Narzędzia:

11 lipca 2017 r.

11.07.2017

Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej zapoznała się z podsumowaniem prezydencji Republiki Malty w Radzie Unii Europejskiej i priorytetami przewodnictwa Republiki Estońskiej, a także z informacją Ministerstwa Spraw Zagranicznych na temat polskiej polityki europejskiej w tym okresie. Ponadto zapoznano się z informacją dla Sejmu i Senatu RP o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie styczeń–czerwiec 2017 r. (przewodnictwo Malty w Radzie Unii Europejskiej).

Podczas posiedzenia ambasador Malty w Polsce Natasha Meli Daudey przedstawiła przebieg prac legislacyjnych w czasie sprawowania przez jej kraj przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Jak podkreśliła, zakończono negocjacje w kwestii zniesienia opłat roamingowych. Priorytetem w kwestii migracji było wzmocnienie struktur państwowych w Libii. Rozpoczęto m.in. szkolenia dla libijskiej straży granicznej, podjęto także działania mające na celu poprawę warunków w obozach, w których przetrzymywani są migranci zatrzymani w Libii. Trwa debata na temat reformy wspólnej polityki azylowej. Mimo że priorytetem maltańskiej prezydencji była sytuacja w regionie Morza Śródziemnego, prowadzono również intensywne prace przygotowawcze do szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w listopadzie 2017 r. Kontynuowano negocjacje akcesyjne z Serbią i Czarnogórą.

Ambasador Natasha Meli Daudey wyraziła satysfakcję w związku z zakończeniem negocjacji nad dyrektywą o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i dyrektywą o przepisach bezpieczeństwa dla statków pasażerskich. Ambasador podkreśliła też znaczenie nowej strategii dotyczącej polityki rozwojowej, opublikowanej wspólnie przez Parlament Europejski, Komisję i Radę Unii Europejskiej.

Ambasador Estonii Harri Tiido przedstawił priorytety przewodnictwa swojego kraju w Radzie Unii Europejskiej. Jak stwierdził, Estonia zamierza czuwać nad poprawnym funkcjonowaniem wolnego rynku i przyspieszyć prace nad tworzeniem jednolitego rynku cyfrowego. W ramach prezydencji kontynuowane będą działania mające na celu usprawnienie procedur wymiany informacji między służbami specjalnymi. Kontynuowane będą też prace nad mechanizmami sprawnego zarządzania migracjami. Odnosząc się do problematyki bezpieczeństwa międzynarodowego, ambasador wyraził nadzieję, że przedsięwzięcia podejmowane przez Unię w celu wzmocnienia wspólnej obrony będą spójne ze zobowiązaniami państw członkowskich w ramach NATO. Jak poinformował ambasador Harri Tiido, prezydencja estońska podejmie działania na rzecz szybkiego przyjęcia aktów prawnych ułatwiających rozwój e-usług transgranicznych i współpracy w zakresie zabezpieczeń przed cyberprzestępczością. Przewodnictwo liczy także na postęp prac legislacyjnych w sprawach dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym i mobilności pracowników.

W swoim wystąpieniu sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Konrad Szymański przypomniał, że prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskiej przypadła w czasie obchodów 60. rocznicy podpisania traktatów rzymskich i przyjęcia z tej okazji przez szefów rządów państw członkowskich Deklaracji Rzymskiej wskazującej, że jedność Unii Europejskiej gwarantuje skuteczność jej funkcjonowania we wszystkich dziedzinach, m.in. w zakresie porządków prawnego, fiskalnego i instytucjonalnego. Polska jest przekonana, że utrzymanie jedności UE pomoże przetrwać kryzys, przed którym stoją niektóre państwa członkowskie na skutek m.in. zadłużenia strefy euro i migracji. Wiceminister Konrad Szymański zaznaczył, że podczas prezydencji maltańskiej dzięki porozumieniu z Turcją osiągnięto stabilizację w zakresie polityki migracyjnej.

Do ważnych wyzwań stojących przez prezydencją estońską zaliczył dokończenie prac nad 16 inicjatywami dotyczącymi rynku cyfrowego, których przyjęcie zagwarantuje dokończenie reformy wspólnego rynku. Wśród kwestii nierozwiązanych przez prezydencję maltańską, wymagających kontynuacji przez prezydencję estońską, wymienił wspólny europejski system azylowy (WESA), regulację interesów państw członkowskich w sprawie dyrektywy o delegowaniu pracowników oraz wdrożenie pakietu zimowego wprowadzającego zarządzanie rynkiem energetycznym, mającym także wpływ na politykę klimatyczną. Prezydencja estońska pracować będzie też nad ściągalnością podatku VAT w kontaktach transgranicznych i w rajach podatkowych. W związku z zagrożeniami cybernetycznymi i hybrydowymi oraz ze wschodu i południa Europy, prowadzone będą prace nad agendą bezpieczeństwa. Planowany jest dalszy przebieg dyskusji nad propozycją zmian dyrektywy w sprawie delegowania pracowników oraz w sprawie europejskiego filaru praw socjalnych, którymi Polska jest szczególnie zainteresowana. W okresie prezydencji estońskiej kontynuowane będą negocjacje z Wielką Brytanią na temat Brexitu.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa