Narzędzia:

6 maja 2017 r.

06.05.2017

6 maja 2017 r. w Sztokholmie marszałek Stanisław Karczewski wraz z delegacją wziął udział w światowych obchodach Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Uroczystości były okazją do rozmowy o sytuacji Polaków w Szwecji, ich oczekiwaniach, a także o tym, w jaki sposób pragną podtrzymywać oni więzi z krajem ojczystym ‒ zarówno z polską tradycją, jak i językiem. W skład delegacji wchodzili: przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Janina Sagatowska, jej wiceprzewodniczący – senatorowie Maciej Łuczak i Artur Warzocha, członkowie komisji – senatorowie Małgorzata Kopiczko, Stanisław Gogacz, Jan Maria Jackowski, Andrzej Pająk, Antoni Szymański i Jan Żaryn, a także przewodnicząca sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz, przewodniczący Polsko-Szwedzkiej Grupy Parlamentarnej poseł Krzysztof Truskolaski, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak i szef Kancelarii Senatu minister Jakub Kowalski. W obchodach uczestniczyli również przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej – Czech, Słowacji i Węgier. Sztokholmskie obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą były kontynuacją tradycji zainicjowanej przez poprzednika marszałka Stanisława Karczewskiego, marszałka Bogdana Borusewicza, by to święto, ustanowione z inicjatywy Senatu, obchodzić wspólnie z naszymi rodakami w krajach ich zamieszkania.

W ogrodach ambasady polskiej w Sztokholmie odbył się piknik polonijny, na który licznie przybyli przedstawiciele szwedzkiej Polonii, reprezentujący m.in. 2 największe polonijne organizacje federacyjne w tym kraju – Kongres Polaków w Szwecji i Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji, a także reprezentanci Klubów Gazety Polskiej, Związku Nauczycieli Polskich w Szwecji, członkowie polskiego harcerstwa w tym kraju i przedstawiciele ambasady polskiej z ambasadorem Wiesławem Tarką.

W siedzibie ambasady polskiej odbyło się spotkanie z okazji 10-lecia Związku Nauczycieli Polskich w Szwecji. Wzięli w nim udział przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego w Szwecji i Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Sztokholmie. Dziękując nauczycielom, marszałek Stanisław Karczewski podkreślił, że kontakt z językiem ojczystym i możliwość jego nauki są ważnym elementem scalającym Polonię. Jak dodała przewodnicząca komisji spraw emigracji senator Janina Sagatowska, największe zasługi w pielęgnowaniu więzi z Polską mają nauczyciele i duchowieństwo. „Wszędzie tam, gdzie przybyli Polacy, najpierw budowali kościoły i szkoły” – stwierdziła.

Podczas spotkania marszałek Stanisław Karczewski przypomniał, że gdy do Senatu wróciły pieniądze na Polonię, zwrócił się do organizacji polonijnych na całym świecie i polskich organizacji pozarządowych wspierających Polonię z prośbą o wskazanie najważniejszych spraw w ich działalności. Jako priorytet wskazano naukę języka polskiego i oświatę. Jak podkreślił marszałek, to spoiwo, które należy wzmacniać. „Idziemy w tym kierunku. Wspieramy wszędzie, gdzie tylko możemy, naukę języka i szkoły polskie, w których uczy się polskiej literatury, historii i przekazuje się kolejnym pokoleniom więź z Polską” – zapewnił. Podkreślił także, że szwedzki rząd umożliwia naukę języków wszystkim mniejszościom narodowym w ramach szwedzkiego systemu edukacji.

Podczas wizyty w Sztokholmie delegacja Senatu złożyła kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katyńskich, wzniesionym w latach 70. XX w., pierwszym w świecie monumentem upamiętniającym męczeństwo polskich oficerów i żołnierzy. Delegacja odwiedziła także oratorium „Quo Vadis”, prowadzone przez salezjanów, założone w 2002 r. z myślą o dzieciach i młodzieży i o zapewnieniu im miejsca, gdzie będą mogli dojrzewać w wierze i budować wspólnotę, w której każdy człowiek będzie szanowany i doceniany.

Polacy osiedlali się w Szwecji już od XVII w. Polska emigracja do tego kraju następowała falami i związana była z wydarzeniami politycznymi w naszym kraju. Obecnie mieszka tu ok. 140 tys. naszych rodaków. W Szwecji działają liczne organizacje polonijne, w większości zrzeszone w 2 organizacjach – Kongresie Polaków w Szwecji i Zrzeszeniu Organizacji Polonijnych w Szwecji. Pod koniec 2007 r. polonijne środowiska nauczycielskie założyły Związek Nauczycieli Polskich w Szwecji. Tworzą go czynni zawodowo nauczyciele, którzy uczą dzieci i młodzież języka polskiego jako ojczystego w szwedzkich szkołach lub w tzw. szkołach sobotnich. Najważniejszym celem związku jest integracja polonijnego środowiska nauczycielskiego na terenie całej Szwecji, a także wspomaganie oświaty polonijnej i podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

Pierwszym gościem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była Andżelika Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi dołączy do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Senatu RP.

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

W związku ze śmiercią Adama Chłopka, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa.

Zmarła Helena Miziniak, wieloletnia prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Zasłużona działaczka polonijna, wieloletnia członkini Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP zmarła 23 stycznia br.