Narzędzia:

16‒18 sierpnia 2017 r.

18.08.2017

16‒18 sierpnia 2017 r. w Senacie odbywała się międzynarodowa konferencja „Informacja jako podstawa solidarności społecznej; rola parlamentarnych bibliotek i służb analitycznych”, stanowiąca tzw. spotkanie satelickie, poprzedzające kongres IFLA (Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotecznych) we Wrocławiu 19‒29 sierpnia 2017 r. Konferencję zorganizowały Biuro Analiz, Dokumentacji i Korespondencji Kancelarii Senatu, Biblioteka Sejmowa oraz IFLA. Biuro Analiz, Dokumentacji i Korespondencji Kancelarii Senatu jest członkiem sekcji bibliotek i służb badawczych parlamentów IFLA, dlatego wspólnie z Biblioteką Sejmową zorganizowało konferencję dla urzędników z biur badawczych i bibliotek parlamentarnych z innych krajów. W spotkaniu wzięło udział ok. 140 przedstawicieli tych służb z Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej.

Konferencję otworzył szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski, który zwrócił uwagę, że jej temat ma szczególne znaczenie w obecnej sytuacji międzynarodowej. Wskazał na potrzebę wymiany informacji między urzędnikami reprezentującymi różne systemy parlamentarne i mającymi różne doświadczenia w pracy parlamentarnej, ponieważ to właśnie oni wspierają proces stanowienia prawa.

Wiceszef Kancelarii Sejmu Adam Podgórski wyraził opinię, że temat konferencji stwarza możliwość przeanalizowania roli informacji parlamentarnej w budowaniu solidarnego społeczeństwa i demokratycznego państwa prawa. Jego zdaniem zapewnianie prawa obywateli do dostępu do informacji stwarza obecnie wiele nowych wyzwań. Należy więc się zastanowić, czy najnowsze narzędzia komunikacyjne wiarygodnie oddają treści, czy są adekwatne do oczekiwań społecznych, czy nasze podejście do informacji jest zorientowane na obywatela i na wolną przestrzeń komunikacyjną. Wiceszef Kancelarii Sejmu wyraził przekonanie, że wymiana doświadczeń może zwiększyć profesjonalizm służb parlamentarnych.

Senator Aleksander Bobko, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, podkreślił wyjątkową funkcję, jaką pełnią uczestnicy konferencji w swoich parlamentach. Od ich pracy bowiem zależy kultura stanowienia prawa, dostęp do wiedzy i informacji, budowa kapitału społecznego w wolnym państwie. Na tym gruncie powstaje wiele pytań: jaki sposób biblioteki i zespoły badawcze mają zapewnić bezstronną informację? ile informacji należy upubliczniać? jak mają wspierać proces legislacyjny?. Kolejnym wyzwaniem dla tych służb, według senatora Aleksandra Bobki, jest zapewnienie wiedzy eksperckiej, która nie służy grupom interesu i partiom politycznym. Wskazał on, że każdy obszar naszego życia został obudowany licznymi przepisami prawa. Jednocześnie przypomniał, że Dekalog został spisany na 2 kamiennych tablicach. „My zaś produkujemy coraz więcej przepisów. Nikt nie jest w stanie ogarnąć tego wszystkiego Mamy stały szum informacyjny i zalew danych. Coraz trudniej jest o obiektywną informację. Żyjemy za to w świecie manipulacji, w świecie, w którym informacja to broń” ‒ powiedział senator. Stąd też, jego zdaniem, niezwykle ważna jest rola służb parlamentarnych, które powinny w jasny sposób komunikować społeczeństwu obowiązujące prawo.

W pierwszym dniu uczestnicy konferencji zapoznali się m.in. z osiągnięciami Sejmu i Senatu w zakresie informacji, z instytucjami: konsultacji społecznych, petycji i wysłuchania publicznego, a także projektem „Archiwa Przełomu 1989‒1991”.

Drugi dzień obrad poświęcony był wymianie doświadczeń i omówieniu praktycznych nowoczesnych narzędzi stosowanych przez biblioteki i biura badawcze poszczególnych parlamentów. Dyskutowano nad zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań, które usprawnią proces przygotowywania i przekazywania informacji parlamentarzystom i obywatelom. Reprezentanci Brazylii, Finlandii, Japonii, Węgier, Korei Południowej i Zambii przedstawili zastosowane w swoich parlamentach rozwiązania usprawniające proces przekazywania informacji, takie jak wykorzystanie multimediów czy prezentowanie treści w postaci graficznej. Oprócz sposobów poprawiania jakości w komunikacji uczestnicy konferencji poruszyli kwestie etyczne pracy bibliotek parlamentarnych i służb badawczych. Przedstawiciel brazylijskiej Izby Deputowanych Adolfo Furtado skupił się na znaczeniu i prawidłowym wykorzystaniu innowacji i nowych technologii w pracy parlamentarnych służb badawczych i bibliotekarskich. „Chodzi o to, aby zapewnić naszym klientom, jakimi są parlamentarzyści i obywatele naszych krajów, jak najlepsze produkty i usługi, które będą oni mogli wykorzystać z jak najlepszym pożytkiem” – mówił. Podkreślił, że nowinki technologiczne, innowacyjne rozwiązania powinny być wprowadzane z myślą o ich odbiorcach. Ważne jest zatem, aby mogli oni w szybki i prosty sposób dotrzeć do interesujących ich treści. „Nasi klienci nie mają czasu, aby czytać 100 stron nawet najbardziej rzetelnego opracowania, powinni więc dostać taki produkt, który pozwoli im się zorientować, o co chodzi, w mgnieniu oka” ‒ wyjaśnił. Zachęcał do zastosowania nowatorskiej metody design thinking, czyli tzw. myślenia projektowego w komunikacji ‒ projektowania całego procesu przekazywania informacji z uwzględnieniem potrzeb odbiorców, do których są one kierowane. Stworzone w ten sposób narzędzie i usługi zwiększają dostępność informacji, pomagają w ich łatwiejszym odnajdywaniu oraz lepszemu zrozumieniu dostarczanych treści.

Trzeciego dnia uczestnicy wzięli udział w warsztatach mających na celu wzmacnianie ich kompetencji i poszerzenie wiedzy. Tematyka warsztatów objęła m.in. przygotowywanie materiałów dla parlamentarzystów, interaktywne wizualizowanie informacji, zarządzanie zasobem wiedzy instytucjonalnej, stosowanie aplikacji wspierających prace parlamentarzystów.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Masłowski na międzyparlamentarnej konferencji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym

Senator Piotr Masłowski wziął udział w konferencji nt. gospodarki o obiegu zamkniętym w Brukseli

Senacki Zespół ds. Innowacji w Gospodarce dyskutował o nowych metodach ochrony wód powierzchniowych

Pierwsze posiedzenie Senackiego Zespołu ds. Innowacji w Gospodarce poświęcono wymogom Ramowej Dyrektywy Wodnej UE i metodom obniżania ilości biogenów w wodach powierzchniowych.

Spotkanie komisji spraw europejskich parlamentów państw Trójkąta Weimarskiego

Parlamentarzyści Trójkąta Weimarskiego debatowali na temat perspektyw i skutków rozszerzenia Unii Europejskiej. Omówili także kwestie związane ze zmianą unijnych traktatów.