Narzędzia:

Dnia 25 marca 2014 r. odbyło się spotkanie delegacji Komisji Spraw Gospodarczych i Monetarnych (ECON) Parlamentu Europejskiego z przedstawicielami komisji senackich: Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Spraw Unii Europejskiej.
W spotkaniu uczestniczyli:
– przedstawiciele komisji senackich:
·         senator Kazimierz Kleina – przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych,
·         senator Edmund Wittbrodt – przewodniczący Komisji Spraw Unii Europejskiej,
·         senator Leszek Czarnobaj – członek Komisji Budżetu i Finansów Publicznych,
·         senator Stanisław Iwan – członek Komisji Gospodarki Narodowej,
·         senator Grzegorz Wojciechowski – członek Komisji Spraw Unii Europejskiej,
·         senator Stanisław Gorczyca – członek Komisji Spraw Unii Europejskiej,
·         senator Jan Filip Libicki – członek Komisji Spraw Unii Europejskiej,
·         senator Józef Pinior – członek Komisji Spraw Unii Europejskiej;

– przedstawiciele Komisji Spraw Gospodarczych i Monetarnych (ECON):
·         poseł do Parlamentu Europejskiego Burkhard Balz – z grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPP),
·         poseł do Parlamentu Europejskiego George Cutaş – z grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D),
·         poseł do Parlamentu Europejskiego Olle Schmidt – z grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE),
·         poseł do Parlamentu Europejskiego Ashley Fox – z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR).

Dyskusja zdominowana została przez temat kryzysu ukraińskiego i sytuacji na Krymie. W trakcie dyskusji senatorowie podkreślali globalny wymiar wydarzeń na Ukrainie, ich kontekst społeczno-gospodarczy i polityczny. Przywoływali również doświadczenia Polski z okresu transformacji, którymi możemy się dzielić w odniesieniu do budowania ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego, tworzenia samorządu lokalnego i administracji publicznej oraz reformowania gospodarki.
Senatorowie argumentowali też, że sytuacja na Ukrainie przemawia za wejściem Polski do strefy euro i stabilizacją finansowo-ekonomiczną oraz geopolityczną naszego kraju.
W odniesieniu do stanu przygotowań Polski do członkostwa w unii walutowej omówiono kwestie związane ze spełnieniem kryteriów konwergencji (w szczególności dotyczących inflacji, finansów publicznych, stabilności kursu walutowego, długoterminowych stóp procentowych, bilansu płatniczego i niezależności banku centralnego). Podkreślono, że kryteria te powinny uwzględniać specyfikę danego kraju, jak również dysproporcje ekonomiczne między poszczególnymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej, jednakże w interesie Polski leży ich jak najszybsze spełnienie.
Zwrócono również uwagę na konieczność prowadzenia akcji informacyjnej na temat strefy euro oraz integracji europejskich rynków finansowych.
Członkowie Komisji Spraw Gospodarczych i Monetarnych Parlamentu Europejskiego odnieśli się do kwestii ukraińskiej i kryzysu na Krymie oraz sankcji gospodarczych wobec Rosji i ich dotkliwości. W swych wypowiedziach z jednej strony podkreśli, że Europa powinna być zjednoczona i nie należy pogłębiać podziałów (George Cutaş), z drugiej zaś – negatywnie ocenili reakcję Unii Europejskiej dotyczącą wydarzeń na Ukrainie (Olle Schmidt i Ashley Fox).
Na zakończenie przedstawiciele Komisji Spraw Gospodarczych i Monetarnych zadeklarowali wsparcie dla działań Polski zmierzających do przystąpienia naszego kraju do strefy euro.