Narzędzia:

31 maja 2017 r.

31.05.2017

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji postanowiła o niepodejmowaniu dalszych prac w sprawie petycji dotyczącej podjęcia inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do zmiany ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym w zakresie kosztów używania do celów służbowych pojazdów niebędących własnością pracodawcy (P9-09/17). Autor petycji zaproponował ustawowe określenie wysokości kosztów ponoszonych przez pracodawcę w związku z używaniem do celów służbowych pojazdów niebędących jego własnością. Obecnie ustawa dopuszcza możliwość używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów na podstawie umów cywilnoprawnych zawieranych z ich właścicielami. Warunki ustalania i sposobu zwrotu kosztów związanych z używaniem pojazdów prywatnych do celów służbowych są określone w rozporządzeniu ministra infrastruktury. Wnoszący petycję zauważył, że zaproponowana przez niego zmiana na celu wprowadzenie nowych stawek za 1 km przebiegu pojazdu wyliczonych na podstawie analizy średnich jednostkowych kosztów eksploatacyjnych pojazdów i mechanizmu rewaloryzacyjnego tych stawek opartego na prognozowanym średniorocznym wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych określanego w ustawie budżetowej. Zdaniem autora petycji takie rozwiązanie zagwarantuje pracownikom zwrot rzeczywiście ponoszonych przez nich kosztów eksploatacji pojazdów.

Podczas posiedzenia Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zapoznała się z opinią przedstawicieli resortów finansów i infrastruktury. Zdaniem naczelnika Wydziału Transportu Drogowego w Departamencie Wspierania Polityk Gospodarczych w Ministerstwie Finansów Jacka Jóźwika postulaty zawarte w petycji są zbieżne z treścią poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym, nad którym pracuje obecnie sejmowa podkomisja nadzwyczajna.

SenatorAndrzej Mioduszewski zgłosił wniosek o niepodejmowanie dalszych prac nad rozpatrywaną petycją. Kontynuowanie prac nad petycją proponował natomiast senator Jan Rulewski. W wyniku głosowania komisja przyjęła wniosek senatora Andrzeja Mioduszewskiego.

Następnie komisja praw człowieka przeprowadziła wstępną dyskusja nad sprawozdaniem rocznym z petycji rozpatrzonych w 2016 r. Podstawowe założenia i elementy sprawozdania przedstawiła wicedyrektor Biura Analiz, Dokumentacji i Korespondencji Kancelarii Senatu Danuta Antoszkiewicz. Ustalono, że senatorowie przygotowują swoje uwagi do projektu sprawozdania do 10 czerwca 2017 r.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.

Prace w komisjach senackich – 13 marca 2024 r.

Komisja Petycji rozpatrzyła 7 petycji.

7. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 7. posiedzenie Senatu.