Narzędzia:

18 grudnia 2017 r.

18.12.2017

Tematem posiedzenia Komisji Środowiska był stan lasów po katastrofach spowodowanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi w 2017 r., ze szczególnym uwzględnieniem strat w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i łódzkim. Senatorowie zapoznali się także z informacją ministra środowiska, dotyczącą planów i działań podejmowanych w celu likwidacji poniesionych strat.

Informację na temat stanu lasów po katastrofach spowodowanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi w 2017 r. przedstawił wiceminister środowiska Andrzej Konieczny. Jak przypomniał, tylko w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. katastrofy, spowodowane przez ekstremalne zjawiska pogodowe, wyrządziły bezprecedensowe straty, największe w 93-letniej historii Lasów Państwowych. Uszkodzonych zostało 80 tys. ha lasów, z czego połowa ‒ całkowicie i musi być odnowiona w całości. Huragan zniszczył niekiedy całe leśnictwa, co oznacza weryfikację planów urządzania lasów. W pierwszej kolejności zapewniono pomoc w postaci udrożnienia dróg, terenów pod liniami energetycznymi, także w dużej liczbie uszkodzonych, zadbano o bezpieczeństwo ludności i mienia, a następnie oszacowano ilość drewna poklęskowego w celu jego szybkiego pozyskania i sprzedaży. Pomoc uzyskali także właściciele lasów prywatnych. Wiceminister Andrzej Konieczny omówił szczegółowo działania prowadzone na obszarach klęski żywiołowej. Zadania na niespotykaną dotychczas skalę, przed którymi zostały postawione służby leśne, były nadzwyczaj trudne i przeprowadzane w ekstremalnych warunkach. Leśnicy wraz z jednostkami straży pożarnej stanęli na wysokości zadania, ale ten wysiłek i wzorowa praca nie zostały, zdaniem wiceministra środowiska, odpowiednio odnotowane w mediach.

Informację resortu środowiska uzupełnił dyrektor Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Andrzej Świderek, który omówił działania służb podległych ministrowi spraw wewnętrznych i ich współpracę z Lasami Państwowymi.

Senatorowie zapoznali się także z planami i działaniami podejmowanymi w celu likwidacji poniesionych strat, które omówił wiceminister środowiska Andrzej Konieczny. Przedstawiciel resortu spraw wewnętrznych Wojciech Szkotnicki poinformował o złożeniu do Funduszu Solidarności Unii Europejskiej wniosku o częściowe pokrycie strat spowodowanych klęskami żywiołowymi. Niestety, przy stratach rzędu ok. 1 mld 100 mln zł możliwe jest uzyskanie najwyżej 2,5% tej wartości, tj. ok. 35 mln zł.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa