Narzędzia:

9 września 2016 r.

09.09.2016

Podczas posiedzenia Senat rozpatrzył 2 ustawy, obie przyjął bez poprawek.

Przed przystąpieniem do obrad Izba minutą ciszy uczciła pamięć zmarłych senatorów: V i VI kadencji – Anny Kurskiej (zmarła 25 sierpnia 2016 r.) oraz I i II kadencji – Andrzeja Kralczyńskiego (zmarł 21 sierpnia 2016 r.).

 

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – przyjęta bez poprawek

Celem ustawy, którą Sejm uchwalił w trybie nadzwyczajnym na 24. posiedzeniu, 5 września 2016 r., z przedłożenia rządowego, jest potrzeba zapewnienia możliwości zagospodarowania produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia, a wyprodukowanych z mięsa świń wolnych od wirusa afrykańskiego pomoru świń, utrzymywanych na obszarach, na których wprowadzono ograniczenia w związku z wystąpieniem tego wirusa na terytorium Polski.

W tym celu ustawa zwalnia, po spełnieniu określonych warunków, ze stosowania ustawy – Prawo zamówień publicznych dostawy produktów mięsnych z mięsa wieprzowego pochodzącego z obszarów zagrożonych wirusem afrykańskiego pomoru świń. Zamówienia na dostawy takiego mięsa będą udzielane zgodnie z uproszczoną procedurą, zakładającą jawność i równe traktowanie podmiotów ubiegających się o wykonanie zamówienia. Ustawa zakłada wykup świń z terenów z ograniczeniami przez zakłady mięsne, przerób mięsa na konserwy, a instytucje sektora finansów publicznych zobowiązuje do zamawiania w pierwszej kolejności dostaw tych produktów z mięsa wieprzowego pochodzącego wyłącznie od świń utrzymywanych co najmniej 2 miesiące bezpośrednio przed ubojem w gospodarstwach rolnych położonych na obszarach objętych regulacjami związanymi z wystąpieniem wirusa.

Rozwiązanie ma pomóc rolnikom w sprzedaży zdrowych tuczników z tzw. strefy z ograniczeniami w związku z wystąpieniem wirusa. Z powodu pojawienia się w ostatnim okresie jego kilkunastu nowych ognisk rozszerzona została strefa z ograniczeniami i rolnicy mają problemy ze sprzedażą trzody chlewnej. Każda świnia musi zostać przebadana przed sprzedażą, a jej mięso nie może bezpośrednio trafić do handlu, musi zostać przerobione w temperaturze powyżej 80 st. C. Rozwiązania zaproponowane w ustawie pozwolą na legalną sprzedaż trzody do zakładów zatwierdzonych przez powiatowego lekarza weterynarii, a rolnicy otrzymają za nią co najmniej średnią rynkową cenę z ich regionu.

Ustawa ma także zapobiec zjawisku nielegalnego wywożenia świń ze stref. Daje bezpieczeństwo ekonomiczne zakładom, które będą mogły w miarę szybko sprzedać w dużych ilościach te produkty mięsne, i nie naraża budżetu państwa na większe wydatki, gdyż produkty zostaną nabyte bezpośrednio od zakładów z pominięciem pośredników. Tym samym będą one w podobnej cenie co produkty rynkowe, ale ich jakość będzie lepsza.

Afrykański pomór świń (ASF) pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 r. W 2015 r. choroba atakowała głównie dziki, wirusa wykryto jednak też w 3 małych gospodarstwach rolnych. Od końca lipca w gospodarstwach odnotowano już 16 ognisk wirusa. Dotychczas w Polsce wykryto 19 ognisk ASF, a choroba wyszła poza województwo podlaskie, pojawiła się w gospodarstwach na Lubelszczyźnie i Mazowszu.

Jednomyślnie, głosami 74 senatorów, Izba poparła wniosek Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Teraz ustawa zostanie skierowana do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej – przyjęta bez poprawek

Na wniosek Komisji Infrastruktury Izba jednomyślnie, 76 głosami, przyjęła bez poprawek ustawę, uchwaloną przez Sejm na 24. posiedzeniu, 5 września 2016 r., z inicjatywy rządu.

Ustawa stanowi dostosowanie polskiego porządku prawnego do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającego dyrektywę 1999/93/WE. Tzw. rozporządzenie eIDAS m.in. określa warunki uznawania przez państwa członkowskie środków identyfikacji elektronicznej osób fizycznych i prawnych, objętych notyfikowanym systemem identyfikacji elektronicznej innego państwa członkowskiego; określa przepisy dotyczące usług zaufania, w szczególności transakcji elektronicznych; znacznie poszerza katalog usług zaufania i zobowiązuje do ustanowienia nadzoru nad kwalifikowanymi i niekwalifikowanymi usługami zaufania.

Zgodnie z ustawą organem nadzoru nad przestrzeganiem przepisów o usługach zaufania będzie minister cyfryzacji. Nadzór obejmie kwalifikowane i niekwalifikowane usługi zaufania. Unijne rozporządzenie wprowadza również mechanizm notyfikacji „identyfikacji elektronicznej” dla potrzeb realizacji usług on-line. Posiadacz środka identyfikacji elektronicznej, który wydano mu w jednym kraju członkowskim, będzie mógł skorzystać z publicznych usług on-line w innym kraju UE.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa