Narzędzia:

4 września 2017 r.

04.09.2017

4 września 2017 r. senator Anna Maria Anders, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego zamknęła w Senacie wystawę „Armia Andersa – Szlak Nadziei”. Senator spotkała się także z osobami zaangażowanymi w realizację projektu „Szlak Nadziei”, by omówić dalsze plany związane z jego realizacją.

Wystawa, prezentowana w Senacie od 26 lipca 2016 r., które doprowadziły do utworzenia w 1941 r. Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, począwszy od zawarcia paktu Ribbentrop – Mołotow i sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. Na kilkunastu planszach przypomniano m.in. losy Polaków, którzy znaleźli się pod okupacją, utworzenie państwa podziemnego, przemoc, terror i ludobójstwo dokonywane zarówno przez Niemców, jak i Sowietów, masowe deportacje ludności cywilnej. Setki tysięcy osób zesłano do łagrów, a polskich oficerów wziętych do niewoli zamordowano w 1940 r., m.in. w Katyniu i Charkowie. Wybuch wojny niemiecko-sowieckiej w czerwcu 1941 r. sprawił, że ZSRR przystąpił do koalicji antyfaszystowskiej i polski rząd emigracyjny mógł podpisać 30 lipca 1941r. w Londynie układ Sikorski – Majski, dzięki któremu w ZSRR mogły powstać Polskie Siły Zbrojne. Wystawa przypomina także 1942 r., kiedy od marca do listopada gen. Anders wyprowadza z Rosji do Persji (Iranu) i na Bliski Wschód ponad 120 tys. osób – 80 tys. żołnierzy i 40 tys. cywilów, w tym 18 tys. dzieci. Wielu z tych, którym udało się dotrzeć do nowo tworzonej armii, zmarło z chorób i wycieńczenia, a ich groby pozostały na terenie Rosji, Azji Środkowej, Persji i na Bliskim Wschodzie. Polskie sieroty znalazły opiekę w Persji, Afryce i Nowej Zelandii. Dzięki Armii Andersa tysiące Polaków mogły rozpocząć nowe życie w wolnym świecie, a żołnierze stanąć do walki o wolną Polskę.

Wystawa prezentuje bogaty materiał zdjęciowy i faktograficzny zgromadzony w Archiwum Akt Nowych, Instytutem Polskim i Muzeum gen. Sikorskiego w Londynie, Muzeum Wojska Polskiego, Narodowym Archiwum Cyfrowym, Ośrodkiem KARTA.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.

Senatorowie na 71. sesji plenarnej COSAC

Senatorowie Grzegorz Schetyna oraz Kazimierz Ujazdowski wzięli udział w 71. posiedzeniu plenarnym COSAC w Brukseli.