Narzędzia:

14 marca 2017 r.

14.03.2017

Komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności przyjęły bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Nowelizacja, uchwalona przez Sejm na podstawie projektu poselskiego, wyłącza nieruchomości rolne, zbywane przez firmy górnicze, spod reżimu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i umożliwia związkowcom korzystanie z tzw. urlopów górniczych, czyli finansowanego z budżetu państwa instrumentu osłonowego, umożliwiającego przejście na urlop przedemerytalny przez tych górników dołowych (podobne urlopy mają pracownicy zakładów przeróbki mechanicznej węgla), którym do emerytury brakuje nie więcej niż 4 lata. Podczas urlopu górniczego otrzymują oni 3/4 dotychczasowego wynagrodzenia, mogą też pracować poza górnictwem. Do tej pory do wymaganego stażu pracy nie wliczał się jednak okres oddelegowania górnika do pracy związkowej. Nowe regulacje mają objąć związkowców z organizacji związkowych uznanych za reprezentatywne w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego i dotyczą kilkudziesięciu działaczy związkowych.

W ciągu ostatniego roku funkcjonowania tzw. ustawa górnicza, regulująca m.in. zasady przyznawania osłon socjalnych odchodzącym z pracy górników, była już kilkakrotnie nowelizowana. Potrzeba kolejnej nowelizacji związana jest z planowanym na początek kwietnia 2017 r. połączeniem 2 spółek górniczych: Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) i Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Formalnie połączenie obu firm ma nastąpić poprzez zbycie wybranego majątku holdingu na rzecz PGG. Ponieważ wśród aktywów KHW są także nieruchomości rolne, zgodnie z obowiązującym prawem ich zbycie musiałoby nastąpić na podstawie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, co skomplikowałoby i wydłużyło proces łączenia obu firm.

Jak poinformował senatorów minister energii Krzysztof Tchórzewski, na terenie kopalń jest ponad 300 ha gruntów rolnych, znajdujących się pod hałdami, które nie są i nie były wykorzystywane jako grunty rolne, przez szereg lat nie dokonano jednak ich przekształcenia. Przepisy obowiązującej obecnie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego uniemożliwiają zbycie nieruchomości rolnych na rzecz firmy niezajmującej się rolnictwem, co blokuje zbycie majątku KHW na rzecz PGG. Stąd potrzeba nowelizacji ustawy górniczej, zezwalającej na taką operację de facto wyłącznie w odniesieniu do działań związanych z fuzją 2 górniczych firm. Jak wyjaśnił minister, pilny tryb rozpatrywanej nowelizacji wynika z konieczności jak najszybszego połączenia KHW i PGG ze względu na brak pieniędzy na wypłaty dla górników.

Minister energii ocenił, że wartość majątku KHW, nabywanego przez PGG, jest w przybliżeniu równa 2,5-miliardowemu zadłużeniu holdingu, które w całości przejmie Grupa. Dodał, że przedmiotem transakcji nie będzie mienie inne niż górnicze, przede wszystkim należąca do holdingu spółka mieszkaniowa, która pozostanie w KHW jako rekompensata zobowiązań publiczno-prawnych holdingu wobec Skarbu Państwa.

Rozwiązania pozwalające działaczom związkowym na korzystanie z urlopów górniczych negatywnie ocenił senator Kazimierz Kleina, który zwracał również uwagę na niedoskonałości ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, wymuszające obecną nowelizację ustawy górniczej. Zmianę ustawy służącą umożliwieniu związkowcom przechodzenia na urlopy górnicze skrytykował też w swoim oświadczeniu związek Sierpień 80.

Podczas posiedzenia minister energii Krzysztof Tchórzewski zaapelował do senatorów o pilne przyjęcie nowelizacji bez poprawek, aby jak najszybciej mogła wejść w życie. Wniosek w tej sprawie zgłosił przewodniczący KomisjiRolnictwa i Rozwoju Wsi senator Jerzy Chróścikowski. W wyniku głosowania komisje przyjęły przedstawiony wniosek.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa