Narzędzia:

14 marca 2017 r.

14.03.2017

Komisja Środowiska przyjęła stanowisko w sprawie uwzględnienia osadów ściekowych w gospodarce cyrkulacyjnej. Jak przypomniał przewodniczący senator Zdzisław Pupa, podczas posiedzenia seminaryjnego 7 lutego 2017 r. omówiono zagadnienia wykorzystania ścieków i osadów ściekowych jako źródła energii i pozyskiwania surowców w aspekcie gospodarki cyrkulacyjnej. Senatorowie wysłuchali wówczas m.in. opinii ministra środowiska oraz zapoznali się z informacjami przedstawionymi przez przedsiębiorców i ekspertów. Komisja postanowiła przyjąć stanowisko w sprawie uwzględnienia osadów ściekowych w gospodarce cyrkulacyjnej.

Podczas obecnego posiedzenia poddano pod głosowanie projekt stanowiska w tej sprawie, które przyjęto jednomyślnie. Ustalono, że stanowisko zostanie przekazane właściwym resortom.

Jak stwierdzono w przyjętym dokumencie, gospodarka cyrkulacyjna stwarza nowe szanse dla gospodarki wodno-ściekowo-osadowej i umożliwia wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań. Istnieje także zbieżność gospodarki cyrkulacyjnej z nowym paradygmatem „nutrienty – energia – woda” w gospodarce wodno-ściekowo-osadowej. Obie idee łączą wspólne cele: zrównoważony rozwój, pozyskiwanie zasobów i oszczędność energii, zapobieganie zmianom klimatycznym i postępującej eutrofizacji wód. Jak napisano, odzysk energii i substancji wartościowych ze ścieków (azot, fosfor, biogaz) jest zgodny z ideą oszczędności zasobów i wykorzystywania źródeł energii odnawialnej.

W opinii Komisji Środowiska wzrost ilości komunalnych osadów ściekowych związanych z realizacją Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych wraz z zakazem ich składowania, przy braku wystarczającej ilości instalacji do usuwania osadów, sprawia, że jest to ważne zagadnienie ekologiczne, techniczne i ekonomiczne.

Komisja uważa, że dla optymalnego rozwiązania problemu zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych niezbędne jest opracowanie krajowego programu zagospodarowania osadów ściekowych. Zdaniem senatorów wsparcie innowacyjnych rozwiązań dotyczących osadów ściekowych (głównie komunalnych) jest możliwe i celowe w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–20. Komisja uznała także za celowe prowadzanie badań innowacyjnych nad włączeniem osadów do cyklu gospodarki w obiegu zamkniętym oraz opracowanie strategicznego programu badań nad wykorzystaniem osadów.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.