Narzędzia:

19 lipca 2017 r.

19.07.2017

Komisje: Środowiska, Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zaproponowały wprowadzenie 8 poprawek do ustawy – Prawo wodne, uchwalonej przez Sejm z inicjatywy rządu. Jedna z nich przewiduje, wprowadzenie opłat za usługi wodne nie może stanowić podstawy do zmiany taryf za dostarczenie wody oraz za odbiór ścieków od mieszkańców w 2018 i 2019 r. Senatorowie chcą też obniżenia możliwej maksymalnej opłaty, jaką można pobierać za dostarczenie wody i odprowadzenie ścieków od mieszkańców. Kolejna ze zmian zaproponowanych przez senatorów pozwoli na zwolnienie z opłaty rocznej gruntów pokrytych wodami, które znajdują się w użytkowaniu jednostek samorządu terytorialnego i są przekazywane np. klubom sportowym czy osobom, które amatorsko łowią ryby. Takie zwolnienie będzie możliwe, o ile taka infrastruktura, np. pomosty będzie ogólnodostępna. Połączone komisje zaproponowały ponadto, by obniżyć maksymalne opłaty do celów rolniczych na potrzeby zaopatrzenia w wodę ludzi i zwierząt gospodarczych. Chodzi m.in. o pobór wody wykorzystywanej później do pojenia zwierząt gospodarskich. Senatorowie chcą też obniżyć opłaty, jakie trzeba będzie uiścić za wydanie pozwolenia wodnoprawnego.

Podczas posiedzenia najważniejsze założenia nowego prawa wodnego przedstawił wiceminister środowiska Mariusz Gajda. Jak wyjaśnił, przewodnią ideą ustawy było umieszczenie zdecydowanej większości spraw związanych z wodą, w tym wód podziemnych i powierzchniowych, w ramach jednego aktu prawnego.

Senatorowie zapoznali się także z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które dotyczyły zasadniczo 4 kwestii. Do przedstawionych uwag odniósł się wiceminister Mariusz Gajda.

W trakcie dyskusji senator Przemysław Błaszczyk zgłosił 8 poprawek wraz z ich uzasadnieniem.

Na obszerność ustawy i zgłoszenie do niej w Sejmie 60 poprawek zwrócił uwagę senator Jerzy Wcisła. Wskazał także na pewne niejednoznaczne, jego zdaniem, rozwiązania, które znalazły się w ustawie. Pytał, w jaki sposób nowe prawo wodne, a w szczególności wprowadzane opłaty, wpłyną na rozwój turystyki wodnej, infrastruktury turystycznej. Interesował się, na jakich zasadach będą ustalane rzeczywiste stawki opłat za wodę.

Senator Alicja Zając podkreśliła, że nikt celowo nie przedłużał prac nad rozpatrywaną ustawą, na którą czekamy już co najmniej kilka czy kilkanaście lat. Senator pytała, dlaczego aktualizacja planów gospodarowania wodami, zabezpieczeniami przeciwpowodziowymi czy suszy przewidywana jest co 6 lat, a ocena przedsiębiorstwa Wody Polskie ma być przeprowadzana corocznie. Senator interesowała się, kiedy zostaną ukończone najważniejsze inwestycje związane z gospodarką wodną takie jak zbiorniki Racibórz Dolny czy Świnna Poręba.

Z kolei senator Jadwiga Rotnicka zwróciła uwagę na pewne niebezpieczeństwa wynikające z nowych przepisów. Pytała, co miałyby oznaczać „wody płynące o szczególnym znaczeniu do transportu”, a także o wyłączenia, np. na prośbę parków narodowych czy samorządów. Senator pozytywnie oceniła przyjęty w ustawie system gospodarowania zlewniowego, a nie administracyjnego. Negatywną opinię przedstawiła natomiast na temat wydzielenia zlewni dolnej Noteci.

Senator Jerzy Chróścikowski pytał o opłaty dla rolników i rybaków prowadzących gospodarstwa śródlądowe za korzystanie z wody.

Senator Piotr Zientarski, podkreślając, że nie jest w żadnym wypadku przeciwko ustawie, miał zastrzeżenia co do trybu i tempa jej uchwalania.

Senator Krystian Probierz interesował się sytuacją na Górnym Śląsku, gdzie dostarczanie wody jest prowadzone na wielką skalę. Jak mówił, były zarzuty samorządów i sejmiku wojewódzkiego, że nowa regulacja może wpłynąć na podwyższenie opłat dla mieszkańców, a także na sytuację związaną z przemysłem wydobywczym.

Senator Adam Gawęda pytał, czy wody służące w przemyśle do celów przeciwpożarowych czy zraszania także zostaną objęte systemem opłat. Interesował się także, w jaki sposób będzie prowadzona kontrola jakości wody. Senator pytał o opłaty za pobór wody w ilości do 5 tys. litrów na gospodarstwo w wypadku ujęć zbiorowych. Czy w takim wypadku każde gospodarstwo będzie traktowane osobno, czy też będą one traktowane łącznie, jako wspólni użytkownicy wody.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.