Narzędzia:

13 lipca 2017 r.

13.07.2017

Wicemarszałek Maria Koc 13 lipca 2017 r. w Batumi wzięła udział w 14. Międzynarodowej Konferencji „Europejska Droga Gruzji”, zorganizowanej przez gruzińskie Ministerstwo ds. Integracji Europejskiej i Euroatlantyckiej. Tegoroczna 14. już edycja konferencji poświęcona była zagadnieniom europejskiego bezpieczeństwa energetycznego, polityce współpracy na rzecz rozwoju UE i jej skutków dla krajów Partnerstwa Wschodniego, realizacji Umowy Stowarzyszeniowej UE – Gruzja, współczesnych wyzwań dla bezpieczeństwa – wojny hybrydowej, terroryzmu czy kryzysu migracyjnego, a także walki z antyzachodnią propagandą.

Podczas pobytu w Batumi wicemarszałek Senatu spotkała się 13 lipca 2017 r. z przewodniczącym Parlamentu Gruzji Iraklim Kobakhidze. Politycy rozmawiali o współpracy między parlamentami obu państw, a także o sytuacji w regionie i unijnych aspiracjach Gruzji.

Przewodniczący Irakli Kobakhidze powiedział, że oba kraje łączą bardzo dobre relacje, nie tylko dyplomatyczne czy rządowe, ale także między społeczeństwami. „Zależy nam na tych relacjach, chcemy je wzmacniać. Potwierdzeniem chęci ich zacieśniania była moja wizyta w Warszawie na szczycie przewodniczących parlamentów państw Europy Środkowej i Wschodniej” – zaznaczył.

Wicemarszałek Maria Koc, gratulując zorganizowania 14. Międzynarodowej Konferencji w Batumi, stwierdziła, że stanowi ona dobrą płaszczyznę do wymiany poglądów polityków i ekspertów z różnych krajów, a także podsumowania prac nad integracją europejską i atlantycką. Jak podkreśliła, ceni sobie współpracę parlamentarną z gruzińskimi partnerami i uważa, że jest ona ważnym forum dla zbliżenia stanowisk na rzecz poprawy bezpieczeństwa w regionie. Dlatego w imieniu marszałka Senatu zaprosiła przewodniczącego do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce. Za wymierny sukces, korzystny dla wszystkich Gruzinów, uznała ruch bezwizowy z UE. Jako kolejny sukces warty odnotowania wskazała wstąpienie Gruzji do Europejskiej Wspólnoty Energetycznej, co jest krokiem do stworzenia zintegrowanego rynku energetycznego. Wicemarszałek zaznaczyła, że ten rynek i dywersyfikacja dostaw surowców energetycznych stanowią podstawę bezpieczeństwa. „Cieszy nas, że na konferencji padają słowa o zbyt dużym udziale rosyjskiego gazu na rynkach UE” – dodała.

Przewodniczący Irakli Kobakhidze potwierdził, że członkostwo w UE to cel strategiczny i zgodnie z rezolucją podjętą przez parlament jest priorytetem w polityce zagranicznej Gruzji. „To realizacja woli narodu, około 85% Gruzinów popiera partie głoszące hasła prounijne” – powiedział. Jak stwierdził, współpraca z Polską jest ważna, ponieważ nasz kraj przeszedł wcześniej drogę, którą teraz podąża Gruzja. Przewodniczący podziękował za wsparcie okazane suwerenności i integralności terytorialnej jego kraju. Gruzini szczególnie pamiętają wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który stanął po stronie narodu gruzińskiego w trudnych dla niego chwilach. „Na terytoriach okupowanych przez Rosję obserwujemy łamanie praw człowieka i pełzającą aneksję” – mówił. Przewodniczący Irakli Kobakhidze poinformował, że Gruzja prowadzi pragmatyczną politykę wobec Rosji. Zapewnia ona stabilność po wojnie w 2008 r., ma doprowadzić do przestrzegania praw obywateli Gruzji na terytoriach okupowanych. Ta polityka spotyka się z poparciem zachodnich sojuszników. „Mimo nieprzychylnego stanowiska Rosji udało się doprowadzić do zawarcia pewnych porozumień w kwestiach humanitarnych, handlu, transporcie” – poinformował. Dodał, że w Gruzji potrzebne są reformy. Gospodarka się rozwija, a wzrost gospodarczy na poziomie 4,5% PKB jest dobrym wynikiem, uwzględniając sytuację w regionie. Według niego sektor energetyczny jest postrzegany jako strategiczny i państwo będzie w niego inwestować. Podkreślił, że Gruzja jest w trakcie reform konstytucyjnych, wymiaru sądownictwa i społecznych. „Reforma samorządowa w Polsce, rozwój lokalny, tempo zaadaptowania zmian jest dla nas przykładem i motywacją do działania” – zaznaczył przewodniczący Irakli Kobakhidze.

Według wicemarszałek Marii Koc Polska jest zainteresowana zacieśnianiem relacji z Gruzją. W ten zamiar wpisują się 25-lecie odnowienia relacji dyplomatycznych i wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Gruzji. „My także dostrzegamy zagrożenie na Wschodzie, widzimy destabilizującą rolę Rosji w regionie. Ubolewamy nad faktem, że integralność terytorialna Gruzji została naruszona. Wierzymy, że bliska współpraca regionalna doprowadzi do pokonania nawet takich trudności” – powiedziała wicemarszałek Senatu.

Podczas konferencji w Batumi wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański podkreślił determinację Polski we wsparciu Gruzji w realizacji projektów wzmacniających jej bezpieczeństwo energetyczne. Zapewnił także o determinacji naszego kraju do wsparcia aspiracji Gruzji do ściślejszej współpracy z UE. Podkreślił także aktywność Polski na arenie międzynarodowej, w tym działania na rzecz odnowienia Partnerstwa Wschodniego, Grupy Wyszehradzkiej oraz rozwoju nowo utworzonej Inicjatywy Trójmorza, eksponując zawarty w każdej z nich komponent energetyczny. „Wszystkie są stworzone, by dać wartość dodaną dla rozwoju UE oraz jej sąsiadów jak i Gruzji. To nasze rozumienie współpracy regionalnej” – mówił wiceminister Konrad Szymański

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.