Narzędzia:

20 marca 2017 r.

20.03.2017

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapoznała się z informacją na temat priorytetów Polski w zakresie wspólnej polityki rolnej po 2020 r., którą przedstawił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Zarudzki. Jak mówił, dla naszego kraju kluczowe jest, aby nowe rozwiązania zapewniały jednakowe warunki konkurencji na jednolitym rynku i były zgodne z traktatową zasadą równego traktowania obywateli UE bez względu na przynależność państwową, a także aby nie naruszały zasady niedyskryminacji między producentami wewnątrz UE. W opinii wiceministra propozycje rozwiązań, jakie będą się pojawiały w dalszej debacie o wspólnej polityce rolnej, powinny m.in. zapewnić skuteczną realizację traktatowych celów tej polityki, zachować jej wspólnotowy charakter, również w wymiarze finansowym, a także niwelować różnice w rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich między krajami członkowskimi. Powinny też służyć rozwojowi małych i średnich gospodarstw rodzinnych. Wiceminister Ryszard Zarudzki podkreślił, że Polska uważa, iż w ramach nowej wspólnej polityki rolnej należy także uwzględniać aspekty środowiskowe i klimatyczne, wykorzystać przede wszystkim efekty synergii z europejskim modelem rozwoju rolnictwa, opartym na gospodarstwach rodzinnych.

Podczas posiedzenia przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas mówiła o konieczności zapewnienia konkurencyjności polskim gospodarstwom rodzinnym w przyszłej wspólnej polityce rolnej. Jak stwierdziła,jej organizacja pozytywnie ocenia starania polskiego rządu w kwestii wypracowania korzystnego stanowiska dla polskich gospodarstw rodzinnych i ich konkurencyjności.

Senatorowie wysłuchali także prezesa włoskiej organizacji Confederazione Nazionale Coldiretti Roberto Moncalvo, który omówił zagadnienia dotyczące wspólnej polityki rolnej po 2020 r. z perspektywy jego kraju. Ponieważ obecnie w Europie wydaje się niewiele na rolnictwo, dlatego według niego takie kraje jak Włochy czy Polska, w których rolnictwo odgrywa istotną rolę, powinny zjednoczyć siły w walce o nowy budżet w ramach WPR UE po 2020 r. Jak dodał, Confederazione Nazionale Coldiretti, która powstała w 1944 r., to pierwsza włoska organizacja tego typu, która obecnie reprezentuje interesy 1 mln 600 tys. rolników. W opinii Roberto Moncalvo między Włochami a Polską jest bardzo wiele punktów wspólnych. W obu krajach rolnictwo odgrywa znacząca rolę, daje pracę i produkty żywnościowe. Szczególnie istotne są gospodarstwa rodzinne, które stanowią podstawę utrzymania wielu rolników. Dlatego, jeśli chcemy utrzymać w Europie rodzinne gospodarstwa, to każde z państw członkowskich powinno mieć odpowiednie narzędzia ochrony takiego rolnictwa. „Moglibyśmy wspólnie bronić przede wszystkim gospodarstw rodzinnych i to one powinny być głównymi beneficjentami wspólnej polityki rolnej” – stwierdził.

Zagadnienia dotyczące przyszłości rynków rolnych w Unii Europejskiej, w szczególności unijnego rynku cukru, omówił prezes Krajowej Spółki Cukrowej SA Paweł Piotrowski. Jak stwierdził, należy wprowadzić instrumenty pozwalające rolnikom na korzystanie z koniunktury rynkowej, widzi także konieczność utrzymania płatności do buraków cukrowych w celu zmniejszenia przewagi konkurencyjnej państw, w których ma zastosowanie system płatności jednolitej.

Podczas obrad senatorowie zapoznali się także z informacją Andrzeja Kowalskiego, dyrektora Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego na temat uwarunkowań przyszłej polityki rolnej.

Komisja Europejska przygotuje wniosek w sprawie wspólnej polityki rolnej po 2020 r., który będzie stanowił podstawę aktów prawnych dla nowej perspektywy finansowej. 2 lutego 2017 r. KE rozpoczęła konsultacje społeczne, które potrwają do 2 maja 2017 r., a ich podsumowanie przedstawi unijny komisarz ds. rolnictwa na specjalnej konferencji w lipcu 2017 r.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.

Prace w komisjach senackich – 13 marca 2024 r.

Komisja Petycji rozpatrzyła 7 petycji.

7. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 7. posiedzenie Senatu.