Narzędzia:

13 marca 2012 r.

13.03.2012

Rodzice przyszłości a program integralnego rozwoju dzieci to temat posiedzenia Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, przygotowanego we współpracy z Fundacją Rodzice Przyszłości i poświęconego kondycji społecznej współczesnych rodziców. 

Podczas obrad najważniejsze cele Fundacji Rodzice Przyszłości przedstawili Wojciech Marciszewski i Sebastian Głydziak. Najważniejsze z nich to wspieranie zdrowego rozwoju dzieci, upowszechnianie wiedzy z zakresu ich edukacji i rozwoju, a także propagowanie idei świadomego rodzicielstwa. Realizacji tych celów służy kampania społeczna fundacji w ramach projektu „Świadomi Rodzice”. Podstawowymi instrumentami przekazu wiedzy na ten temat są Internet i materiały audiowizualne adresowane przede wszystkim do rodziców w wieku 25–35 lat, ale także do pokolenia dziadków, którzy często opiekują się swoimi wnukami.

W opinii przedstawicieli fundacji, rodzice powinni być tak samo dobrze wykształceni i przygotowani do wykonywania swoich obowiązków zawodowych, jak i do pełnienia ról społecznych, szczególnie tych związanych z obowiązkami rodzicielskimi i funkcjonowaniem w rodzinie.

Przygotowany przez Fundację Rodzice Przyszłości program ujmuje wychowanie dzieci w sposób całościowy i integralny. Zdaniem przedstawicieli fundacji, edukowanie rodziców jest warunkiem sukcesu w  wychowaniu dzieci we wszystkich aspektach: emocjonalnym, intelektualnym, zdrowotnym i duchowym.

Podczas posiedzenia eksperci fundacji omówili najważniejsze problemy, które mają wpływ na rozwój dziecka i rodziny. Jak zwracała uwagę Justyna Święcicka, okres od poczęcia do 5. roku życia dziecka jest istotny ze względu na jego dalszy rozwój. Dlatego tak ważne są „rodzinne kompetencje” przyszłych rodziców i działania prewencyjne. Katarzyna Rojkowska mówiła natomiast o niedocenianiu zagadnień związanych ze sferą emocjonalną dzieci i braku edukacji emocjonalnej, co stanowi przeszkodę w prawidłowym rozwoju dzieci.

Dominikanin o. Paweł Gużyński podkreślił, że kształtowanie sfery duchowej dzieci, ich „kręgosłupa moralnego” to przede wszystkim zadanie rodziców. Jak podkreślił, dojrzałość duchowa i moralna człowieka decyduje o etyce liberalnego społeczeństwa.

Zdaniem Renaty Gut, budowanie poczucia własnej wartości u dziecka i odkrywanie jego talentów to kolejne zadanie rodziców. Brak wiedzy o własnych możliwościach sprawia dziecku, a w konsekwencji także dorosłemu człowiekowi, trudności w wykorzystaniu własnego potencjału intelektualnego i emocjonalnego.

W opinii Katarzyny Lotkowskiej, która swoje wystąpienie poświęciła rozwojowi potencjału intelektualnego dziecka, przedszkola i szkoły nie spełniają obecnie oczekiwań rodziców w zakresie potrzeb rozwojowych ich dzieci.

Paweł Zawitkowski mówił o wpływie kinezjologii na wszechstronny rozwój dziecka. Prezes Fundacji na rzecz Kobiet „Ja Kobieta” Hanna Nowakowska przypomniała natomiast o potrzebie traktowania rodziny jako wielopokoleniowej całości. Rodzina to struktura relacji i związków między różnymi pokoleniami, w której ważną rolę do odegrania mają osoby starsze.

W trakcie dyskusji senator Jan Rulewski zwrócił uwagę na znaczenie wychowywania młodego pokolenia do wspólnoty i na rzecz dobra wspólnego. Zdaniem o. Pawła Gużyńskiego, warunkiem sukcesu wychowawczego oprócz dobrego przygotowania do roli rodziców młodych ludzi jest wychowanie uczące pokonywania własnych ograniczeń i egoizmu.

Z zainteresowaniem senator Barbary Borys-Damięckiej spotkały się metody i narzędzia edukacyjne proponowane przez fundację, a także zdolność oddziaływania na rozmaite środowiska społeczne, przede wszystkim poszerzanie grup odbiorców i wspieranie rodzin zamieszkujących małe miasteczka i obszary wiejskie.

Przewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej senator  Mieczysław Augustyn wyraził pogląd, że inicjatywa fundacji, zwłaszcza działania edukacyjne, mogłaby stać się elementem wspierania polityki rodzinnej w Polsce we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi i samorządem terytorialnym.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.

Prace w komisjach senackich – 13 marca 2024 r.

Komisja Petycji rozpatrzyła 7 petycji.

7. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 7. posiedzenie Senatu.