Narzędzia:

16 stycznia 2018 r.

16.01.2018

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła ustawę budżetową na rok 2018 w częściach właściwych jej przedmiotowemu zakresowi działania: 32 – rolnictwo; 33 – rozwój wsi; 35 – rynki rolne; 62 – rybołówstwo; 72 – Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego; 83 – rezerwy celowe; 85 – budżety wojewodów ogółem, a także planów finansowych: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa; Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wraz z planem finansowym Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa; Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych; Funduszu Emerytalno-Rentowego; Funduszu Prewencji i Rehabilitacji; Funduszu Administracyjnego; Polskiego Klubu Wyścigów Konnych; Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie; Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego; Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego; Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego; Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego; Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego; Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego; Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego; Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego; Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego; Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego; Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego; Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego; Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego; Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego; Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego; Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Podczas posiedzenia ustawę budżetową na rok 2018 w częściach właściwych przedmiotowemu zakresowi działania komisji rolnictwa omówili m.in. wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski oraz zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Krzysztof Szymborski. W trakcie dyskusji senatorowie zwracali uwagę na niskie wynagrodzenia w ośrodkach doradztwa rolniczego, a także w agencji restrukturyzacji. Jak wskazywano, coraz trudniej jest zatrudniać pracowników o bardzo wysokich kwalifikacjach wymaganych w tych instytucjach przy tak niskich wynagrodzeniach niewspółmiernych do oczekiwań wobec nich. Po wysłuchaniu informacji i przeprowadzeniu dyskusji senator Jerzy Chróścikowski zgłosił wniosek o przyjęcie pozytywnej opinii w sprawie ustawy budżetowej na rok 2018 w częściach właściwych jej przedmiotowemu zakresowi działania. W wyniku głosowania komisja przyjęła przedstawiony wniosek. Do zaprezentowania opinii komisji na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów Publicznych został upoważniony senator Jerzy Chróścikowski.

Tego samego dnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapoznała się z informacją o realizacji Programu Działań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w latach 2015–2019, którą przedstawił podsekretarz stanu w tym resorcie Ryszard Zarudzki. Jak wyjaśnił, program zawiera bilans działań i rozliczenie realizacji celów i priorytetów ministerstwa. Podczas 2 lat przeprowadzono zmiany, które w dłuższej perspektywie pozwolą poprawić konkurencyjność polskich gospodarstw. Wiceminister podkreślił, że rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich to dział gospodarki, który pełni ważną rolę w budowaniu potencjału gospodarczego i podlega szczególnej ochronie państwa. W latach 2015–2017 doprowadzono do stabilizacji na głównych rynkach rolnych i zapewnienia opłacalności produkcji, wprowadzono zmiany mające na celu polepszenie funkcjonowania administracji na rzecz rolnictwa. Zwiększył się eksport polskiej żywności, która jest rozpoznawana na rynkach zagranicznych i ceniona za dobrą jakość. Na rzecz wzmocnienia pozycji Polski w UE podejmowano także działania uwzględniające rolnictwo. Uzyskano pomoc w związku z kryzysem na rynkach mleka, mięsa wieprzowego, warzyw i owoców oraz usuwania skutków afrykańskiego pomoru świń (ASF). W opinii wiceministra Ryszarda Zarudzkiego zmiany przeprowadzone w obszarze rolnictwa przełożą się na rozwój produkcji rolnej i wzrost dochodów rolników. Wpłyną także na poprawę jakości życia mieszkańców wsi.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła także ustawę o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizację, uchwaloną przez Sejm z inicjatywy rządu, omówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki. Jak wyjaśnił, przewiduje ona składanie wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich i płatności obszarowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w formie elektronicznej. Umożliwia też składanie w 2018 r. zamiast wniosku o przyznanie płatności stosownego oświadczenia, w którym rolnik potwierdzi brak zmian w porównaniu do wniosku z roku poprzedniego (zamiast wniosku o przyznanie płatności lub wniosku o przyznanie pomocy w ramach wybranych działań obszarowych PROW). Nowela umożliwia także podmiotom ubiegającym się o przyznanie pomocy lub pomocy technicznej oraz beneficjentom PROW 2014–2020 określenie tylko jednego kryterium oceny ofert – ceny lub kosztu.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa