Narzędzia:

25 lipca 2017 r.

25.07.2017

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała rozpatrywanie wskazanego przez rzecznika praw obywatelskich problemu związanego z nowymi zasadami wydawania kart parkingowych kombatantom.

Poprzednie posiedzenia w tej sprawie odbyły się 25 kwietnia i 27 czerwca 2017 r. Senatorowie zapoznali się wówczas m.in. z projektem inicjatywy ustawodawczej, dotyczącej realizacji wniosku rzecznika, przygotowanym przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu, do którego zgłoszono poprawki, zobowiązano biuro do ustosunkowania się do nich i przygotowania dodatkowej informacji. Ponadto komisja postanowiła zwrócić się do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa o stanowisko w tej sprawie. Podczas obecnego posiedzenia wysłuchano m.in. opinii przedstawicieli Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Cyfryzacji. Wicemarszałek Michał Seweryński zaproponował modyfikację projektu senackiego biura legislacyjnego, przyznającą kartę parkingową wszystkim członkom Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP, co, jego zdaniem, znacznie uprościłoby przedstawiony projekt. Senatorowie zaakceptowali tę propozycję, a biuro legislacyjne zobowiązano do przygotowania nowej wersji projektu inicjatywy ustawodawczej realizującej postulat RPO. Jak ustalono, komisja przegłosuje projekt inicjatywy w ostatecznej wersji na najbliższym posiedzeniu poświęconym rozpatrzeniu tej sprawy.

W 2. punkcie porządku dziennego kontynuowano rozpatrywanie petycji w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej, dotyczącej zmiany ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (P9-13/17). W wyniku głosowania, na wniosek wicemarszałka Michała Seweryńskiego, zdecydowano ostatecznie nie podejmować prac nad tą petycją. Jej przedmiotem był postulat wprowadzenia ulgi podatkowej dla seniorów korzystających z internetu, co zwiększyłoby ich aktywność w życiu publicznym. Jak wskazywali senatorowie w trakcie dyskusji, nie ma pewności, że wprowadzenie postulowanej ulgi znacząco przyczyniłoby się do cyfrowej aktywizacji seniorów.

Komisja nie zakończyła natomiast prac nad petycją w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (P9-14/17). Wniosek petycyjny, skierowany do Senatu przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, dotyczy wprowadzenia obowiązkowej okresowej (co 3 miesiące) kontroli zasadności pobytu nieletniego w schronisku; obligatoryjnego orzekania w formie postanowienia o przedłużeniu pobytu w schronisku dla nieletnich wraz z uzasadnieniem, również po skierowaniu sprawy na rozprawę; procedury umożliwiającej kontrolę decyzji sądu. Jak uzasadniono, wniosek jest zgodny z wytycznymi Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zawartymi w wyroku Grabowski przeciwko Polsce. Było to już kolejne posiedzenie w tej sprawie. Poprzednie odbyło się 11 lipca 2017 r. Jak wskazała wówczas Katarzyna Wiśniewska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, naruszenia praw nieletnich mają charakter kwalifikowany i nie pojawiają się tylko w tej jednostkowej sprawie. W trakcie dyskusji postulaty zawarte w rozpatrywanej petycji poparli przedstawiciele Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, Biura Rzecznika Praw Dziecka oraz Krajowego Mechanizmu Prewencji. Przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości poinformował natomiast, że minister sprawiedliwości podpisał zarządzenie o powołaniu zespołu ds. nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Podczas obecnego posiedzenia senatorowie wysłuchali stanowiska przedstawicielki Biura Rzecznika Praw Dziecka, która zaznaczyła, że problem w stosowaniu ustawy jest szerszy i należy także rozważyć wprowadzenie głębszych zmian do art. 27 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich innych zmian. Komisja zapoznała się też ze wstępnym projektem ustawy przygotowanym przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Senatorowie zgłosili wnioski do projektu i wskazali na potrzebę przeprowadzenia dodatkowych konsultacji i zmodyfikowania projektu.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa