Narzędzia:

19 grudnia 2017 r.

19.12.2017

Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej spotkała się z 2 kandydatami na stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego RP – w Republice Estońskiej Grzegorzem Kozłowskim i w Królestwie Norwegii Iwoną Woicką-Żuławską.

Podczas posiedzenia Grzegorz Kozłowski podkreślił, że Polskę i Estonię łączy podobne postrzeganie zagrożeń bezpieczeństwa międzynarodowego. Oba państwa wypełniają przyjęte przez członków NATO zobowiązanie do przeznaczania na cele obronne 2% PKB. Istnieją także perspektywy zacieśnienia współpracy między firmami z sektora zbrojeniowego. Polska zamierza również korzystać z doświadczeń estońskich w dziedzinie cyberobrony. Jeśli chodzi o stosunki polityczne między obu krajami, Grzegorz Kozłowski zadeklarował starania o utrzymanie dynamiki kontaktów na najwyższym szczeblu. Zaznaczył, że okazją do wymiany poglądów są także formaty wielostronne, m.in. inicjatywa Trójmorza. Poinformował ponadto, że Polska ma dodatni bilans w wymianie handlowej z Estonią. Wskazał energetykę i sektor zaawansowanych technologii jako dziedziny, w których istnieją obiecujące perspektywy pogłębienia współpracy. Przypadające w 2018 r. stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę i uzyskania niepodległości przez Estonię może być okazją do wspólnych przedsięwzięć. Nawiązując do historii wzajemnych relacji, Grzegorz Kozłowski przypomniał, że w XIX w. wielu polskich studentów ukończyło uniwersytet w Dorpacie (obecnie Tartu).

Podczas posiedzenia Iwona Woicka-Żuławska poinformowała, że Polskę i Norwegię łączą dobre relacje dwustronne, potwierdzone m.in. przez wizyty przywódców obu państw zarówno na szczeblu rządowym, jak i parlamentarnym. Podkreśliła, że będzie działać na rzecz pogłębienia polsko-norweskiej współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa w ramach NATO. Iwona Woicka-Żuławska przypomniała, że Norwegia jest członkiem Rady Nordyckiej i Rady Państw Morza Bałtyckiego. Udziela zdecydowanego poparcia Grupie Wyszehradzkiej i wzmocnieniu flanki wschodniej. Jak zaznaczyła kandydatka na ambasadora, poprzez uruchomienie nowych sektorów wymiany gospodarczej, m.in. z zakresu innowacji, przemysłu kosmicznego i biotechnologii, będzie działać na rzecz poprawy wskaźników polsko-norweskich obrotów handlowych. Polska współpracuje z Norwegią w zakresie poprawy bezpieczeństwa energetycznego, w tym budowy gazociągu Baltic Pipe, który jest częścią projektu Bramy Północnej i ma na celu połączenie złóż gazu znajdujących się na szelfie norweskim z polskim wybrzeżem. Współpraca między państwami dotyczy także norweskiego mechanizmu finansowego, z którego Polska otrzyma 411,5 mln euro na realizację projektów w ramach perspektywy finansowej na lata 2014–21. W trakcie dyskusji mówiono m.in. o planach związanych z eksploatacją Arktyki i współpracy norwesko-rosyjskiej w tym zakresie.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa