Narzędzia:

18 lipca 2017 r.

18.07.2017

Komisja Środowiska przyjęła bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw, uchwaloną przez Sejm z inicjatywy rządu.

Podczas posiedzenia nowelę omówił wiceminister środowiska Paweł Sałek. Jak wyjaśnił, dostosowuje ona przepisy ustawy do przepisów rozporządzeń unijnych. Zmienione zostały m.in. zakresy obowiązków operatorów urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych oraz urządzeń będących systemami przeciwpożarowymi i rozdzielnicami elektrycznymi (zawierających fluorowane gazy cieplarniane) oraz osób fizycznych wykonujących czynności wymagające posiadania certyfikatu dla personelu.

Nowela rozszerza obowiązek certyfikacyjny dla operatorów systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych, wprowadza zmiany w sposobie prowadzenia dokumentacji czy etykietowania produktów zawierających gazy fluorowane. Konsekwencją nowych przepisów będzie ujednolicenie obowiązków m.in. nakładanych na operatorów urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych oraz urządzeń będących systemami przeciwpożarowymi, a także na osoby fizyczne wykonujące czynności wymagające posiadania certyfikatu dla personelu (np. serwisujące bądź kontrolujące taki sprzęt). Nowe prawo dotyczy głównie operatorów urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych zawierających F-gazy, tj. agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych, chłodni i przyczep chłodni, w zakresie zakładania i prowadzenia kart urządzeń przez odpowiednio certyfikowany personel. Ustawa rozszerzy m.in. obowiązek certyfikacyjny dla operatorów takich systemów. W Polsce takie certyfikaty posiada ok. 10 tys. osób i 4 tys. firm. Ustawa nałoży też nowe obowiązki na producentów produktów, np. pianek, urządzeń, takich jak klimatyzatory w zakresie wymogu ich etykietowania. Firmy, które będą chciały sprzedawać w Polsce sprowadzane z zagranicy produkty i urządzenia zawierające F-gazy, będą musiały m.in. dołączać do nich instrukcje dotyczące ich przeznaczenia i funkcjonowania, sporządzone po polsku.

Przepisy przejściowe zakładają, że w pół roku od wejścia w życie nowych przepisów operatorzy urządzeń i systemów, którzy złożyli karty w Centralnym Rejestrze Operatorów, będą musieli je uzupełnić. W tym samym czasie, karty do rejestru będą musiały złożyć osoby, które dotychczas nie musiały tego robić. Nowelizacja przewiduje też kary za nieprzestrzeganie prawa dot. F-gazów w wysokości od 300 zł do 6 tys. zł.

Podczas obrad senatorowie zapoznali się także z opinią Biura LegislacyjnegoKancelarii Senatu, które zgłosiło uwagi do rozpatrywanej ustawy i zaproponowało odpowiednie poprawki.

Nad omawianą ustawą przeprowadzono dyskusję, w której głos zabrali senatorowie i przedstawicieleMinisterstwa Środowiska oraz Krajowego Forum Chłodnictwa. Przewodniczący Komisji Środowiska senator Zdzisław Pupa zgłosił wniosek o przyjęcie rozpatrywanej ustawy bez poprawek, przyjęty następnie w wyniku głosowania.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.