Narzędzia:

18 września 2017 r.

18.09.2017

18 września 2017 r. na Zamku Królewskim w Warszawie konferencją „Polska zobacz więcej. Wielki Gościniec Litewski jako transgraniczna marka turystyczna” zainaugurowano 3. edycję akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”. Spotkanie, pod patronatem wicemarszałek Senatu Marii Koc i ministra sportu Witolda Bańki, zorganizowały Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Organizacja Turystyczna, Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski i Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie.

Wicemarszałek Maria Koc, pomysłodawczyni reaktywacji Wielkiego Gościńca Litewskiego jako szlaku turystycznego, przypomniała, że był to jeden z najważniejszych traktów handlowych i pocztowych Rzeczpospolitej w XVII i XVIII w. Rozpoczynał się w Warszawie, pod pałacem Wesslów, dawną stacją Poczty Saskiej, i przez wschodnie Mazowsze i Podlasie wiódł do Wilna i na Białoruś. Wicemarszałek Senatu podkreśliła, że niektóre regiony Polski z dużym potencjałem turystycznym nie zostały jeszcze właściwie wypromowane. Należą do nich m.in. wschodnie Mazowsze i Podlasie. Takiej promocji służy reaktywacja Wielkiego Gościńca Litewskiego jako produktu turystycznego. Zdaniem wicemarszałek Marii Koc działanie to ma duże szanse na sukces dzięki zaangażowaniu Lokalnej Organizacji Turystycznej Wielki Gościniec Litewski, samorządowców, osób prywatnych, instytucji, animatorów kultury, przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej czy Poczty Polskiej. „Ten szlak to wędrówka w czasie. Opowiada o historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Poczty Polskiej, ale też i o tym, jak się kiedyś podróżowało” – mówiła wicemarszałek Senatu.

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk przypomniał, że Szlak Wielki Gościniec Litewski został wyróżniony w konkursie EDEN (European Destinations of Excellence) w 2017 r. w kategorii: turystyka kulturowa. Konkurs organizowany jest przez Komisję Europejską, w Polsce za pośrednictwem Polskiej Organizacji Turystycznej we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Jego celem jest stworzenie europejskiej sieci uznanych i rozpoznawanych obszarów turystycznych, charakteryzujących się wyjątkowymi walorami dla dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Europy. Wyróżnienie daje możliwość lepszej promocji Wielkiego Gościńca Litewskiego, miast i obiektów na szlaku, a także włączenia do europejskiej sieci turystycznej EDEN. Dotychczasowymi laureatami są m.in. Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty, Dolina i Bagna Biebrzy, Szlak Kulinarny „Śląskie Smaki”, Wielokulturowy nurt Bugu.

„Turystyka jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się sektorem polskiej gospodarki; jej udział w PKB wynosi około 6%” – mówił minister sportu i turystyki Witold Bańka. Zapewnił, że rząd będzie wspierał promocję branży turystycznej. Podkreślił, że Polskę nie tylko odwiedza coraz więcej turystów, ale i podróżuje po niej coraz więcej Polaków, już pół miliona. „Polska jest krajem bezpiecznym, a jakość usług turystycznych coraz lepsza” – stwierdził minister Witold Bańka.

Promowaniu turystyki w Polsce służy też akcja „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”, organizowana przez Polską Organizację Turystyczną od 2016 r. Jesienna edycja odbędzie się 6–8 października 2017 r. Zgłosiły się do niej 562 podmioty (w 1. edycji wzięło udział 396 podmiotów, a w 2. – 462). Jak mówił dyrektor Departamentu Produktu Turystycznego i Współpracy Regionalnej w Polskiej Organizacji Turystycznej Wojciech Ścibor, akcja ma na celu prezentację ogólnopolskiej oferty turystycznej i zachęcenie Polaków do korzystania z atrakcji i usług turystycznych w kraju również poza głównym sezonem wakacyjnym.

Działania na rzecz szlaku turystycznego Wielki Gościniec Litewski i jego atrakcje zaprezentował członek zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej Wielki Gościniec Litewski Marcin Celiński. Przypomniał, że organizacja powstała z inicjatywy Marii Koc w 2013 r. Prowadzone są działania promocyjne i edukacyjne, organizowany jest Międzynarodowy Turniej Smaków na Zamku w Liwie, przygotowywane są wydawnictwa dotyczące szlaku, działa też strona internetowa jemu poświęcona. Organizacja zajmuje się ponadto znakowaniem szlaku, certyfikacją nagrodzonych produktów, a także integracją podmiotów działających na szlaku. W planach jest włączenie ofert z województwa podlaskiego i Litwy. Marcin Celiński podkreślił, że szlak Wielki Gościniec Litewski ‒ wiodący od Warszawy przez Sulejówek, Okuniew, Stanisławów, Dobre, Liw, Węgrów, Sokołów Podlaski, Drohiczyn, Ciechanowiec, Brańsk, Bielsk Podlaski, Białystok, Wasilków, Czarną Białostocką, Sokółkę do Kuźnicy Białostockiej, a następnie do Grodna, Druskiennik, Trok i Wilna ‒ jest niezwykły pod względem historycznym, kulturowym czy kulinarnym. Staje się on coraz bardziej rozpoznawalną marką turystyczną. Łączy regiony i państwa.

O roli Poczty Polskiej w reaktywacji szlaku Wielki Gościniec Litewski mówił jej prezes Wiesław Włodek.

Uczestnikom konferencji zaprezentowano też fragment filmu o Wielkim Gościńcu Litewskim z cyklu „Zakochaj się w Polsce” i film o historii utworzonej w 1558 r. Poczty Polskiej „Od tradycji do nowoczesności”.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.