Narzędzia:

4 września 2017 r.

04.09.2017

Senator Barbara Borys-Damięcka z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą spotkała się 4 września 2017 r. w Senacie z młodymi działaczami organizacji polonijnych ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Rozmawiano o wsparciu Izby dla Polaków mieszkających za granicą. Liderzy poznali przykłady dobrych praktyk w zakresie projektów kulturalnych i oświatowych. Spotkanie odbyło się w ramach 9. edycji projektu „Szkoła Liderów Polonijnych”, dofinansowanego przez Senat.

Podczas spotkania senator Borys-Damięcka podkreśliła, że „bycie liderem zobowiązuje”, dlatego zachęcała do inicjowania przedsięwzięć, które mobilizują Polaków mieszkających za granicą do pielęgnowania związków z ojczyzną, a także do promowania polskości i nawiązywania współpracy z przedstawicielami nauki i biznesu w krajach swojego zamieszkania. Jako osoba, która w ciągu 40 lat pracy w Telewizji Polskiej zrealizowała i wyreżyserowała ponad 200 przedstawień Teatru Telewizji, przyznała, że szczególnie bliskie są jej projekty związane z kulturą i promujące naukę języka polskiego. Zachęcała do popularyzacji za granicą polskich filmów, które mimo wysokiego poziomu artystycznego w wielu miejscach na świecie są zupełnie nieznane. „Mamy od lat wybitne filmy i zdolnych twórców. Dlatego warto je promować przez organizowanie festiwali, pokazów filmowych i spotkań z twórcami” –  podkreśliła senator.

Liderzy polonijni interesowali się działaniami podejmowanymi przez Senat i funkcjonowaniem Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Mowa była o możliwościach dofinansowania projektów w ramach środków, jakimi dysponuje Izba na rzecz Polonii i Polaków za granicą. Jak poinformowała senator Barbara Borys-Damięcka, budżet na ten cel wyniósł w 2016 r. 75 mln zł. Jej zdaniem Szkoła Liderów Polonijnych jest doskonałym przykładem inicjatywy, która otrzymała dofinansowanie. Dlatego warto starać się o pozyskanie dofinansowania na kolejny rok. Zaznaczyła, że działania realizowane za granicą otrzymują wsparcie za pośrednictwem partnerskich organizacji pozarządowych działających na terenie Polski. To one pomagają w wypełnieniu wniosków i składają je do Senatu.

Młodzi liderzy zapoznali się z kilkoma projektami, realizowanymi z sukcesem od lat przez organizacje polonijne w Europie jako przykładami inspirujących dobrych praktyk. Senator Barbara Borys-Damięcka mówiła m.in. o konkursach dla dzieci i młodzieży oraz nagrodach za działania na rzecz Polonii i Polaków za granicą. Poinformowała także o londyńskim Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie, w którym doktorat honoris causa otrzymał m.in. prof. Zbigniew Brzeziński, wybitny politolog i dyplomata.

Szkoła Liderów Polonijnych jest adresowana do młodych osób, które aktywnie działają w organizacjach polonijnych na całym świecie. Jej celem są przede wszystkim rozwój kompetencji przywódczych, nawiązywanie kontaktów, wymiana doświadczeń i wzajemne inspirowanie się do dalszych działań. W 2017 r. w projekcie biorą udział osoby polskiego pochodzenia w wieku 20–40 lat na stałe mieszkające w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, mówiące po polsku. Projekt został dofinansowany ze środków Kancelarii Senatu przeznaczonych na wspieranie działań na rzecz Polonii i Polaków za granicą w 2017 r.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

Pierwszym gościem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była Andżelika Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi dołączy do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Senatu RP.

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

W związku ze śmiercią Adama Chłopka, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa.

Zmarła Helena Miziniak, wieloletnia prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Zasłużona działaczka polonijna, wieloletnia członkini Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP zmarła 23 stycznia br.