Narzędzia:

21 czerwca 2017 r.

21.06.2017

21 czerwca 2017 r. Prezydium Senatu z marszałkiem Stanisławem Karczewskim na czele spotkało się z Radą Dialogu Społecznego (RDS). W spotkaniu wzięli udział także przewodniczący komisji senackich.

Podczas rozmowy marszałek Senatu wyraził zadowolenie, że w Polsce toczy się dialog społeczny. Jak podkreślił, działalność Rady jest niezwykle ważna dla państwa i istotna z punktu widzenia stanowienia prawa. Marszałek przypomniał, że zgodnie z regulaminem Izby każdy przewodniczący komisji może zaprosić do udziału w jej posiedzeniu partnerów społecznych. Zachęcał senatorów przewodniczących do korzystania z tej możliwości, a także konsultowania z RDS senackich projektów ustaw.

Podczas spotkania wskazywano, że po 2 latach funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego przyszedł czas na refleksję i przeprowadzenie zmian w ustawie ustanawiającej tę instytucję. Jak poinformowała przewodnicząca RDS, prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz, prezydent Andrzej Duda zaproponował, że podejmie inicjatywę w sprawie nowelizacji tej ustawy. Wyraziła nadzieję, że Senat wnikliwie przeanalizuje proponowane zmiany tak, by RDS była miejscem autentycznego i skutecznego dialogu społecznego. Zdaniem Henryki Bochniarz dobrze prowadzony dialog społeczny zapewnia konkurencyjność gospodarki i spokój społeczny. Jak wskazała, pożytecznym rozwiązaniem jest instytucja rotacyjnego przewodniczącego. Pozwala to na ocenę stanowionego prawa z różnych punktów widzenia. Przewodnicząca RDS podkreśliła, że Rada może wnieść tzw. wartość dodaną, jeśli ma możliwość konsultacji projektów ustaw na etapie prac resortowych. Dodała, że wiele resortów korzysta z takiej możliwości. W opinii Henryki Bochniarz w ten sposób łatwiej wypracować propozycje kompromisowe. Przewodnicząca zaapelowała do senatorów, by korzystali z wiedzy RDS.

Wiceprzewodnicząca RDS, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreśliła, że strona rządowa stara się, by współpraca w ramach Rady była jak najlepsza. Jak dodała, od początku swojego istnienia RDS skonsultowała 800 projektów aktów prawnych. Nie wszystkie projekty ustaw trafiają jednak do zaopiniowania przez RDS, na przykład nie zawsze oceniane są projekty poselskie. Minister stwierdziła, że w opinii członków RDS konsultowane powinny być także strategie i plany.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że RDS to forum, które najbardziej służy państwu. „Państwo zyskało narzędzie do rozwiązywania problemów i zachowania spokoju społecznego” – mówił wiceprzewodniczący RDS, prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Według niego grzechem polskiej legislacji jest słaba ocena skutków regulacji prawnych. W tym właśnie może pomóc RDS.

Mówiono także o propozycji NSZZ „Solidarność”, aby powołać rzecznika dialogu społecznego. W opinii przewodniczącej RDS Henryki Bochniarz, z którą zgodził się marszałek Stanisław Karczewski, nie ma potrzeby tworzenia nowej instytucji.

2 lata temu Rada Dialogu Społecznego zastąpiła Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych W jej skład wchodzą przedstawiciele reprezentatywnych organizacji pracodawców, związków zawodowych i rządu.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.

Senatorowie na 71. sesji plenarnej COSAC

Senatorowie Grzegorz Schetyna oraz Kazimierz Ujazdowski wzięli udział w 71. posiedzeniu plenarnym COSAC w Brukseli.