Narzędzia:

28 stycznia 2014 r. członkowie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych uczestniczyli w spotkaniu z Zarządem Giełdy Papierów Wartościowych.

W spotkaniu uczestniczyli:

członkowie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych:

  •  senator Kazimierz Kleina – przewodniczący komisji,
  • senator Grzegorz Bierecki – zastępca przewodniczącego komisji,
  • senator Leszek Czarnobaj,
  • senator Beata Gosiewska,
  • senator Marek Martynowski,
  • senator Witold Sitarz;

Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych:

  • Adam Maciejewski – prezes Zarządu,
  • Beata Jarosz – wiceprezes Zarządu,
  • Mirosław Szczepański – członek Zarządu,
  • Dariusz Kułakowski – członek Zarządu,

  • Maciej Wewiór – doradca prezesa Zarządu.

Prezes Zarządu GPW Adam Maciejewski oraz wiceprezes Zarządu Beata Jarosz oprowadzili członków Komisji Budżetu i Finansów Publicznych po siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych, pokazując senatorom salę notowań, zwaną tradycyjnie parkietem giełdowym, salę notowań obligacji Catalyst, salę notowań akcji NewConnect oraz prezentowaną obecnie wystawę starych obligacji.

Wprowadzając zgromadzonych w tematykę dotyczącą funkcjonowania GPW, zaznaczyli, że jej działalność równoznaczna jest z organizowaniem i prowadzeniem obrotu na następujących rynkach:

  • Główny Rynek GPW – obrót akcjami, innymi instrumentami finansowymi o charakterze udziałowym oraz innymi instrumentami rynku kasowego, a także instrumentami pochodnymi,
  • NewConnect funkcjonujący w formie alternatywnego systemu obrotu (ASO) – obrót akcjami i innymi instrumentami finansowymi o charakterze udziałowym małych i średnich spółek,
  • Catalyst – obrót obligacjami korporacyjnymi, komunalnymi, spółdzielczymi, skarbowymi i listami zastawnymi prowadzony przez GPW i BondSpot,
  • Treasury BondSpot Poland – hurtowy obrót obligacjami skarbowymi prowadzony przez BondSpot.

W trakcie zwiedzania prezes Adam Maciejewski i wiceprezes Beata Jarosz zwrócili również uwagę senatorów na symbole GPW, m.in. byka symbolizującego giełdową hossę i dzwon giełdowy.

Prezes Adam Maciejewski zapoznał obecnych ze strukturą polskiego rynku kapitałowego, wydarzeniami kluczowymi dla funkcjonowania giełdy, ofertą produktową, dynamiką rozwoju warszawskiej giełdy, jej pozycją w regionie Europy Środkowej i Wschodniej czy potencjałem dalszego wzrostu poprzez strukturalny rozwój rynku. Scharakteryzował również rynek pod względem liczby debiutów oraz bazy inwestorów. Na zakończenie tej część swojego wystąpienia poruszył kwestie związane z międzynarodowym otoczeniem GPW, wzmacnianiem jej pozycji w Europie oraz zidentyfikowaniem ryzyk kluczowych dla dalszego rozwoju. Następnie omówił strategię Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie na lata 2014–2020, w której zdefiniowano misję i cel strategiczny oraz cele główne w obszarach: obrotu instrumentami finansowymi i towarami, usług posttransakcyjnych i biznesowych oraz organizacji.

W dyskusji głos zabrali senatorowie: Grzegorz Bierecki, Leszek Czarnobaj i Kazimierz Kleina.

Senatorowie dopytywali o kwestie związane ze strategią GPW i strukturą właścicielską wynikającą z potencjalnego połączenia w celu osiągnięcia dominującej pozycji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, kapitalizację giełdy oraz, w kontekście anulowania akcji słoweńskiego banku notowanych na warszawskiej giełdzie, o ryzyko dla giełdy i inwestorów, w tym też o działania podjęte przez Komisję Nadzoru Finansowego,a także o podatek od transakcji (FTT). Pytano również, czy któraś ze spółek funkcjonujących na giełdzie w 1991 r. jest nadal notowana. W dalszej kolejności poruszono kwestie związane z rynkiem obligacji oraz platformą obrotu.

Odpowiedzi na te pytania udzielili obecni na spotkaniu przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych.

Podsumowując dyskusję, prezes Zarządu GPW zwrócił uwagę na wyzwania stojące przed rynkiem finansowym w Polsce.

Na zakończenie przewodniczący komisji senator Kazimierz Kleina, dziękując gospodarzom za zaproszenie, wyraził nadzieję, że spotkanie pozwoli zacieśnić współpracę w zakresie tworzenia dobrego prawa dla wspierania polskiego rynku kapitałowego i polskiej gospodarki.