Narzędzia:

1 grudnia 2017 r.

01.12.2017

W Budapeszcie 1 grudnia 2017 r. odbyło się nieformalne spotkanie przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej, podczas którego rozmawiano m.in. na temat wzmocnienia reprezentacji parlamentów narodowych w strukturze instytucjonalnej Unii Europejskiej i rozszerzenia Wspólnoty. Wzięli w nim udział przewodniczący Izby Poselskiej i Senatu Republiki Czeskiej ‒ Radek Vondráček i Milan Štěch oraz przewodniczący Rady Narodowej Republiki Słowackiej Andrej Danko. Polskę reprezentowali marszałkowie Sejmu i Senatu ‒ Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski. Gospodarzem spotkania był László Kövér, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier, które przewodniczą obecnie Grupie Wyszehradzkiej.

Podczas spotkania marszałek Stanisław Karczewski przedstawił stanowisko swoje i marszałka Marka Kuchcińskiego, który w związku z sejmowymi pracami legislacyjnymi opuścił wcześniej Budapeszt. „Jesteśmy pełni uznania dla inicjatyw Grupy Wyszehradzkiej. Zwiększamy swoją reprezentację parlamentarną w Brukseli o jedną osobę. Jesteśmy za stworzeniem systemu szybkiego reagowania” – mówił. Jak podkreślił marszałek Senatu, „w ten sposób dążymy do poprawy jakości naszej pracy i budowania marki Grupy Wyszehradzkiej w Unii Europejskiej. Marki, która jest coraz lepiej odbierana w Europie”. Jego zdaniem te działania powinny znaleźć odzwierciedlenie we frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Marszałek Stanisław Karczewski podkreślił, że Grupa Wyszehradzka pokazała swoją siłę podczas kryzysu migracyjnego. Dzięki jej niezmiennemu stanowisku jej głos został usłyszany.

Podczas spotkania przewodniczący parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej zgodzili się, że Unia Europejska stoi przed koniecznością weryfikacjipodejścia do stosowanych mechanizmów. W opinii przewodniczących nowa traktatowa instytucjonalizacja umocni rolę parlamentów we współpracy wewnątrz wspólnoty.

Przewodniczący László Kövér podziękował za dotychczasową działalność grupy. Mówił także o potrzebie zacieśnienia współpracy w zakresie kontroli działań Unii Europejskiej na szczeblu parlamentarnym. Jego zdaniem należy być otwartym na rozszerzenie Grupy Wyszehradzkiej o państwa o podobnych dążeniach, jak np. Chorwacja. Istotna jest także szybkość podejmowania decyzji i reagowania na bieżące wydarzenia. „Ważny jest szybki przepływ informacji między urzędami UE i parlamentami już na szczeblu urzędniczym” – powiedział. Przewodniczący parlamentu Węgier podzielił się wątpliwościami, czy obecnie obowiązujące traktaty są w stanie zapewnić mocną pozycję parlamentów narodowych. Poinformował, że węgierska telewizja regularnie informuje o działaniach Grupy Wyszehradzkiej pod węgierskim przewodnictwem. Dodał, że jego kraj chce rozszerzyć działania dotyczące ochrony środowiska. Jak mówił, współpraca gospodarczo-handlowa zwiększa znaczenie państw Grupy Wyszehradzkiej. Zdaniem przewodniczącego wymiar V4 należy rozszerzać. „Owocne będą spotkania na szczeblu parlamentarnym komisji polityki zagranicznej i obrony narodowej” – mówił.

Przewodniczący Milan Štěch stwierdził, że czeski Senat jest za tym, aby procesy legislacyjne dotyczące Unii były wzmocnione na szczeblu parlamentarnym. Wyraził przekonanie, że jeżeli w jakichś kwestiach nie można znaleźć wspólnego stanowiska, to powinno się starać takie problemy rozwiązywać na poziomie krajowym.Jakdodał, wewnętrzna dyskusja pomaga dojść do konsensusu w wymiarze międzynarodowym.

Przewodniczący Andrej Danko podkreślił, że w ostatnim czasie spotkał się ze wszystkimi przewodniczącymi obecnymi na budapesztańskim spotkaniu. Jego zdaniem Grupa Wyszehradzka to solidna marka, licząca się na arenie międzynarodowej.

Nowo wybrany przewodniczący Izby Poselskiej Republiki Czeskiej Radek Vondráček zgodził się z marszałkiem Stanisławem Karczewskim, że Grupa Wyszehradzka stanowi coraz mocniejszą markę. Zapewnił, że w kwestii współpracy w ramach tego formatu zamierza kontynuować działania swojego poprzednika. Przewodniczący poruszył też kwestię wejścia Czech do strefy euro i imigrantów.

Podczas spotkania w Budapeszcie marszałek Stanisław Karczewski odbył rozmowę z przewodniczącym Radkiem Vondráčkiem. Omówiono kolejne etapy polsko-czeskiej współpracy międzyparlamentarnej. 2 i 3 grudnia natomiast marszałek Senatu spotkał się z przedstawicielami węgierskiej Polonii i odwiedził ważne miejsca dla wspólnej historii Polski i Węgier.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.