Narzędzia:

3 stycznia 2017 r.

03.01.2017

Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą rozpatrzyła ustawę budżetową na rok 2017 w częściach właściwych jej przedmiotowemu zakresowi działania: 03 – Kancelaria Senatu; 30 – Oświata i wychowanie; 45 – Sprawy zagraniczne; 83 – Rezerwy celowe oraz części budżetów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, które zawierają środki przeznaczone na rzecz Polonii i Polaków za granicą.

W imieniu senatorów Platformy Obywatelskiej senator Grażyna Sztark zgłosiła wniosek formalny o zdjęcie z porządku obrad ustawy budżetowej na rok 2017, ponieważ ich zdaniem tryb procedowania i uchwalania tej ustawy przez Sejm budzi wątpliwości natury prawnej. Wniosek nie uzyskał poparcia, w związku z tym senatorowie PO opuścili obrady komisji spraw emigracji.

Ustawę budżetową na rok 2017 w częściach właściwych przedmiotowemu zakresowi działania komisji spraw emigracji omówili przedstawiciele Kancelarii Senatu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Następnie przeprowadzono dyskusję. Według wiceprzewodniczącego komisji senatora Artura Warzochy przyjęty przez Sejm budżet zapewnił na współpracę z Polonią i Polakami za granicą w 2017 r. ponad 220 mln zł, z czego 75 mln zł znajdzie się w dyspozycji Senatu, który przejął od MSZ odpowiedzialność za opiekę nad Polonią, w tym w szczególności za zarządzanie środkami przeznaczonymi na wspieranie organizacji polonijnych. W opinii senatora jest to kwota niebagatelna. Przyjęcie ustawy budżetowej na rok 2017 w częściach właściwych przedmiotowemu zakresowi działania komisji bez poprawek zaproponowała przewodnicząca senator Janina Sagatowska. Senator zwróciła m.in. uwagę na zwiększenie wysokości środków przeznaczonych na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. W wyniku głosowania komisja jednomyślnie przyjęła zgłoszony wniosek. Do przedstawienia opinii komisji na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów Publicznych została upoważniona senator Janina Sagatowska.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.