Narzędzia:

17 listopada 2017 r.

17.11.2017

W Senacie 17 listopada 2017 r., z inicjatywy wicemarszałek Marii Koc, odbyła się konferencja „«Wiecznie siebie nowego głodnym, jak żuraw z szyją w przyszłość wyciągniętą» – w 80. rocznicę śmierci Bolesława Leśmiana”, zorganizowana przez Instytut Badań Literackich PAN.

Otwierając spotkanie, wicemarszałek Maria Koc przypomniała, że w 2017 r. przypada nie tylko 80. rocznica śmierci Bolesława Leśmiana, ale także 140. rocznica jego urodzin. Z tej okazji Senat podjął uchwałę w sprawie uczczenia pamięci poety. W Senacie została także otwarta wystawa jemu poświęcona.

Dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN prof. Mikołaj Sokołowski zaznaczył, że instytut od lat prowadzi badania nad twórczością Bolesława Leśmiana. Dzieła wszystkie poety ukazały się w opracowaniu i z komentarzami Jacka Trznadla. Jarosław Marek Rymkiewicz przygotował encyklopedię poświęconą Leśmianowi. Badania nad poetyką Leśmiana prowadzili Janusz Sławiński, Michał Głowiński, Roman Zimand.

Dr hab. Żaneta Nalewajk z Uniwersytetu Warszawskiego zwróciła uwagę na silne zakorzenienie poezji Leśmiana – mimo swojej osobliwości – w historii literackiego języka polskiego. Podkreśliła jednocześnie, że jest ona naszym dobrem wspólnym, o które trzeba się troszczyć i popularyzować. Wskazała też na uniwersalne wartości utworów Leśmiana.

Analizując takie wiersze, jak „Dwaj Macieje”, „Zaklęcie”, „Gad” czy „Piła”, dr hab. Tomasz Bocheński z Uniwersytetu Łódzkiego wskazywał na, z jednej strony, subtelne, dyskretne poczucie humoru Leśmiana, a z drugiej – obecne w nich elementy czarnego humoru.

Referat dr hab. Doroty Samborskiej-Kukuć z Uniwersytetu Łódzkiego poświęcony był poszukiwaniu poetyckich śladów najbliższych członków rodziny Bolesława Leśmiana: matki Emmy z Sunderlandów, ojca Józefa Lesmana, brata Kazimierza i siostry Aleksandry w jego autobiograficznych wierszach, takich jak „Ubóstwo”, „Wspomnienie”, „Do siostry”, Bóg mnie opuścił”. Stanowiły one poetycką rekonstrukcję domu poety.

„Przez 31 lat starałem się propagować twórczość i postać Bolesława Leśmiana” – mówił autor książek o poecie Piotr Łopuszański. Wskazując na liczne zafałszowania, które pojawiają się w opracowaniach dotyczących życia i twórczości poety, apelował o większą precyzję, korzystanie z oryginalnych źródeł. „Warto poznać prawdziwego Leśmiana, czytać jego szkice, docierać do autentycznych wypowiedzi, poszukiwać inspiracji poety. Czytajmy go i doceniajmy” – zachęcał.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.