Narzędzia:

26 kwietnia 2017 r.

28.04.2017

Wicemarszałek Michał Seweryński 26 kwietnia 2017 r. spotkał się w Senacie z delegacją Islamskiej Republiki Iranu pod przewodnictwem Madżida Tacht Rawancziego, wiceministra spraw zagranicznych ds. europejskich i amerykańskich. Na spotkaniu obecny był ambasador Iranu w Polsce Ramin Mehmanparast.

Wicemarszałek Senatu podzielił się z uczestnikami spotkania refleksją, że stosunki dyplomatyczne między oboma krajami trwają już 6. wiek, a to powód do prawdziwej dumy. Przypomniał, że w bieżącym roku obchodzimy 75. rocznicę niezwykłego wydarzenia, jakim było przyjęcie przez Iran 120 tys. Polaków, którzy dzięki temu mogli opuścić Związek Radziecki. W ten sposób została ocalona armia generała Władysława Andersa, a wraz z nią rzesze cywilów. Wicemarszałek Senatu poinformował, że w gronie senatorów obecnej kadencji znalazła się córka generała Anna Maria Anders.

Wicemarszałek Michał Seweryński podkreślił, że Iran jest nie tylko liderem regionalnym, ale także ważnym krajem świata. Wzbudza znaczne zainteresowanie w Polsce, czego odzwierciedleniem jest funkcjonowanie polsko-irańskiej grupy parlamentarnej, do której należy 25 parlamentarzystów. „Dowodzi to, że nasze uczucia i sympatie są po stronie tego kraju, który będzie odgrywał coraz większą rolę polityczną” – powiedział wicemarszałek Senatu. Dodał, że spodziewana jest wizyta w Polsce szefa Islamskiego Zgromadzenia Konsultacyjnego.

„Mimo że nasze państwa przeżywały wzloty i upadki, nasza przyjaźń pozostała niezmienna” – stwierdził wiceminister Madżid Tacht Rawanczi. Wspomniał, że delegacja znalazła czas, aby zobaczyć tablicę wyrażającą wdzięczność dla narodu irańskiego za pomoc udzieloną polskim zesłańcom ewakuowanym z ZSRR w 1942 r., którym udało się dotrzeć wraz z żołnierzami gen. Władysława Andersa do Persji. Wyraził przekonanie, że ta niezwykła karta naszej wspólnej historii to kapitał, który przyczynia się do rozwoju dobrych relacji, zwłaszcza że jest wiele nowych obszarów skutecznej współpracy. W tym kontekście wymienił energetykę, tradycyjne i odnawialne źródła energii, ale także transport, przemysł stoczniowy i wymianę naukową.

Wicemarszałek Senatu zauważył, że w ostatnich latach dynamicznie zwiększają się obroty handlowe między Polską a Iranem. Podkreślił, że warto uwzględnić przy tym konieczność dywersyfikacji dostawców energii, którą zakłada polski rząd. Mówił również o dużym potencjale wymiany turystycznej, zwłaszcza w kontekście niepewnej sytuacji w rejonie Morza Śródziemnego. Wspomniał o możliwościach wymiany studentów i oferowaniu przez polskie uczelnie nauczania w języku angielskim.

Irański wiceminister spraw zagranicznych wyraził zainteresowanie współpracą w dziedzinie w bio- i nanotechnologii. Poinformował, że jego kraj jest także zainteresowany współpracą w dziedzinie sektora bankowego, który ucierpiał w wyniku sankcji.

Odpowiadając, wicemarszałek Michał Seweryński zauważył, że bardzo ważnym kierunkiem polityki obecnego rządu jest repolonizacja sektora bankowego, zdominowanego przez obce banki. Według niego Polska zmierza w tym kierunku, aby banki były bardziej otwarte i decydowały o sobie. Jak dodał wicemarszałek, rozwój naszej gospodarki i wzrost dochodów sektora budżetowego daje nadzieję na repolonizację w wielu dziedzinach.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.