probiznesową, korzystaniem ze środków z Funduszu Pracy i podziałem opłat eksploatacyjnych o diagnozę problemów i przysyłanie na adres komisji propozycji rozwiązań. Wyraził przekonanie, że najlepsze rozeznanie w procedurach i formach wsparcia mają lokalni pośrednicy i na bazie ich doświadczeń należy projektować nowe programy operacyjne.

Spotkanie zakończono wizytą w Noworudzkim Parku Przemysłowym ARR AGROREG S.A., gdzie uczestnicy zwiedzili Zakład Produkcji Automatyki Sieciowej ZPAS.

 

Opracował: Ignacy Grodecki, BPS.