Narzędzia:

7 listopada 2017 r.

07.11.2017

Wicemarszałek Adam Bielan spotkał się 7 listopada 2017 r. w Senacie z prezydentem Iraku Fuadem Masumem. Podczas spotkania odwoływano się m.in. do bardzo dobrych stosunków bilateralnych z lat siedemdziesiątych XX w. Wyrażono nadzieję, że ówczesne więzy przyjaźni, dobrej woli i życzliwości zostaną wykorzystane z pożytkiem dla obu stron.

Wicemarszałek Adam Bielan pogratulował prezydentowi Iraku zakończonej sukcesem walki z Państwem Islamskim. Jak podkreślił, pozbawienie go terytorium nie oznacza jednak końca walki z terroryzmem. Przypomniał, że Polska politycznie i militarnie wspiera w tej walce działania NATO. Wicemarszałek Senatu podziękował także za poparcie przez Irak kandydatury naszego kraju na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak wskazał, należy obecnie otworzyć kolejny rozdział w stosunkach między obu państwami. „Jesteśmy gotowi udzielić wszelkiej pomocy w odbudowie Iraku” – zadeklarował. Chodzi o pomoc w dziedzinie gospodarki, bezpieczeństwa, a także wsparcie humanitarne. „Polska ma bardzo dużo doświadczeń w przechodzeniu z jednego systemu gospodarczego w inny” – powiedział wicemarszałek Adam Bielan. Przywołał sukcesy polskiej transformacji gospodarczej, m.in. w dziedzinie rolnictwa i nowoczesnego przetwórstwa. „Ważne jest, aby te dobre relacje polityczne przenieść na poziom biznesowy, albowiem nic tak nie łączy państw i narodów jak handel i wymiana doświadczeń” – powiedział.

Prezydent Fuad Masum podziękował Polsce za pomoc w walce z Daesz, a także za wsparcie udzielane za pośrednictwem UE i NATO. Podsumowując swoją wizytę w naszym kraju, iracki prezydent stwierdził, że pokazała ona, iż po obu stronach istnieje duży potencjał do współpracy. Wyraził nadzieję, że w marcu 2018 r. w Warszawie zbierze się polsko-iracka komisja mieszana, która uzgodni wspólne plany i przedsięwzięcia. Jego zdaniem dużym problemem Iraku jest to, że zbyt długo opierał się na jednym źródle dochodu. Nadszedł czas na znalezienie innych źródeł. Według prezydenta Fuada Masuma jednym z nich może być rolnictwo, a Polska ma w tej dziedzinie osiągnięcia, z których warto skorzystać.

Kolejnym tematem poruszonym podczas spotkania była współpraca parlamentarna. Jak oceniono, rozwija się ona dobrze dzięki działalności Iracko-Polskiej Grupy Przyjaźni, a także niedawno powołanej Polsko-Irackiej Grupy Parlamentarnej. Prezydent zapowiedział prace nad utworzeniem w Iraku Rady Federacji, która byłaby odpowiednikiem Senatu. „Nie mieliśmy podczas okupacji czasu, aby dyskutować nad drugą izbą parlamentarną. Czujemy jednak brak takiej instytucji” – stwierdził.

Wicemarszałek Adam Bielan zasugerował, że strona iracka mogłaby skorzystać z doświadczeń polskiego Senatu. Podczas rozmowy przypomniano również, że w obu krajach Senat był początkowo radą królewską, której członkowie byli mianowani przez monarchę.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.