Narzędzia:

5 października 2017 r.

05.10.2017

5 października 2017 r. wizytę w Senacie złożył prezydent Republiki Bułgarii Rumen Radew, którego przyjął wicemarszałek Michał Seweryński. Podczas spotkania rozmawiano o współpracy parlamentarnej, reformie sądownictwa w obu krajach, a także o doświadczeniach Polski dotyczących funkcjonowania samorządów.

Jak mówił wicemarszałek Senatu, wymiana doświadczeń między Polską i Bułgarią jest tym cenniejsza, że po upadku komunizmu oba kraje musiały się zmierzyć z podobnymi problemami. „Państwa naszego regionu rozwijają demokrację, kierując się własną kulturą, tradycją i priorytetami, respektując jednocześnie obowiązki wynikające z członkostwa w Unii Europejskiej.” – powiedział.

Prezydent Bułgarii wyraził zadowolenie z rozwijającej się współpracy parlamentarnej i gospodarczej. Podkreślił, że nasze stosunki mają głębokie korzenie historyczne. Jego zdaniem, prezentujemy podobne, oparte na tych samych wartościach, postawy wobec spraw Europy, świata, a także naszego regionu. W ostatnich latach przekłada się to na podejmowanie wspólnych działań w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo czy wymiana handlowa.

Podczas spotkania rozmawiano również o reformowaniu sądownictwa. Prezydent Rumen Radew zauważył, że obecnie zarówno w Polsce, jak i w Bułgarii trwa debata na ten temat. Jednym z najważniejszych zagadnień jest stworzenie ustawodawstwa, które będzie odpowiadało na potrzeby społeczeństwa, uwzględniając jednocześnie europejskie przepisy. Jak mówił, celem tego procesu nie jest kopiowanie rozwiązań funkcjonujących w innych państwach, a wypracowanie modelu, który będzie dostosowany do potrzeb Bułgarii.

Wicemarszałek Michał Seweryński zauważył, że w Polsce także dostrzeżono potrzebę przeprowadzenia zmian w sądownictwie. W jego opinii dobrze funkcjonujące sądy to jeden z fundamentów państwa demokratycznego. Jak stwierdził, nasze państwa mają podobne ambicje i wyzwania przed sobą, dlatego cenna będzie wymiana doświadczeń również w tej dziedzinie.

Prezydent Bułgarii powiedział, że jego kraj chciałby skorzystać z polskich doświadczeń w funkcjonowaniu samorządów. Według niego w Polsce bardzo dobrze rozwiązano organizację finansów i określono zakres kompetencji przekazanych samorządom. Odpowiadając, wicemarszałek Senatu stwierdził, że wypracowany w naszym kraju model przekazania samorządom uprawnień do decydowania o sprawach, które ich bezpośrednio dotyczą, wzmacnia państwo. „To jest wielka siła, która pobudza w ludziach inicjatywę” – powiedział. „Państwo musi być silne, aby troszczyć się o wszystkich swoich obywateli, zwłaszcza tych najsłabszych. Sztuka polega na równowadze między władzą centralną a samorządową” – podkreślił wicemarszałek Michał Seweryński.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.

Senatorowie na 71. sesji plenarnej COSAC

Senatorowie Grzegorz Schetyna oraz Kazimierz Ujazdowski wzięli udział w 71. posiedzeniu plenarnym COSAC w Brukseli.