Narzędzia:

1‒3 grudnia 2017 r.

03.12.2017

Marszałek Senatu 1‒3 grudnia 2017 r. przebywał w Budapeszcie, gdzie wziął udział w nieformalnym spotkaniu przewodniczących parlamentów Grupy Wyszehradzkiej.

1 grudnia, po zakończeniu spotkania, w ambasadzie polskiej marszałek w imieniu prezydenta RP wręczył Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej wiceministrowi Csabie Latorcaiowi, który jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Zasobów Ludzkich odpowiadał przez kilka lat za sprawy mniejszości narodowych, a obecnie w Kancelarii Premiera zajmuje się kwestiami społecznymi i ochrony dziedzictwa i nawet po zmianie stanowiska służy wsparciem organizacjom polonijnym.

„Jesteśmy szczególnie wdzięczni jako przedstawiciele narodu polskiego, jako przedstawiciele Rzeczpospolitej Polskiej za wielkie zaangażowanie na rzecz Polaków żyjących na Węgrzech” – podkreślił podczas uroczystości ambasador RP na Węgrzech Jerzy Snopek. Przypomniał, że Csaba Latorcai zawsze wspierał projekty zgłaszane przez Polonię, okazując wielką przychylność dla polskich spraw. „Dzięki ludziom takim jak Csaba Latorcai wszyscy przekonujemy się codziennie, że przyjaźń polsko-węgierska to nie pusty slogan, ale rzeczywistość” – dodał. Marszałek Stanisław Karczewski podziękował Csabie Latorcaiowi za jego pracę na rzecz Polonii, złożył także podziękowania węgierskiemu rządowi i samorządom za wspieranie naszych rodaków mieszkających w tym kraju. Jak ocenił, Polacy na Węgrzech są bardzo dobrze traktowani. Marszałek Senatu podkreślił, że to jeszcze bardziej zbliża oba nasze kraje i wzmacnia ich przyjaźń.

Rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Halina Csucs podkreśliła, że to Csaba Latorcai wystąpił kilka lat temu z pomysłem utworzenia Polskiego Ośrodka Kulturalno-Oświatowego, by zwiększyć wsparcie przeżywających trudności finansowe polonijnych organizacji, m.in. Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema. Jak przypomniała, to Csaba Latorcai pomógł polskiemu kościołowi w Budapeszcie, którego budynek wymagał pilnej renowacji.

Csaba Latorcai podkreślił, że to dla niego honor, iż może w ramach swojej pracy dorzucić własny wkład w trwającą od ponad tysiąca lat historyczną i braterską współpracę polsko-węgierską.

2 grudnia 2017 r. marszałek Stanisław Karczewski w siedzibie Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema w Budapeszcie spotkał się z dziećmi i młodzieżą. W ambasadzie RP rozmawiał z liderami węgierskich organizacji polonijnych. Podczas spotkania podkreślił, że rzeczywistość, w jakiej działa Polonia na Węgrzech, różni się od sytuacji w innych krajach. „Przede wszystkim Polacy mają tu wsparcie węgierskiego rządu, co sprawia, że podejmowane działania mają większą szansę na pełną i skuteczną realizację. Ponadto Polonia na Węgrzech ma swojego przedstawiciela w tutejszym parlamencie ‒ poseł Halinę Csucs” – powiedział. Następnie liderzy organizacji polonijnych omówili działania, jakie podejmują, by promować Polskę, polski język, kulturę, historię i gospodarkę. Marszałek Stanisław Karczewski wyraził nadzieję, że część środków 100 mln zł, jakie Senat zamierza przeznaczyć w 2018 r. na wsparcie Polonii, trafi właśnie na Węgry. „Musicie Państwo w swojej działalności zadbać przede wszystkim o młodzież, ale nie zapominajcie o osobach starszych, które również potrzebują wsparcia i integracji” – dodał.

Na zakończenie swojej wizyty w Budapeszcie marszałek Stanisław Karczewski 3 grudnia 2017 r. złożył kwiaty pod pomnikami Solidarności Polsko-Węgierskiej 1956, Józefa Bema oraz Męczenników Katynia. Na cmentarzu w Rákoskeresztúr złożył wieniec w kwaterze „301”, gdzie spoczywają ofiary powstania węgierskiego 1956 r.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

Pierwszym gościem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była Andżelika Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi dołączy do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Senatu RP.

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

W związku ze śmiercią Adama Chłopka, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa.

Zmarła Helena Miziniak, wieloletnia prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Zasłużona działaczka polonijna, wieloletnia członkini Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP zmarła 23 stycznia br.