Narzędzia:

12 lutego 2016 r.

12.02.2016

Senat podczas 10. posiedzenia rozpatrzył 2 ustawy i przyjął je bez poprawek.

 

Ustawa o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw – przyjęta bez poprawek

Izba 85 głosami, przy 2 wstrzymujących się, poparła wniosek Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjnościo przyjęcie noweli w wersji uchwalonej przez Sejm na 11. posiedzeniu, na podstawie projektu poselskiego.

Zmiany są konsekwencją utworzenia nowego działu administracji rządowej: energia i powołania ministra energii. Nowelizacja przewiduje powierzenie od 1 kwietnia 2016 r. ministrowi energii uprawnień z zakresu energetyki, które do tej pory były przypisane ministrowi gospodarki. Będzie on sprawował nadzór nad następującymi spółkami energetycznymi: Enea, Energa, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica, Polska Grupa Energetyczna oraz Tauron Polska Energia. Nadzór obejmie też Towarzystwo Finansowe Silesia oraz spółki zależne. Minister Energii będzie również nadzorował: przedsiębiorstwa górnicze, z wyjątkiem Lubelskiego Węgla „Bogdanka”, spółki od nich zależne, CZW „Węglozbyt”, „Węglokoks” w Katowicach, Centralną Stację Ratownictwa Górniczego, a także ich spółki zależne oraz kopalnie soli w Bochni i Wieliczce. Od 1 lipca 2016 r. minister energii będzie nadzorował spółki paliwowe: Grupa LOTOS, PKN Orlen, Naftoport oraz Siarkopol Gdańsk. Ponadto pełnomocnikowi rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej powierzono uprawnienia Skarbu Państwa w stosunku do operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego.

Teraz nowela zostanie skierowana do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci – przyjęta bez poprawek

Ustawa, uchwalona przez Sejm podczas 11. posiedzenia, na podstawie projektu rządowego, przewiduje, że rodziny bez względu na osiągany dochód będą otrzymywać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł co miesiąc na 2. i kolejne dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Rodziny, w których dochód na osobę nie przekroczy 800 lub 1200 zł (rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym), będą mogły otrzymać 500 zł co miesiąc również na 1. dziecko. Rodzinie z dwójką dzieci, w której jedno ukończy 18 lat, a drugie będzie młodsze, będzie przysługiwało świadczenie na młodsze dziecko, jeśli zostanie spełnione kryterium dochodowe. Świadczenie wychowawcze będzie zwolnione z podatku dochodowego i nie będzie mógł go zająć komornik. Nie będzie też wliczane do dochodu przy ubieganiu się o świadczenia z innych systemów wspierających rodzinę, w szczególności dotyczy to świadczeń rodzinnych, z pomocy społecznej i funduszu alimentacyjnego. Świadczenie wychowawcze będzie przysługiwać matce, ojcu, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu dziecka. W przypadku zbiegu prawa do świadczenia zostanie ono wypłacone tej osobie, która faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Jeśli wójt, burmistrz lub prezydent miasta będzie miał wątpliwości, kto faktycznie opiekuje się dzieckiem, będzie mógł zwrócić się do ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego.

W celu otrzymania świadczenia wychowawczego trzeba będzie złożyć wniosek (przez internet lub osobiście) w urzędzie gminy lub miasta albo ośrodku pomocy społecznej. Tylko rodzice ubiegający się o świadczenie na 1. dziecko będą musieli dokumentować swoją sytuację dochodową. Wnioski będzie można składać od dnia wejścia ustawy w życie. Jeśli rodzice złożą wniosek w ciągu pierwszych 3 miesięcy, dostaną wyrównanie wstecz – za okres od wejścia przepisów w życie. Świadczenie będzie przyznawane co do zasady na 12-miesięczne okresy od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego. Jednak pierwszy okres będzie dłuższy i będzie trwał od dnia wejścia w życie ustawy do 30 września 2017 r.

Zgodnie z nowymi przepisami, do ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej zostało wprowadzone rozwiązanie analogiczne do świadczenia wychowawczego. Będzie to dodatek wychowawczy, przysługujący w takiej samej wysokości (500 zł) na dziecko w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Obecna na posiedzeniu Izby minister pracy Elżbieta Rafalska podkreślała, że ustawa „ma pozwolić Polsce wyjść z kryzysu demograficznego, ma wpłynąć na poprawę sytuacji ludnościowej, poprawę dzietności polskich rodzin, jest to również wielka inwestycja w kapitał ludzki”. Zgodnie z szacunkami z programu „Rodzina 500 plus” skorzysta 2,7 mln polskich rodzin, a świadczenie wychowawcze otrzyma ponad 3,7 mln dzieci. W 2016 r. z budżetu państwa na ten cel trafi ponad 17 mld zł.

Komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rekomendowały Izbie przyjęcie ustawy bez poprawek. W trakcie debaty propozycje zmian przedstawili senatorowie: Mieczysław Augustyn, Jerzy Wcisła i Józef Zając. Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 63 senatorów, 1 – przeciw, a 26 wstrzymało się od głosu.

Ustawa wejdzie w życie, jeśli podpisze ją prezydent.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.