Narzędzia:

28 lutego 2017 r.

28.02.2017

Przedstawiciele komisji spraw zagranicznych parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej 28 lutego 2017 r. spotkali się w Warszawie, aby dyskutować o najważniejszych wyzwaniach polityki europejskiej i bezpieczeństwa oraz wpływie na nie zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.

Senat reprezentowali przewodniczący i wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej ‒ senatorowie Marek Rocki i Ryszard Majer. W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich i Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Otwierając spotkanie, marszałek Sejmu Marek Kuchciński odniósł się do ożywionej debaty na temat potrzeby odnowy Unii Europejskiej, która toczy się w państwach członkowskich. Jego zdaniem minione lata udowodniły, że UE nie potrafi sobie radzić z najważniejszymi problemami. Marszałek ocenił negatywnie jej bezradność w procesach migracyjnych, przyzwolenie na podejmowanie przez instytucje unijne działań prowadzących do nierówności politycznej i wzrostu nastrojów antyintegracyjnych, czego efektem był Brexit, sprzyjanie projektom federalizacyjnym, prowadzącym do utworzenia superpaństwa, pojawienie się planów dzielących Unię według różnych prędkości, jej zamknięcie się na inne państwa europejskie oraz przyzwolenie na zaniechanie działań wzmacniających współpracę parlamentarną. „Mimo to widzę szansę” – zadeklarował marszałek Marek Kuchciński. Według niego ta szansa to odbudowa podstaw europejskiej integracji zgodna z takimi zasadami, jak wolność narodów, równość państw, jedność kontynentu i pomocniczość. Marszałek Sejmu podkreślił też szczególną w tym względzie rolę państw Europy Środkowej, których wyrazicielem jest Grupa Wyszehradzka, oraz dyplomacji parlamentarnej.

Wiceminister spraw zagranicznych Marek Ziółkowski zwrócił uwagę na to, że Polska sprawuje prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej w nadzwyczaj skomplikowanej sytuacji nie tylko dla regionu, ale też dla całej Europy. Brexit, wojna na wschodzie Ukrainy i ekonomiczne spowolnienie to czynniki, które podkopują podwaliny gospodarki europejskiej i ograniczają możliwości rozwoju w wielu dziedzinach. „Powstaje ryzyko politycznej i ekonomicznej fragmentacji kontynentu, które może naruszyć projekt europejski” – ocenił wiceminister. Uznał, że Grupa Wyszehradzka potwierdziła swą efektywność w ostatniej dekadzie, obecny okres jest natomiast zupełnie inny, należy więc prowadzić konsultacje nad stanem więzi europejskich i atlantyckich i koordynować stanowiska.

Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt mówił, że zachodzące obecnie procesy (globalizacja, zwiększająca się rola Chin, zwycięstwo Donalda Trumpa, rozwój nowych technologii) nie mają precedensu w historii, a jednocześnie niezwykle trudno poddają się tradycyjnej analizie. Zwrócił uwagę na kryzys otoczenia państw Europy Środkowej, związany z wzrastającym zagrożeniem z powodu agresywnej polityki Rosji, i kryzys integracji europejskiej w sferach gospodarczej i społeczno-politycznej (np. zadłużenie Grecji czy wzrost nastrojów populistycznych). Dyrektor Adam Eberhardt wyraził opinię, że maleje nasz potencjał transformacyjny. Jak stwierdził, powstaje też pytanie, jak wspierać transformację na Ukrainie i integrację Bałkanów Zachodnich. Zwrócił też uwagę na osłabienie więzi atlantyckich i efektywną politykę Rosji w Syrii, marginalizującą państwa europejskie, a także zagrożenia, związane z utratą znaczenia NATO jako gwaranta bezpieczeństwa dla Grupy Wyszehradzkiej, ze słabnięciem przywództwa amerykańskiego w NATO i wojną na Ukrainie. „Jesteśmy w okresie ogromnych turbulencji z rosnącą niestabilnością naszego sąsiedztwa” – powiedział.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Poselskiej Czech Karel Schwarzenberg przedstawił natomiast opinię, zgodnie z którą należy ujednolicić stanowisko, koncentrując się nie na narzekaniu i wyliczaniu błędów innych państw, ale na podejmowaniu wyzwań. „Jesteśmy w kryzysie, ale w kryzysie należy iść do przodu. Wyzwaniom należy sprostać wspólnie jako Europa i jako Grupa Wyszehradzka” – uznał. Jego zdaniem wszyscy oczekują tylko pieniędzy z Brukseli, ale nie chcą podejmować nowych obowiązków. „Prawdą jest, że Unia nieodpowiednio chroniła swe granice, ale czy my przekazaliśmy jej pieniądze, środki, narzędzia na taką obronę?” – zapytał. Zachęcał do złożenia konkretnych planów firmowanych przez Grupę Wyszehradzką.

Przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych poseł Grzegorz Schetyna zwrócił uwagę na zagrożenia związane z zamykaniem się starych krajów unijnych w swoim gronie i wykluczeniem nowych państw oraz na „biznesowy” sposób uprawniania polityki. „Polityka transakcyjna jest niebezpiecznym zjawiskiem” – powiedział. Jego zdaniem nie byłoby dobrze, aby za prezydentury Donalda Trumpa właśnie taki rodzaj polityki się upowszechnił.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Masłowski na międzyparlamentarnej konferencji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym

Senator Piotr Masłowski wziął udział w konferencji nt. gospodarki o obiegu zamkniętym w Brukseli

Senacki Zespół ds. Innowacji w Gospodarce dyskutował o nowych metodach ochrony wód powierzchniowych

Pierwsze posiedzenie Senackiego Zespołu ds. Innowacji w Gospodarce poświęcono wymogom Ramowej Dyrektywy Wodnej UE i metodom obniżania ilości biogenów w wodach powierzchniowych.

Spotkanie komisji spraw europejskich parlamentów państw Trójkąta Weimarskiego

Parlamentarzyści Trójkąta Weimarskiego debatowali na temat perspektyw i skutków rozszerzenia Unii Europejskiej. Omówili także kwestie związane ze zmianą unijnych traktatów.