Senatorowie z Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zapoznali się z „Informacją o działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2012 roku”, przedstawianą Senatowi zgodnie z art. 4 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jak poinformował podczas posiedzenia przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Antoni Górski, w 2012 r. do rady wpłynęły 3624 zgłoszenia dotyczące pełnienia urzędu sędziego we wszystkich rodzajach sądów. Skierowano także sprawy dyscyplinarne 101 sędziów, w tym 49 nieprawomocnych wyroków sądów dyscyplinarnych. W tym okresie rada zaopiniowała 214 projektów aktów prawnych. Zorganizowano liczne konferencje, z których najważniejsza poświęcona była problematyce niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych zorganizowano natomiast VI seminarium warszawskie na temat stosowania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w krajowym systemie prawnym. W 2012 r. Krajowa Rada Sądownictwa rozwijała również działalność na arenie międzynarodowej.
W czasie dyskusji senatorowie pytali m.in. o ocenę efektów reformy sądownictwa, kwestie związane z kształceniem, wyłanianiem i nominowaniem sędziów, a także o problem powszechnej negatywnej oceny funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości przez opinię publiczną w Polsce. Zastanawiano się również nad tym, czy istnieją sposoby kontroli stosowania prawa przez sądy bez naruszania ich konstytucyjnej niezawisłości. Na zakończenie przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Antoni Górski podziękował senatorom za interesującą wymianę zdań, świadczącą o ich głębokiej trosce o jakość orzecznictwa sądowego.
Następnie Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji podjęła decyzję o niepodejmowaniu dalszych prac nad petycją dotyczącą podjęcia inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu zwiększenie pomocy materialnej dla rodzin opiekujących się dziećmi i osobami niepełnosprawnymi (P-19/10). Jak przypomniał senator Michał Seweryński, 22 lutego 2012 r.komisja zapoznała się z przebiegiem prac poprzedniej kadencji Senatu nad tą petycją. Przypomniał również, że przeprowadzono wówczas dyskusję nad wypracowanym projektem ustawy i w jej wyniku zdecydowano o zwróceniu się do Komisji Rodziny i Polityki Społecznej z prośbą o opinię na temat rozpatrywanej petycji. Komisja rodziny na swoim posiedzeniu 23 kwietnia 2013 r. zapoznała się z założeniami projektu ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym, który w całości uwzględnia wniosek zawarty w petycji. Projekt ten zostanie poddany konsultacjom i weryfikacji, a następnie zgłoszony jako inicjatywa ustawodawcza przez grupę senatorów. W związku z tym przewodniczący obradom senator Michał Seweryński poddał pod głosowanie wniosek o zaprzestanie prac nad petycją. Wniosek został przyjęty przez komisję.
Na zakończenie posiedzenia Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji przyjęła sprawozdanie roczne z prac nad petycjami rozpatrzonymi przez komisję w 2012 r.